http://www.mildofood.com/urunlerimiz/pastacilik/toz-urunler/muffin-miksleri  | Cupcake ve Muffin Arasındaki Farklar

İkisini de Severiz O Ayrı: Cupcake ve Muffin’i Birbirinden Ayıran 10 Özellik

Favorilerime
Ekle

Aslında ikisini de seviyoruz, itiraf edelim. Cupcake, tablo misali göz alan bir sanat eserini andırırken muffin doyurucu olmasının yanı sıra tuzlu ve tatlı çeşitleriyle midelerimizi okşuyor, sabah kahvaltılarımızı şenlendiriyor.

Bu kadar sevilmelerinin dışında ortak yönleri de olan bu ikilinin temel farklılıkları da oldukça fazla. Örneğin; küçük kek olarak düşündüğümüz ve kağıt kalıplarda pişirdiğimiz muffin, aslında bir tür ekmek. Şaşırdınız değil mi? Gelin onları benzersiz kılan farklılıklara birlikte göz atalım.

Cupcake bir kek türüdür. Ya gözü yaşlı muffin?

Cupcake’in süsüne düşkün olduğunun altını çizmiştik. Bu sayede daha kolay göz boyuyor sevimli ponçik, kendini göstermesini biliyor, girdiği ortamlarda gözler hep onun üzerinde, aranılan ve tercih edilen porsiyonluk bir kek türü çünkü. Şık pastane vitrinlerinde dekor amaçlı kullanılmaları da onları albenili yapıyor. Kozlar onun elinde gibi gözüküyor.

Zavallı muffin öyle mi? Cupcake’e yetişeceğim diye didinip kuru meyveli, çikolatalı çeşitleri var gibi gözüksede o bir ekmek. Evet yanlış duymadınız, maya kullanmadan yapılan bu muffinler evde kolaylıkla yapabileceğiniz ekmekcikler aslında.

İç malzemeleri pizzayı andıran bir muffin de iyi gider ama: Tuzlu Muffin

Cupcake Amerika doğumlu, peki sen muffin?

“Anan baban nereli, nereden bu kaşın gözün temeli?” dediğinizi duyar gibiyiz. Her ikinizi de seviyoruz, ikiniz de bizim bebeklerimizsiniz diyemiyoruz, orada bir duralım. Süslü mü süslü cupcakeler Amerika, tatlı-tuzlu, çeşitli mi çeşitli muffinler ise öz be öz İngiliz kökenli. Doğuştan asil o. (Çok muffinci gördüm kendimi)

Akraba gibi dursalar da görüntü farklılıkları vardır

Muffin; cupcake’den farklı olarak daha yoğun, az tatlı ve biraz da şekilsizdir. Napalım canım olacak o kadar.

Klasik muffin tariflerindeki sıvı oranı, cupcake tariflerinde kullanılan sıvı oranından daha azdır ve bu temel farklardan bir tanesini oluşturur. Aslında bu fark kullanılan malzemelerin birbirine oranı ve yapılış aşamalarının bir eseridir.

Bkz: Çikolatalı Muffin 

Şekere doygun cupcake, şekerin fazlasının zararlı olduğunu bilen muffin

Muffin nispeten sağlığına daha düşkündür. O süsüne düşkün, kendine bakan alımlı cupcake; canının kıymetini bilmez avare dolanır durur.

Çok tatlı olmayan, şeker oranı cupcake’e göre daha düşük olan muffin, kuru yemişlerle çeşnilendirildiğinde kaliteli bir tatlı yerine bile geçebilir. Hem şekerden şapkası da yoktur onun. Topladı yine bonusları.

Muffin’in tuzluları da olur. Sen mahrum kal cupcake

Cupcake kadar şeker içermeyen, üzerinde ekstra bir kaplama bulunmayan muffin, başlı başına ağır bir yapıdadır. Onu cupcake’dan ayıran önemli farkların başında tuzlularının da yapılıyor olması gelir. Çeşit çeşit peynirleri, soğanı, kurutulmuş domatesi, taze otları, zeytini sever muffin. Tam bir taş fırın.

Katılar ve sıvılar ayrılsın, malzemelerin sırası önemli

Kuru malzemeler bir kapta, sıvılar ayrı bir kapta. Sonrasında büyük final! Islak malzemeler, kuru malzemelere bir kerede eklenip sadece ama sadece un parçacıkları gözden kaybolana kadar karıştırılacak. Muffin’i muffin yapan maddelerden biridir bu.

