İzmir'de 4 Yıldır Her Gün Süt İçmek İçin Sıraya Giren Kedi

Favorilerime
Ekle

Bir sokak kedisi düşünün, dört yıldır her gün mahallenin sütçüsünün yolunu gözlesin, herkesten önce o sıraya girsin.

İzmir Karşıyaka'da her sabah süt dağıtımı yapan sütçü Mustafa Aksakal'ın gelmesini insanlardan önce beklemeye başlayan sokak kedisinin hikayesi hem yüzünüze kocaman bir gülümseme konduracak hem de sizi çok şaşırtacak.

Onun o tombik patilerinden, süt bulaşmış bıyıklarından öperiz.

Dört senedir her gün ilk sırada o var

İzmirli sütçü Mustafa Aksakal'ın herkesten farklı bir müşterisi var. Her gün mahalleliye süt dağıtmak için arabasıyla gelen Mustafa Bey'in yolunu bir sokak kedisi gözlüyor.

Daha sabah insanlar uyanmadan sütçünün geldiği yere gidip beklemeye başlayan kedi, o gelene kadar yerinden ayrılmıyor. Ardından süt almaya gelen insanlar onun arkasında sıraya girmeye başlıyor.

Diğer herkes kediden sonra sütünü almaya başlıyor

Sütçü Mustafa Bey geldiğinde ise önce kedinin sütünü veriyor. Kedimiz sütünü içip karnını doyurduktan sonra diğer insanlar sütünü alıyor.

Süt düşkünü sokak kedimiz ise karnını doyurmuş olsa da sütçü gidene kadar oradan ayrılmıyor.

Sütçüyle aralarında nefis bir dostluk var

Öyle ki sütçü beyle mahallenin kedisi arasında sıkı bir dostluk oluşmuş bu dört sene boyunca.

Sütçü Mustafa Aksakal şöyle anlatıyor bu sıra dışı durumu: "Her gün geldiğim zaman hazır bekliyor ve 4 senedir böyle, her gün ilk geldiğimde onu görüyorum. İlk sırada hep o oluyor. Onun sütünü veriyoruz önce, ondan sonra müşterilerimize veriyoruz. Her gün böyle minik dostumuzla dağıtım yapıyoruz. Burada bir aile gibiyiz."

"Ona hayvan demek yanlış olur, insanlardan daha değerli olan bir varlık"

Mahallede yaşayanlar da minik dostlarını çok seviyor ve onu aileden biri olarak görüyorlar. Üstelik dört senedir kedinin sırasını hiç kapamamış olsalar da.

"Her gün böyle sıraya giriyoruz. Sütçü geliyor, kuyrukta bekliyoruz, süt alıyoruz. En ön sırada ise bir kedi var. Pazar günleri hariç her gün böyle. Birincilik kedide. Sütün tadını aldığı için en öne geçiyor. Sütçü de gelince ilk önce ona veriyor. Ondan sonra arkasındaki ilk kişiden başlıyor. Ona hayvan demek yanlış olur, insanlardan daha değerli olan bir varlık. Sütçümüz geldiği zaman önce onun payını veriyor. Ondan sonra vatandaşların ihtiyaçlarını karşılıyor."

Doyamayanlar için bir de videomuz var

Bu arada küçük bir not; bilinenin aksine inek sütü çoğu kediye faydadan çok zarar getirebiliyor. Zira yavru kediler sütten kesilip büyüdükten sonra laktoza karşı dayanıklılıkları düşebiliyor, bu da mide sorunları yaşamalarına sebep oluyor. Sokak kedileri ise bu konuda evde yaşayan kedilere göre daha şanslı. Bu arada laktoz intoleransı olmayan kediler de olduğunu ve veterinerlerin onların süt içmesinde bir sorun olmadığını söylediklerini de ekleyelim.Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?