https://www.boredpanda.com/same-dishes-less-calories-healthy-food-paula-norris/?utm_source=facebook&utm_medium=social&utm_campaign=organic | boredpanda

Aynı Yemeklerin Ufak Farklarla Kalorisinin Nasıl Azaltılabileceğini Gösteren Diyetisyen

Favorilerime
Ekle

Diyet yapmak aslında düşündüğümüzden daha çok şeye dikkat etmemiz gereken bir durum olabilir, bildiğiniz gibi. Mesela salata yiyorum diye bol kalorili soslarla lezzetlendirilmiş salataları yemek pek de doğru değil.

Tam da bu noktaya değinmek isteyen bir diyetisyen hazırladığı fotoğraf serisiyle aynı yemeğin birbirinden ne kadar farklı kalorilerde hazırlanabileceğini gözler önüne seriyor.

Paula Norris Instagram hesabında “Farkı bulun” başlığı altında yüksek kalorili ve düşük kalorili yiyeceklerin fotoğraflarını yan yana paylaşıyor ve bir yemeği nasıl daha düşük kalorili hale getirebileceğinize dair ipuçları veriyor.

Onun kısayollarını kullanarak porsiyonlarınızı kontrol edebilir, daha sağlıklı bir beslenme alışkanlığına sahip olabilirsiniz.

Soslu ya da sossuz salatalar

Paula, "Yüksek kalorili soslar, çok fazla tahıl ve az sebze salatanın düşük kalorisini alıp bir risotto kadar kalorili bir yiyecek haline getirebilir." diyor.

Bol proteinli ya da düşük kalorili öğünler

Paula, diyet yaparken amacınızın ne olduğunu iyi saptamanız gerektiğini söylüyor. Eğer kas geliştirmek için spor yapıyor ve bunu bir diyetle desteklemek istiyorsanız birinci yemek sizin için çok daha sağlıklı ve doğru bir seçim. Evet, daha yüksek kalorili olmasına rağmen. Paula bu durumu kısaca şöyle özetliyor:

"Bu yemeklerden ikisi de sağlıklı ama amacınıza uygun olarak birisi sizin için daha iyi iken diğeri sizin için kötü olabilir. Yemeklerinizi amacınıza göre belirleyin. Bu çok önemli çünkü iyi yağlar vücudumuz için çok yararlı ve gerekli olsa da kalorileri toplandığında epey yüksek olabilir. Eğer kilo vermek istiyorsanız iyi yağların bile porsiyonuna dikkat etmeniz gerekir."

Sağlıksız ya da sağlıklı pilavlar

Sağlıklı beslenmek adına pilavdan tamamen vazgeçmenize gerek yok. Paula'ya göre tariflerde yapacağınız ufak tefek değişikliklerle kalorisini diyetinize göre ayarlayabilir, sağlıkla pilavınızı yiyebilirsiniz. 1,5 bardak yerine yarım bardak esmer pirinç kullanmak, daha çok bezelyeden destek almak, pişirirken minimum miktarda yağdan destek almak bunlardan sadece birkaçı. Üstelik lezzet olarak da çok büyük bir fark yok. Mis.

Klasik tava ve wok tava kullanarak hazırlanan yemekler

Paula'ya göre klasik teflon tavalara bolca yağ ve sos ekleyerek pişireceğiniz tavuklar yerine wok tavada çok daha az sos kullanarak çok daha lezzetli yemekler hazırlayabilirsiniz. Denemeye değer.

Her ikisi de sağlıklı ama küçük porsiyonlanan tavuk yemekleri

Bu iki karede gördüğünüz kalori farkının temel nedeni malzemelerin miktarlarındaki farklılıklar aslında. İlk tabakta 200 gram tabak varken, ikinci tabakta yalnızca 120 gram tavuk var örneğin. Diğer tüm malzemeler de aynı şekilde azaltılmış.

Paula bu çalışmasında da kendinizi kandırabileceğiniz ufak değişikliklere dikkat çekiyor ve yemek yediğiniz tabakların boyutlarını değiştirirseniz aslında gözünüz de daha çabuk doyacaktır diyor. Evet, tam da düşündüğünüz gibi sağdaki tabak aslında soldakinden bir boy daha küçük.

Pişirme ve sunumda yapılan farklılıklar nedeniyle şaşırtan bu iki tabak

Bakınca soldaki de en az sağdaki kadar düşük kalorili gözüken ama aralarında oldukça şaşırtıcı bir fark bulunan bu yemeklerin farkını açıklamaya başlayalım. Öncelikle ilkinde daha küçük parçalara ayrılmış olsa da daha çok tavuk bulunuyor. Biri 300 gram, diğeriyse sadece 120 gram. İlkinde tavuklar yağ ile pişiriliyor, ikincisinde ise ya kullanılmadan ızgarada. Aynı şekilde ilkinin yanında mayonez sos ve içinde parmesan peyniri bulunuyor. İkinci de ise yanında yoğurtlu-sarımsaklı ve hardallı bir sos sunuluyor, içineyse peynir ilavesi yapılmıyor.

Ufak farklılıklar gibi dursa da kalori farkı oldukça açık bir şekilde görülüyor.

Büyük lavaş ve küçük lavaş farkı

Aslında dürüm yemek zaten oldukça doyurucu bir seçim. Bu nedenle eğer dürüm yemeği seçecekseniz en azından kullanacağınız lavaşın daha küçük boyutlu olmasına özen gösterin. Böylece hem içine dolduracağınız malzemelerin de miktarını azaltabilecek hem de göze daha dolu dolu gözüken bir dürüme imza atabileceksiniz.

Malzemelerin oranlarında çok ufak değişiklikler yapılmış bu iki kase

https://www.boredpanda.com/same-dishes-less-calories-healthy-food-paula-norris/?utm_source=facebook&utm_medium=social&utm_campaign=organic | boredpanda

boredpanda

Paulo, halihazırda kullandığınız diyet tariflerinde bile ufak tefek değişiklikler yapabileceğinizi söylüyor ve şöyle diyor: "170 kalori çok gözükmese de ufak değişiklikler gün içine yayılırsa kilo almayla kilo verme arasındaki fark kadar fark yaratabilir. Günde üç kez 170 kalori azaltsanız haftada yarım kilo verirsiniz. Bu kadar basit."Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?