'Kanser Uzmanı' Olarak Tanınan Doktor Erkan Topuz'dan Uzun Yaşamın Sırrı

Favorilerime
Ekle

Prof. Dr. Erkan Topuz, ülkemizin en meşhur ve en başarılı doktorlarından biri olarak tanınıyor. Öyle ki halk arasında "kanser uzmanı" olarak da biliniyor.

Kariyeri boyunca sürdürdüğü çalışmaları sayesinde uzun yaşamanın sırlarını da keşfeden başarılı isim, uzun yaşamak isteyenlere verdiği önerilerle şu sıralar yeniden gündemde.

Peki, Prof. Dr. Erkan Topuz'a göre 129 yaşına kadar yaşamanın sırları hangi yiyeceklerde saklıdır dersiniz?

Buyurunuz, hep birlikte öğrenelim.

İlk öneri tabii ki anne sütü

Uzun ve sağlıklı bir yaşamın sırrının ilk olarak anne sütünde saklı olduğunu söyleyen Prof. Dr. Topuz, "2 sene anne sütü içen çocuklarda normal olarak lösemi ve lenfoma 16 yaşına kadar diğer gruba göre gözükmemekte veya çok az gözükmektedir." diyor.

Sözün kısası, eğer yeni doğan bir bebeğiniz varsa ve emzirmekle ilgili herhangi bir sorun yaşamıyorsanız elinizden geldiğince uzun süre bebeğinizi emzirmelisiniz.

Bunun yanı sıra ebeveynlere farklı tavsiyelerde de bulunan başarılı doktor, çocuklara spor yapmayı, sebze ve balık yemeyi öğretmenin de oldukça önemli olduğunu vurguluyor.

Anne sütünden sonra sağlığı destekleyen en önemli besin maddelerinden biri de ev yapımı yoğurt

Erkan Topuz'a göre anne sütünden sonra gelen, sağlıklı yaşamanın en önemli destekçilerinden olan bir diğer besin maddesi de yoğurt. "Dikkat ederseniz 100 yaş civarında yaşayanların %80'i günde yarım kilo yoğurt yemiştir." diyen ünlü doktor, yenecek yoğurdun ev yapımı yoğurt olması gerektiğinin de altını çiziyor.

"Günde 1 çorba kaşığı hakiki bal ve 15 damla propolisi karıştırın, 129 yaşına kadar yiyin"

propolis-nedir-faydalari-4

Prof. Dr. Erkan Topuz'a göre uzun yaşamanın sırlarından biri de hakiki bal ve propolisten geçiyor. Başarılı isim, kanser riskini azaltan ve var olan kanserli hücrelerin yayılıp çoğalmasını engelleyen propolis ve faydalarını saymakla bitiremeyeceğimiz hakiki baldan oluşan bu karışımı şöyle anlatıyor:

"Hakiki bal bulursanız, günde 1 çorba kaşığı balın içine, diyabetik değilseniz, 15 damla propolis damlatın. 129 yaşına kadar yiyin."

Yalnız Erkan Topuz, bu karışımı diyabetik olanların tüketmesini kesinlikle önermiyor, tekrar altını çizmiş olalım.

"Propolis de neymiş?" derseniz sizi Faydalarını Öğrenince "Keşke Daha Önce Tanısaydım" Diyeceksiniz: Propolis başlıklı yazımıza doğru alabiliriz.

Uzun ve sağlıklı bir ömür için zerdeçal da olmazsa olmazlardan

anderson-uclu-karisim

Son yıllarda zerdeçalın faydaları dilden dile dolaşmaya başlamıştı ama Erkan Topuz'un bu açıklamasının ardından değeri daha da anlaşılacak gibi. Başarılı profesör zerdeçalın uzun yaşamın en önemli destekçilerinden biri olduğunu söylüyor ve ekliyor:

"Uzun ömrün sırrı zerdeçaldır. Yalnız zerdeçal, zeytinyağı ve karabiberle birlikte emilir. Çorbaya, yemeğe atarsan hiçbir işe yaramaz."

Topuz, zerdeçalı kullanmanın alternatif yolunuysa şöyle açıklıyor: "Zeytinyağı, karabiber, kırmızı pul biber, kekik ve 3 tatlı kaşığı zerdeçalı (taze olursa daha iyi) karıştırın, üzerine de limonu sıkıp ekmeğinizi banarak ömür boyu yiyin."

Hatırlayanlar olacaktır, daha önce Amerikalı bir doktor da benzer bir karışımdan söz etmiş, kansere karşı nasıl etkili olduğunu açıklamıştı. Zerdeçal, zeytinyağı ve karabiberden oluşan bu karışım nasıl yapılıyor, faydaları neler daha detaylı öğrenmek isterseniz Amerikalı Doktordan İddialı Açıklama: "Bu Üçlü Karışım Kanseri Önlüyor" başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Yukarıdakilere ek olarak Topuz, uzak durmamız gereken yiyecekleri de sıralamayı ihmal etmiyor

saglikeditoru

saglikeditoru

Topuz, ısıl işlemden geçmiş etlerin, salam, sucuk, sosis gibi şarküteri ürünlerinin ve katı yağların tüketilmemesi gerektiğinin de altını çiziyor ve şöyle diyor:

"Özellikle kuyruk yağı, katı yağlar, bütün kanserojen ve zehirli maddeler bu yağlarda birikir. Bunu alıp sucuk, salam, sosisin altına koyup üzerine de yumurtayı kırıp yersen ne olursun? Kanserden veyahut kalpten ölürsün."

Son olarak Erkan Topuz'un yumurtayla ilgili söylediklerinin de oldukça çarpıcı olduğunu söylemeden geçmeyelim. Uzun yaşamın sırlarını anlatırken yumurta tüketimiyle ilgili olarak da dikkatli olunması gerektiğinin altını çizen Topuz, şöyle uyarıyor: "35 yaşına kadar istersen günde 4-5 tane yumurta ye ama 35 yaşından sonra haftada 1-2'yi geçmeyeceksin."

Prof. Dr. Erkan Topuz'un uzun yaşamın sırlarını anlattığı röportajının tamamı için sizi şöyle alabiliriz.Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

2

Nevriye Ahmet Sanatsever18 Mart 2018 6:48
Tarifi göstermediniz
Yanıtla
Nevriye Ahmet Sanatsever18 Mart 2018 6:47
Ne yorumu
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?