https://expertbeacon.com/i-think-my-child-might-have-eating-disorder-what-should-i-do#.WkTn699l_IU | expertbeacon

Nedenlerinden Ebeveynlerin Yapabileceklerine: Çocuklarda Yeme Bozuklukları

Favorilerime
Ekle

Çocuklarda yeme bozukluğu genellikle 3. aydan sonra gelişen ve ergenlikle birlikte kendiliğinden kaybolan bir hastalık olarak değerlendirilir.

Farklı sebeplerle ortaya çıkan yeme bozukluğu, özellikle bebeklik döneminde gelişim geriliğine ve zeka problemlerine neden olabilir. Bu nedenle çocukların beslenme düzenleri ile ilgili bir sorun ortaya çıktığında, geciktirmeden doktora başvurmak gerekir.

Bu farkları bilmeli: Çocuklarda görülen beslenme ve yeme bozuklukları çeşitleri

Çocuklara yeme bozukluğu üç farklı şekilde ortaya çıkabilir. DSM-4 Tanı dizgesi doğrultusunda yeme bozukluğu çeşitleri şöyledir:

Beslenme bozukluğu: En az 4 hafta boyunca, gözle görülür kilo kaybı ya da kilo alımının durmasına eşlik eden huzursuzluk, içe kapanma ve ilgisizlik gibi davranışlar çocuklarda beslenme bozukluğuna işaret eder. Beslenme bozukluğunun uzun süre tedavi edilememesi gelişim geriliğine, sosyal uyum sorunlarına ve fiziksel problemlere neden olabilir.

Pika: Gıda niteliği taşımayan ve tüketilmemesi gereken maddeleri yeme alışkanlığı olarak adlandırılan pika genellikle 12-24 ay arasında başlar. Kağıt, saç, kum, toprak gibi maddeleri yemek, bebeklerde ve çocuklarda sindirim sistemi sorunlarına, kusmaya ve enfeksiyonlara neden olabilir.

Ruminasyon bozukluğu: Gıdaların tüketildikten sonra yemek borusundan geri gelerek tekrar ağızda çiğnenerek yutulması olarak tanımlanan ruminasyon bozukluğu, genellikle ek besinlere geçiş sürecinde ortaya çıkar. Ruminasyon bozukluğu mide ile ilgili sorunlara, susuzluğa ya da gelişim geriliğine neden olabilir.

Sebepleri mühim: Çocuklarda görülen beslenme ve yeme bozukluklarının sebepleri

Prof. Dr. Abdurrahman Altındağ’a göre, çocuklarda ortaya çıkan yeme ve beslenme bozuklukları psikolojik etkenlere dayanıyor. Ruminasyon bozukluğu genellikle ebeveynlerin dikkatini çekme amacıyla ortaya çıkan bir sorun olduğu gibi, pika bozukluğunun temelinde anksiyete ya da aşırı kaygı durumu yatıyor.

Yapılan araştırmalara göre, terk edilmiş ya da yeterince ilgi gösterilmeyen çocuklarda yeme ve beslenme bozuklukları daha sık görülüyor.

Peki ya neler yapılabilir: Çocuklarda görülen beslenme ve yeme bozuklukları tedavisi

Çocuklarda yeme ve beslenme bozuklukları sindirim sorunu problemleri, bazı sistemik ya da otoümmin hastalıklar nedeniyle ortaya çıkabildiği gibi, genellikle psikolojik sorunlara dayanıyor.

Prof. Dr. Bengi Semerci, çocukların ilgi ihtiyacının karşılanması gerektiğine dikkat çekiyor. Özellikle bebeklik döneminde çocuklar beslenmeyi reddederek ebeveynleri ya da bakımıyla ilgilenen insanları cezalandırmaya çalışabiliyor. Çocukların sağlıklı şekilde büyüyebilmeleri için yeme bozukluklarına karşı önlem almak gerekiyor.

Tüm ebeveynleri böyle alalım: Anne-babalara tavsiyeler

expertbeacon

expertbeacon

Beslenme sürecinde ebeveynlerin yanlış tutumları, bebeklerin bazı gıdaları yemeyi reddetmesine ya da yenmemesi gereken maddelere yönelmesine neden olabiliyor. Prof. Dr. Bengi Semerci’nin çocuklarda yeme bozuklukları ve beslenme sorunlarını önlemek için ebeveynlere önerileri şöyle:

 • Beslenme sırasında, bebeğin ya da çocuğun ilgisini dağıtacak eylemlerden uzak durun. Televizyon izlenmesi, telefonla ilgilenilmesi ya da sohbet edilmesi, bebeğin dikkatinin dağılmasına ve iyi beslenememesine neden olabilir.
 • Yemeğin hızlı bir şekilde bitirilmesi için çocuğa baskı uygulamayın.
 • Bebeği kandırarak ağzını açtırmaya ve zorla beslemeye çalışmayın.
 • Bebeğin yiyeceği gıdalara dokunmasını yasaklamayın. Kaşığı ya da çatalı tutmasını engellemeyin.
 • Çocuk ve bebeklerin dengeli ve sağlıklı beslenmesi için baskıcı olmayın.
 • Tabağın hepsinin bitirilmesi her zaman doğru değildir. Bebek doyduysa daha fazla yemesi için zorlamayın.
 • Zihinsel, fiziksel ve sosyal anlamda birçok soruna neden olabilen beslenme problemlerinin bir aydan uzun süre devam etmesi durumunda geciktirmeden doktora başvurulması gerektiği unutulmamalıdır.  Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  0

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?