Edirne'de Hastane Yemeklerinin İyileştirilmesini Sağlayan Nefis Proje

yemek.com
Zeynep Çetin
Yemek yemediğim zamanları, ne yiyeceğimi düşünerek değerlendiririm.
Zeynep Çetin
254107 takipçi2194 içerik

Sıkça Yenen Konular

Öznur Doğan
Mart 6, 2015
Zeynep Çetin
Ekim 18, 2016
YENİ
Vestel
Nisan 12
Öznur Doğan
Aralık 2, 2014

Hastanede en az bir kez yatarak tedavi görmek zorunda kalmış olanlar ve refakatçi olarak kalanlar başta olmak üzere hemen hepimizin hastane yemeklerine dair bir fikri var sanıyoruz.

Genelde "tatsız tuzsuz" olarak anılan bu yemekler, özellikle hastaların sağlıklı beslenmeleri için bu şekilde hazırlanıyor, bunu da biliyoruz. Ama elbette her şeyin daha iyisi olduğu gibi bu sağlıklı şekilde hazırlanan yemeklerin de daha iyisi olabiliyor.

Edirne'de hastane yemekleriyle ilgili olumsuz düşünceleri yıkmak ve hem hastalara hem de refakatçilere daha iyi bir hizmet verebilmek adına harika bir proje hayata geçirildi mesela.

Biz de istedik ki bu durumdan herkes haberdar olsun, aslında tüm hastanelerde uygulanabilecek bu çalışma hak ettiği değeri görsün.

Edirne'de hastane yemeklerinden olan memnuniyetin artırılmasına yönelik bir proje hayata geçiriliyor

Edirne'de bulunan Trakya Üniversitesi'nde yönetim şahane bir karar alıyor ve Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nin yemekhanesinde köklü bir değişime gitmeye karar veriyor. Hazırlanan projenin amacıysa hastaların ve hasta yakınlarının yedikleri yemeklere olan memnuniyeti artırmak.

Yemekhanede çalışan aşçılara eğitimler vererek daha lezzetli yemekler yapılmasını hedefleyen proje, hemen hayata geçiriliyor. Toplam 28 mutfak personelinin katıldığı bu eğitim, 140 saatlik hem uygulamalı hem de teorik derslerden oluşuyor.

Hastane yemekhanesinde çalışan aşçılar, eğitimleri boyunca lezzetli yemek yapmanın sırlarını öğreniyor

Bu şahane projenin sorumlusu Gıda Yüksek Mühendisi Tuğba Şayin Sert, hastanelerde yemeklerden olan memnuniyetsizliğin önüne geçebilmek adına attıkları bu adımla, yemekhanelerinde hizmet veren personelin mesleki yeterliliklerinin artırılmasını sağladıklarını söylüyor.

Özellikle hasta yemekleri için hastaların beslenme programlarına uygun pişirme tekniklerinin yenilenmesi sayesinde yemek kalitesinin artırılmasını hedeflediklerinin de altını çiziyor.

Hastane personeline eğitim veren Şef Emrullah Gümüştaş da projenin başında yemekhanede çalışan aşçılarda bazı eksikliklerin olduğunu, menü tasarımlarında ve pişirme tekniklerinde yaptığı değişiklikler ve verdiği eğitim sayesinde artık böyle bir sorunun ortadan kalktığını söylüyor.

Lezzetli yemek yapmanın sırlarını öğrenen yemekhane personeliyse aldıkları 140 saatlik eğitimin sonrasında mutfakta eskisine kıyasla harikalar yaratmaya başlıyor.

Projenin sonunda hasta ve hasta yakınlarının memnuniyetini artırma hedefine ulaşılıyor

http://www.trakya.edu.tr/news/universitemiz-saglik-arastirma-ve-uygulama-merkezi-mutfak-personeli-ascilik-egitimi-projesinin-kapanis-toplantisi | trakya.edu.tr

trakya.edu.tr

Proje kapsamında verilen eğitimler sayesinde yemekhanede yemek yiyenlerin memnuniyet seviyesiyse %50’lerden %80'e kadar çıkmış. Bu eğitimin ardından lezzeti artan hastane yemekleri, özellikle hasta ve hasta yakınları tarafından oldukça beğenilmeye başlamış.

Ne diyelim, bu projeyi düşünen, hayata geçiren ve eğitime katılıp şahane sonuçlar alan herkesin ellerine, emeğine sağlık.

Umuyoruz ki bu proje, benzer sorunların yaşandığı diğer hastanelerde de uygulanır.

Kaynak: AA

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?