denizli-down-cafe

Böyle Şeyler Duyunca Hayat Daha Güzel: Down Sendromlu Çocukların Çalıştığı Kafe

Favorilerime
Ekle

Dünyanın daha yaşanabilir bir hal alması, dünyanın en kötü insanı için bile kötü haber değil. Aksine hep birlikte, günde bir kere kurduğumuz cümleler arasında yer alıyor. Tıpkı "Ne zaman adam oluruz?" sorusuna, "Kendimiz gibi olmayanı da kendimizden görürsek" cevabını verdiğimiz gibi.

Bugün de, hayat böyle şeyler duyunca daha güzel dedirten, kendimizden olmayanı en az kendimiz kadar değerli gördüğümüz, yüzde tebessümler açtıran bir haber almadık değil, iyi ki. Haber Denizli'den. Emeği geçen herkesin ağzı bal yesin. Ellerine sağlık olsun.

O zaman güzel haberi bir kez daha verelim: Denizli'de, down sendromlu çocukların çalıştığı, Down Kafe açıldı. Büyükşehir Belediyesi'ne ait olan kafede, 5 adet down sendromlu çocuk çalışacak. Yaklaşık 160 metrekare kapalı bir alana sahip olan Down Kafe, Denizli Down Sendromu Derneği'nin girişimleriyle açıldı. Şimdilik tam anlamıyla hizmete girmeyen kafenin ramazan ayı sonrasında tam teşekküllü hizmete girmesi bekleniyor.

denizli-down-cafe-2

Haberin bir güzel yanı ise, down sendromlu çocuklar için her şeyin düşünülmüş olması. Şöyle ki orada çalışacak dostlar günde 2 saat de çalışsa, 2 gün işe de gelmese sigortaları ödenecek ve maaşları yatırılacak. Çünkü amaç burada down sendromlu çocuklardan ciddi bir verim almaktansa, onları topluma ve yaşama daha çok kazandırmak. Helal olsun.

Son olarak, Denizli tarafına bir kez daha teşekkürlerimizi yollayalım ve geri kalan 80 ilin az biraz kıskanmasını temenni edelim.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

2

gk4 Ağustos 2015 19:58
Eskişehirde de yıllardan beri böyle bir hizmet veren cafe bulunmaktadır ismi gökkuşağıydı yanlış hatırlamıyorsam
Yanıtla
gizem3 Temmuz 2015 18:05
Merhaba, bu proje su an Ankara Kizilay'da yillardir uygulanmakta zaten. Arastirip haber yapip oradan da bahsetseniz ne guzel olur. Zira oradan ornek almislarlar burayi da acarken. Haberde de down cafe diye asil bahsetmek istediginiz denizlideki yeri acarak ankaradakinin adini yazmissiniz.
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?