Tariflere göre değişmekle birlikte sarısı ve beyazı ayrılan yumurtalara ya da bütün olarak aynı kapta toz şekerle çırpıldıktan sonra sırasıyla eklenen katı malzemelere, cupcake yapım aşamalarında rastlarız.

Muffin’in başı kabaktır. Cupcake öyle mi?

Cupcake, kılıktan kılığa girer rengarenk şapkaları, kürk mantoları, saçlarına taktığı renkli tokaları vardır onun. Bir giydiğini bir daha giymez, bir günü bir gününe uymaz. Muffin ise olduğu gibidir, yalındır.

Karışmasın kafalar, cupcake üzerinde bulunan ve “frosting” denilen yağlı ve şekerli kaplama malzemesinden bahsediyoruz. Özel aparatlarla sıkılan bu renkli kremalar üzerine de gelsin renkli şekerlemeler, çikolatalar.

Unutmadan: Süslemesinde kullanılacak kreması da tereyağı kıvamında olmalıdır cupcake'in.

Tam bir leydi: Kakaolu Cupcake

Muffin ağırdır, cupcake hafif

Anlamı mecazda aramayın hemen. Muffin kabının hakkını verir, ağırlığını ortaya koyar. Hamuruna doygundur. Hazırlık aşamasında yapılan işlemler, onu doğuştan ağır ve cupcake’e göre sert mizaçlı yapar.

Cupcake ise pofidik ve hafif olur. Yumuşak kalplidir, sünger dokudadır.

Cupcake çayı, muffin kahveyi sever

Portakallı Muffin Tarifi

Portakallı Muffin Tarifi

Oldu mu muffin, oldu mu bu şimdi? Besle kargayı, oysun gözünü, sen kalk tavşan kanı Türk çayına ihanet et. Bu minik tuzlu ya da tatlı ekmekcik muffinler, genellikle kahvaltıda kahvenin yanında tüketiliyor. İçlerindeki malzemeler zengin bir kahvaltı vadediyor.

Üzerleri krema kaplı olan sünger dokulu cupcakeler ise çay saatlerini seviyor. Kremanın ağırlığını demli bir bardak çay alıyor.

İnat olsun siz muffin’i ayranla, cupcake’i limonatayla da deneyin. İşte o kadar!

En önemlisi yapılışları farklıdır ve bu beraberinde doku farklılığını getirir

Günlerden bir gün Nalan (cupcake), “Nayrı dünyaların insanıyız biz Fikret” diye seslenir muffin’e. Gerçekten de ayrıdır dünyaları, dokuları uymaz birbirine. Kabahat onların değildir lakin. Kindar bir pastacı eline düşmüştür alın yazıları

Görüntünün sırrı karıştırma işleminde yatar. Cupcake yapımında yumurta ve toz şekeri hatta tarifine göre yağı öyle bir çırparsınız ki homojen bir karışım olur. Muffin homojen bir karışım değildir. Kuru malzemelerin sıvılar içinde yok olması ile karıştırma işlemi son bulur. Mikser kullanılmaz genelde, tahta bir kaşık, birkaç spatula darbesi yeter de artar. Kek kadar şekerli de olmadığından; yumurta, toz şeker, yağ üçlüsünün fazlaca çırpılma işleminin yol açtığı kabarcıkları yoktur onun.

Cupcake kabarmasını, sünger dokusunu ve hafifliğini uzun uzadıya çırpılmasına borçludur ancak muffin’i kabartan kabartma tozunun yanı sıra yerine göre tarife ekstradan katılan karbonat ve limon suyunun çıkardığı yararlı gazlardır. Ağızlar sulanmışken haftanın yıldızı Oreo cupcake de buyursunlar.

Muffin’in hata kabul payı daha yüksektir. Aynı anda hazırlanan 12 adet muffin’in eşit boylarda olmaları gerekmez, yüzeyleri engebeli olabilir. Hadi diyelim pişirdik ve ortadan ikiye böldük. Eşit boyda boşlukları da yoktur onların. Daha düzensiz bir görüntü içindedirler.

Cupcake öyle mi? Hep bir nizam, intizam... Muhtemelen Başak burcu kendisi. (Tamam canım, düzen iyidir. Kızmayın hemen.)

Cupcake ya da muffin. Muffin ya da cupcake. İkisi de hayatımıza güzellik katan yegane kek tariflerinden. Fazlası zarar, azı karar olsa da hayat onlarla güzel değil mi sizce de? Afiyet olsun.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?