womenshealthmag

Ezber Bozan Deney: Bir Ay Boyunca Her Gün Elma Sirkeli Su İçen Kadın

Favorilerime
Ekle

Sabahları ılık bir bardak suyun içine biraz sirke ekleyip içmekle ilgili eminiz siz de en az bir kez bir duyum almış, bu konuda tavsiye almış ya da vermiş, hatta bunu doğrudan uygulamış olabilirsiniz.

Kimilerinin çok zararlı, kimilerinin de faydalı bulduğu bu "mucize" ikili, neredeyse tüm dünyada en çok bilinen ve kullanılan doğal zayıflama yöntemlerinden biri.

Peki ama bu ne kadar doğru?

İşte bu sorunun peşine düşen bir kadının ağzından 1 ay boyunca denediği elma sirkesi-su karışımının etkilerini öğreneceğiz şimdi.

Okuduklarınız, bugüne kadar duyduklarınız konusunda sizi şüpheye düşürecek, eminiz.

Buyursunlar, sizi hiç merakta bırakmadan Kristin Canning ile tanıştıralım ve onun bu 1 aylık deneyinin ayrıntılarını öğrenelim.

Kristin Canning kadın sağlığı üzerine çalışmalar yaparken karşısına çıkan bu karışımı denemeye karar veriyor...

Kristin Canning, Amerika'da yaşayan ve dünyaca ünlü kadın dergileri başta olmak üzere birçok yerde yazıları yayınlanan başarılı bir editör. Kadın sağlığı üzerine yaptığı çalışmalar ve araştırmalar sonucu sık sık sirkeli su ile karşılaşmaya başlayan genç kadın, sonunda bu karışımın gerçekten herkeste etkili olup olmayabileceğini kendi üzerinde test etmeye karar veriyor ve aldığı sonuçlarla ezber bozuyor.

Genel olarak "zayıflamaya yardımcı" olarak anılan, özellikle elma sirkesi kullanılarak yapılan bu karışıma başlamadan önce düşündüklerini ve elde ettiği bilgileri de şöyle paylaşıyor:

"Özellikle son zamanlarda ünlüler ve elma sirkesi ayrılmaz bir ikili oldu. Kourtney Kardashian günde iki kez bu karışımı içtiğini söyledi, Miranda Kerr ne kadar sevdiğinden bahsetti, Megan Fox bu karışım sayesinde sistemini temizlediğini açıkladı mesela.

Bir sağlık yazarı olarak bu tip şeyleri gördüğümde genel olarak ne kadar saçmaladıklarını düşünürdüm. Çünkü yapılan bilimsel araştırmalar da elma sirkesiyle kilo kaybı arasındaki ilişki konusunda bir öyle bir böyle diyordu. Konuştuğum bir diyetisyen, Eliza Whetzel-Savage de 'Elma sirkesinin yiyecek ve içecek sindirimini yavaşlatabileceğini gösteren bir çalışma var ve bu kan şekerini dengelemeye yardımcı olabilir. Fakat genele baktığımızda iddiaların arkasında sağlam bir bilimsel veri yok' dedi ama 'Elma sirkesi sadece fermante edilmiş bir elma suyu ve fermante edilmiş yiyecek-içecekler vücuttaki iyi bakteri sayısını artırabilir. Bu da daha sağlıklı bir kiloya ulaşmamızı sağlayabilir.' diye de ekledi."

Tüm bu elde ettiği bilgilere dayanarak elma sirkesinin kilo kaybına yardımcı olabileceğini, sadece bu konuda henüz ispatlanmış bir fayda tespit edilmediğini düşünen Kristin de kolları sıvadı ve bu karışımı denemeye karar verdi.

1 ay boyunca her gün suyuna elma sirkesi karıştırarak içen genç kadın, başlarda bu karışımı normal sudan daha çok sevdiğini söylüyor

Yaptığı son araştırmalar ve diyetisyenden aldığı tavsiyeler üzerine bu deneye girişen Kristin, uygulamaya başlamadan önce bu karışımın tadını beğenmeyeceğini düşünse de daha ilk denemesinde tadını çok sevmiş.

Öyle ki her sabah bir bardak suya 1-2 yemek kaşığı kadar elma sirkesi ilave edip içmeyi planlarken, bir anda neredeyse gün boyu içtiği tüm suları bu şekilde içmeye başlamış.

Başlarda bu alışkanlığı kazanabilmek için de elma sirkesini sürekli tezgahın üzerinde, hemen görebileceği bir yere koymuş tabii.

Daha çok tuvalete gitmeye başlıyor...

Elma sirkeli suyu içmeye başladıktan sonra gün içinde daha çok tuvalete gitme ihtiyacı hissettiğini fark eden Kristin, bunun sebebini de kısa sürede bulmuş. Bu bir ay içinde yaşadığı o süreci de şöyle özetliyor:

"İşin doğrusu elma sirkeli suyu normal sudan daha çok sevdim ve bu yüzden gün içinde eskisine göre çok daha fazla su içmeye başladım. Normalden daha çok su içtiğim için de haliyle normalden daha çok tuvalete gitmeye başladım."

Söylenenlerin aksine iştahında herhangi bir kapanma söz konusu olmuyor...

