Birçoğumuz Yanlış Yapıyormuşuz: Aslında Ne Zaman Su İçmek Doğru?

Favorilerime
Ekle

Vücudumuzun gün içinde bol bol suya ihtiyacı olduğunu, bardaklar dolusu su içip sürahiler devirmemiz gerektiğini artık bilmeyen kalmadı, çok da iyi oldu.

Ancak hala az bilinen ya da yanlış yapılan bir sorun var bu konuyla ilgili: Su, aslında ne zaman içilmeli?

"Su içmenin de zamanı mı olurmuş canım, susarsın ve içersin, işte bu kadar!" diye düşünmeyin, zira iş sandığınızdan biraz daha karışık.

Spor yaparken kramp girmemesi için ya da yanlış zamanda su içip midenizi şişirmemek için bu noktaları bilmenizde fayda var.

Su ne zaman içilmeli, ne zaman içilmemeli öğrenince şaşırabilir, aslında birçoğumuzun bu konuda ufak tefek de olsa yanlışlar yaptığımızı fark edebilirsiniz.

Yemek yerken su içmemelisiniz

Yemek yerken birkaç lokmada bir su içmek pek de doğru değil. Bu, zayıflamak isteyen bazı insanlara önerilen bir yöntem olsa da aslında sindirim sistemine zarar verebiliyor. Çünkü su, midenizdeki hidroklorik asidi seyreltiyor ve sindirimi hızlandırıyor. Eğer yemek yerken su içerseniz muhtemelen karnınız şişecek, gaz problemi oluşacak ve kendinizi rahatsız hissedeceksiniz.

Yemek yemeden önce su içmelisiniz

su-icmek-hastaliklardan-koruyor

Aslında birçok uzmanın önerdiği ve yine zayıflamak isteyenlerin sıklıkla başvurduğu "yemeklerden önce su içme" durumu oldukça sağlıklı bulunuyor. Çünkü su, tokluk hissi oluşturuyor ve bu sayede su içtikten en az yarım saat sonra yiyeceğiniz yemeği aç olsanız dahi az yiyorsunuz. Mideniz yorulmuyor, fazla kalori almıyorsunuz. Tabii tekrar etmekte fayda var: Yemeklerden önce su içecekseniz en az yarım saat önce içmelisiniz, yemek yemeye başlamadan hemen önce değil.

Yoğun bir biçimde spor yaparken su içmemelisiniz

spor-yaparken-fazla-su-icmeyin-3

Spor yaparken su ihtiyacınız en üst seviyeye ulaşıyor olabilir, şöyle kısa bir ara verip bir şişe suyu bir solukta bitirmek isteyebilirsiniz ama YAPMAYIN. Çünkü bu, oldukça zararlı sonuçlar doğurabilir.

Neden derseniz hemen açıklayalım: Vücudumuzun kramp gibi sorunlarla karşılaşmaması için potasyum, sodyum gibi elektrolitlere ihtiyacı vardır. Çok fazla su içmek elektrolit stoğunuzu seyreltir ve kramplara neden olabilir. Terlediğinizde de su ve sodyum kaybedersiniz. Bunları geri almak için Hindistan cevizi suyu gibi içecekler sudan daha fazla yardımcı olabilir.

Spor yaparken su içmenin zararlarıyla ilgili daha detaylı bilgi almak isterseniz Ezber Bozan Açıklama: "Spor Yaparken İçilen Fazla Su Ölüme Neden Olabilir" başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Uyandığınızda su içmelisiniz

her-gun-uyanir-uyanmaz-su-icmek

Boş karnına su içmekle ilgili endişeleriniz varsa olmasın. Zira birçok uzmana göre sabah uyandıktan sonra su içmek oldukça faydalı. Sabah içeceğiniz su, metabolizmanızı hızlandırmakla kalmıyor, aynı zamanda sindirime de yardımcı oluyor. Özellikle kilo alımını engellemek isteyenler için bire bir olduğu söyleniyor.

Japon kültüründe oldukça yaygın olan, sabah uyanır uyanmaz bardaklar dolusu su içmek, gözlemleyeceğiniz gibi cilt sağlığı için de oldukça faydalı. Eğer sabahları su içmenin diğer faydalarını da öğrenmek isterseniz şu deneye mutlaka göz atın deriz: Japon Usulü Deney: 1 Ay Boyunca Her Gün Boş Mideye Su İçince Neler Oluyor?

Ayakta durarak su içmemelisiniz

Ayaktayken su içmek önerilmez çünkü vücudunuzun duruş pozisyonu içtiğiniz suyun zarar vermesine neden olabilir. En basitinden ayaktayken su içerseniz daha hızlı içmeye müsait bir halde olursunuz. Yani daha çok oksijen alırsınız. Bu durum da mide rahatsızlıklarından tutun da kalp ve akciğer rahatsızlıklarına kadar birçok soruna neden olabilir, aman diyelim.

İdrarınızın rengi koyulaşmaya başladığında hemen su içmelisiniz

pinterest

pinterest

Nerede ne yapıyor olursanız olun, eğer idrarınız koyu sarı bir renge ulaştıysa ağır bir biçimde dehidre olmuşsunuz demektir. Başka bir deyişle vücudunuz çok ama çok susuz kalmış demektir. Böyle bir durumla karşılaşırsanız bir an önce ama yavaş yavaş su alımınızı artırmanız gerekir. Aksi halde böbrekleriniz yorulabilir, daha ciddi sorunlar baş gösterebilir, aman dikkat.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?