kayisi-yumurta-shutter

Şaşırtıcı Sonuçları Var: Günde 2 Yumurta Yemenin Faydaları

Favorilerime
Ekle

Akını, sarısını geçtik kabuğuyla bile sağlığa binbir faydası olan bir besin yumurta. Hem kaliteli hem de ucuz bir protein kaynağı olmasıyla her eve girebilen, sindirim sisteminden kalbe kadar birçok rahatsızlığa çare olan yumurtadan bahsediyoruz.

Yumurtanın faydalarından doyasıya yararlanmanın yolu ise her gün iki yumurta yemekten geçiyor.

Gelin bakalım, günde iki yumurta yiyince vücudumuzda neler oluyormuş...

Not: Yumurta, farklı bünyelerde çeşitli reaksiyonlara sebep olabiliyor. Bu yüzden bu alışkanlığı edinmeden önce doktorunuza danışmanızı şiddetle öneririz.

  • Kalp rahatsızlıklarına ve kansere yakalanma riskini azaltıyor

Yumurta Kodları Ne Anlama Geliyor

Science Daily'de yer alan bir bilimsel araştırmanın sonuçlarına göre yumurtanın sarısında yer alan iki önemli antioksidan olan triptofan ve tirozin, kardiyovasküler hastalıklar ve kanser riskinin önlenmesine yardımcı oluyor.

  • Yaşlanmayı yavaşlatıyor

Çatlamış Yumurta Nasıl Haşlanır

Yumurta içerdiği D vitamini ile vücudun ihtiyacı olduğu D vitamini eksikliğini sağlamada büyük bir yardımcı. Hele ki yaşlandıkça daha fazla D vitamine ihtiyacımız oluyor ve yumurta tekinde içerdiği 0.7 mikrogram D vitaminiyle 60 yaşın üstündeki kişilerin her gün alması gereken 10 mikrogram D vitamine katkı sağlıyor.

Bunun yanı sıra yine yumurta içinde yer alan amino asitlerin hücreleri de yenilediğini belirtmekte fayda var.

  • Hafızayı güçlendiriyor, hatırlamayı kolaylaştırıyor

En kolay yumurta soyma yöntemi

Araştırmalar kolin içeren besinlerin hafızayı güçlendirdiğini söylüyor. Dolayısıyla yumurtanın sarısında bulunan kolin de hafızamızı kuvvetlendiriyor ve unuttuğumuz şeyleri hatırlamamızı kolaylaştırıyor.

  • Retinayı koruyor, daha iyi görmenizi sağlıyor

Yumurtanın içinde yer alan lüteinin görüşü keskinleştirme özelliği sayesinde retina korunuyor ve kişiyi katarakt gibi göz hastalıklarından uzak tutuyor.

  • Kemik ve dişleri güçlendiriyor

Yumurta Kızartması Tarifi

Yumurtanın içinde bolca D vitamini yer aldığından bahsetmiştik. Bu sayede yumurta tükettiğinizde vücut kalsiyumu daha çabuk sindiriyor. Böylece diş ve kemikler güçleniyor, kemik erimesi riskini azaltıyor.

  • Folik asitler sayesinde saç, cilt ve akciğeri koruyor

Yumurta güçlü bir folik asit kaynağı. Bu da demek oluyor ki yumurta hücrelerin bölünmesini ve alyuvarların düzenlenmesini sağlayarak özellikle kadınlarda cilt ve saç sağlığını kuvvetlendiriyor ve akciğere de fayda sağlıyor.

  • Tok tutarak gün içinde daha az yemenizi sağlıyor

Sahanda Yumurta Tarifi

Kahvaltıda yiyeceğiniz iki yumurta sizi günün büyük bir bölümünde tok tutacak ve gün içindeki kaçamaklardan sizi koruyarak kilo kontrolüne katkı sağlayacaktır.

  • Selenyum sayesinde sinir sistemini güçlendiriyor

null

Sinir sistemini güçlendirme özelliğine sahip olan selenyum yumurta içinde bulunuyor. Diğer bir deyişle tek bir yumurtada günlük ihtiyacınız olan selenyumun %22'sini içeriyor. Bu yüzden araştırmalar da günde iki yumurta yemenin sizi hastalıklardan koruyacağını işaret ediyor.

  • Hamile kalma olasılığını artırıyor

Çiğ Yumurta

E vitaminin erkeklerde spermlerin verimliliğini artırdığı biliniyor. Dolayısıyla yumurta içerdiği yüksek miktarda E vitaminiyle kadınların çocuk sahibi olma şansını da artırıyor.

Kaynak: tr.newsner.com

Önemli Uyarı

Bu yazı genel bilgilendirme amaçlıdır, reçete niteliği taşımaz. Bu yazıdaki bilgiler de dahil olmak üzere doktorunuzun sizin için uygun görmediği hiçbir yöntemi denememelisiniz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?