Ancak Kristin, elma sirkeli suyun en çok bahsedilen özelliğinin, yani iştahı kapatma etkisinin kendisinde hiç söz konusu olmadığını da ekliyor. Bu bir ay içinde yiyip içtiklerini, eskiye göre kıyaslamaya devam eden genç kadın, iştahında hiçbir azalmanın olmadığını söylüyor ve ekliyor:

"İnsanlar elma sirkesinin iştah kapatıcı olduğunu söylüyordu, ben de sırf bu yüzden bir şeyler yemeden önce elma sirkeli su içmeye özen gösterdim ve bu epey zordu. Bazen kahve içerken hatta kahvaltı ederken bile içtiğim oldu. Doğrudan iştahımı kapatmaya bir etkisi olmasa da eskisinden daha çok sıvı tükettiğimden daha az yiyeceğimi düşünüyordum. Ama açlık seviyemde ve yediğim yemeklerde hiç azalma fark etmedim."

Zaman ilerledikçe yeni deneyimler elde ediyor ve spordan önce asla sirkeli su içmemesi gerektiğine karar veriyor

Deneyinin ilerleyen günlerinde Kristin spor yapmadan önce içtiği sirkeli suyun kendisini kötü etkilediğini fark ediyor ve bundan vazgeçmeye karar veriyor ve şöyle diyor:

"Hafta sonları genelde her şeyden önce spor yaparım. Bu durum bazen koşmaya gitmeden hemen önce hızlı hızlı elma sirkeli su içmemi gerektirdi. Bunu asla yapmayın. Çünkü elma sirkesi gerçekten asidik ve hızlıca içip koşuya çıkmak çok kötü hissetmenize neden oluyor."

Elma sirkeli su nedeniyle kabızlık sorunu baş gösteriyor...

Bu bir ay boyunca Kristin, sık sık tuvalete gittiğini ve sıvı kaybı yaşadığını söylese de aynı durum bağırsaklarında ters bir etkiye de neden olmuş ve kendisi genelde ishal sorunları yaşayan bir kadınken bu bir ay boyunca neredeyse sürekli kabızlık sorunu yaşamış. Böyle bir sonuçla karşılaşmayı asla beklemeyen genç kadın, bu durumun neden gerçekleştiğini öğrenmek için hemen diyetisyenine danışmaya karar vermiş. Kendisi durumu kısaca şöyle özetliyor ve aldığı sonuçla içini rahatlatmayı başarıyor:

"Bir aylık deneyim boyunca kabızlık sorunu yaşadım. Neler döndüğünün farkında değildim ve diyetisyenime danışmaya karar verdim. Whetzel-Salvage, elma sirkesinin bu duruma bir etkisi olmayacağını söyledi. Ona göre daha çok sirkeli su içmeye başladığım için daha az kafein tüketmiş olabilirdim. Kısacası, muhtemelen bu süreçte daha az kahve içtiğimden bu değişim olmuştu. Buradan da dersimi çıkardım."

Ve sonuç: Kristin, bu bir ay içinde hiç kilo vermiyor

womenshealthmag

womenshealthmag

Hiç beklemediği bu durumlarla karşılaştıktan sonra Kristin yavaş yavaş deneyinin sonuna geldi ve 1 ayını her gün sirkeli su içerek tamamlamayı başardı. Ancak hiç de anlatılanlar gibi zayıflatıcı, iştah kapatıcı bir etki göremedi. Kristin, tüm içtenliğiyle aldığı sonuçları paylaştığı bu deneyini şu sözlerle tamamladı:

"Zaten elma sirkesi diyetinin kilo vermeme yardımcı olacağı konusunda bu bir ay boyunca hep kuşkuluydum. Hele bir de iştahım azalmayınca bunu iyice anladım, haklıydım. Deney boyunca kilom hep aynı kaldı."

Kristin'in bu bir aylık deneyimlerinden aslında hepimizin öğrenecek çok şeyi var. Sirkeli su da dahil olmak üzere herhangi bir karışımı, kürü veya doğal tedavi yöntemini uygulamadan önce mutlaka sizi çok iyi tanıyan ve konunun uzmanı olan doktorlardan yardım almalı, her ürünün her bünyede aynı etkileri göstermeyeceğini bilerek hareket etmeli ve en önemlisi sağlığınızı riske atacak en ufak bir denemeye bile dahil olmamalısınız, aman diyelim.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

3

Erhan Mutlu14 Ocak 2019 01:22
Kafanıza göre yazıyorsunuz veya hazır alıp paylaşıyorsunuz ancak yanlış bilgiler dolu.Kullanılan sirke doğal bir sirkemi türü bilgileri göremedim.Değişik rahatsızlıklar için değişik sirkeler kullanılır ve faydaları gün geçtikçe bilinmeye başlamışken bu tür bilgiler ne fayda sağlar acaba. ELMA SİRKESİNİN FAYDALARI : Avrupa da ilaç olarak kullanılır Elma sirkesinin faydaları saymakla bitmez ,cildi Güzelleştirir,Üst Solunum Yolları Enfeksiyonlarına Şifadır,Doğal Kireç Sökücüdür,Kabızlığı Giderir,Elma Sirkesi Zayıflatır,Sivilce Ve Akne Tedavisi,Diş ve Ağız Sağlığı,Kan Şekeri Kontrolünü Sağlar,Saçları Güzelleştirir,Kramplara Şifadır,Enfeksiyon Tedavisi,Kandaki Kolesterolü Düşürür Doğal Bulaş Makinesi Deterjanıdır.
Yanıtla
Engin Tekin3 Aralık 2018 19:38
Sirkenin zararı olmaz. çok içilirse zararı olur. ben her gün 6 kapak sirke içiyorum hayatım değişti tabiki ucuz birşeyin zayıflatıcağı bilgisinin istenmesini normal. siz kanmayın kullanın kardeşim. sirkenin çok çeşidi var biri size uygundur.onu bulup için
Yanıtla
İstemihan Arıtan6 Mart 2018 19:10
Yazıyı beğenmedim. Haber sunmak ayrı bir iştir. Siz tarif sunmalisiniz.
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?