bedriye-engin

Daha Fazla Kitap Okumak İçin Koyun Besleyen Sıra Dışı Bir Kadın: Bedriye Engin

Favorilerime
Ekle

Bugün sizi "köyünden çıkmadan dünyayı okuyan" bir kadınla, 55 yaşındaki Bedriye Berber Engin ile tanıştıracağız.

Diğer bir deyişle 55 yaşına 3 bin kitap sığdıran sıra dışı bir hayat hikayesiyle...

Onun okuma aşkı herkese ilham verecek.

Her ay en az üç kitap okuyor

Bilecik'e bağlı Gölpazarı ilçesinin Kurşunlu köyünde doğup büyüyen, burada evlenen, hayvancılık ve arıcılıkla uğraşan bir kadın Bedriye Berber Engin.

İlkokul mezunu olan Bedriye Hanım'ı sıra dışı yapan ise okumaya duyduğu sevgi. Harman zamanında bile ayda en az üç kitap okuduğunu söyleyen 55 yaşındaki Bedriye Hanım bu yaşına tam 3 bin kitap sığdırmış.

Kitap okumak için koyun otlatarak geçen bir hayat

Çocukluğundan beri kitap okumayı çok sevdiğini söyleyen Bedriye Hanım evlendikten sonra okumak için ortam bulmakta zorlanmış, çözümü ise koyunlarda bulmuş.

Şöyle diyor Bedriye Hanım:

"Baktım komşu bir kadın hem yün eğiriyor hem de koyunlarını güdüyor. O zaman dedim benim koyun edinmem lazım acilen. İki koyun buldum onları çoğalttım, sadece kitap okumak için. Büyükbaş hayvanlarımın yanında 17 yıl küçükbaş hayvan baktım ama ben sadece kitaplarla mutlu oldum. Hayatımda sadece kitap vardı, tarlada kitap okurken dinlenirdim."

"Uyumak için değil uyanmak için okuyun"

Bilecik Kütüphanesi tarafından "En çok kitap okuyan yetişkin" ödülüne layık görülen Bedriye Hanım aynı zamanda Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü tarafından "Sıra dışı okur" unvanına da layık görüldü.

"Uyumak için değil uyanmak için kitap okuyun" diyen Bedriye Hanım'ın kadınlara da tavsiyeleri var. Son sözü yine ona bırakıyoruz:

"Kadınların mutlaka okuması lazım. Hem de çok okumalılar. Evde evlilik programları izlemek yerine kitap okusunlar. Okumayan kadınlara o kadar acıyorum ki çünkü ne kaybettiklerinin farkında değiller. Ben kitap okumaya başladığımda on an köyümden ayrılıyorum. O kitapta ne yazılmışsa İrlanda mı, Almanya mı, orada oluyorum. Kitabı kapattığımda ise köyüme dönüyorum. Evdeki kitaplığımda yüzlerce kitabım bulunuyor."

facebook

facebook

Bu arada Bedriye Hanım, köyde yerli tohumlardan yetiştirdiği ürünleri ve kendi elleriyle hazırladığı tarhana, salça, erişte gibi yiyecekleri Köyden Sofranıza isimli sayfasında satıyor. Kendisini girişimci ruhu için de tebrik etmeden geçmeyelim.

Kaynak: aa.com.tr, sozcu.com.tr


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?