http://www.ozzyman.com/tomato-grown-from-150-year-old-abe-lincoln-dump-compared-to-modern-tomato/ | ozzyman

150 Yıllık Çekirdeklerden Üretilen Bugünkünden Çok Farklı Görünen Domatesler

Favorilerime
Ekle

Şimdilerde her pazarda, manavda, markette karşımıza çıkan sebze meyvelerin yıllar önce nasıl göründüğünü hiç merak etmiş miydiniz?

Gelişen teknolojinin işin içine girdiği, çeşitli hormonlardan ve zirai ilaçlardan söz edilen bugünlerden çok daha geriye, 150 yıl öncesine lezzet dolu bir yolculuğa çıkmaya ne dersiniz?

Eski ve tarihi bir evin arazisinde yapılan kazılar sonucu elde edilen 150 yıllık domates çekirdeklerinin hikayesine davetlisiniz.

Hazırsanız başlayalım.

Her şey, Amerika'da tarihi bir değere sahip olan Lincoln-Manahan Evi’nde yapılan kazılarla başlıyor

Amerika'da bulunan Lincoln-Manahan Evi, şimdilerde hem tarihi hem de turistik değeri nedeniyle popüler müzelerden biri olarak görülüyor. Yıllardır hem evin içinde hem de arazisinde süren kazılardansa oldukça ilginç bir hikaye çıkıyor. Araştırmacıların şimdilerde otopark olarak kullanılan kısmın altını kazmaya başlaması sonucu ortaya çıkan ve evin dış tuvaleti olduğu saptanan kısımdan günümüzdeki 'modern' domateslerin ataları çıkıyor desek yeri.

Bir tarih topluluğu tarafından satın alınan bu kısımda bulunan domates çekirdeklerinin en az 150 yıllık olduğu düşünülüyor

Orijinal parçalarından elde edilen bulguların 1847 yılına dek uzandığı söylenen Lincoln-Manahan Evi, 1856 yılının Temmuz ayında Amerika Birleşik Devletleri'nin eski başkanlarından Abraham Lincoln'ün de burada kalmış olması nedeniyle tarihi bir değere sahip. Tam da bu yüzden bir tarih topluluğu tarafından evin bulunduğu arazinin bazı kısımları satın alınabilmiş ve kazılar yapılmış.

Evin dışında yer alan ve zamanında tuvalet ve çöplük olarak kullanıldığı düşünülen alanda 2007 yılında başlatılan ve 4 yıl boyunca devam eden arkeolojik kazılar sonucuysa birçok değerli eşya bulunuyor.

Kazılarda bazıları kırılmış, bazılarıysa kırılmamış, 19. yüzyılın ortalarından kalma değerli porselenler, ilaç şişeleri, kil mermerler, pipo ve bulaşıklık olarak kullanılan parçalara ek olarak 50 adet kadar domates çekirdeği de bulunuyor.

Araştırmanın yöneticilerinden Terry Buckaloo, bu çekirdeklerden domates yetiştirmeyi denese de başarılı olamıyor

Kazılar sırasında bulunan diğer tüm değerli eşyalar, şimdilerde bir müzeye dönüştürülen Lincoln-Manahan Evi'nde sergilenmeye başlasa da bulunan 150 yıllık domates çekirdekleri için durum böyle olmuyor. Kazıların ve araştırmaların yöneticilerinden olan Terry Buckaloo domates çekirdeklerini alıyor ve kendi evinde yetiştirmek için denemelere başlıyor. Ancak ne yazık ki hem bu konuda yeterli bilgi birikimine sahip olmadığı hem de çekirdekler 150 yıllık olduğu için başarılı olamıyor ve bir başka bilim insanından yardım istiyor.

Bahçe işleri konusunda tecrübeli bir isimden aldığı yardım sonrasıysa 150 yıllık çekirdekler sıra dışı domateslere dönüşüyor

ozzyman

ozzyman

Buckaloo bu çekirdeklerden domates yetiştirmeyi başaramayınca bahçe işlerinde tecrübeli çalışma arkadaşlarından Mary Louise Angone isimli bir bilim insanından yardım istiyor. Illinois Üniversitesi'nde çalışan ve 71 yaşında olan bahçe uzmanı ve eğitmen Angone, bu 150 yıllık domates çekirdeklerinden yeniden domates elde edebilmek için bir laboratuvar ortamı oluşturuyor ve tohumları floresan ışığı altında yetiştirmeyi başarıyor.

50 tohumdan yalnızca 2 tanesini yeşertmeyi başarmış olsa da ilk parti domatesleri yakın zamanda elde eden Angone, mart ayından bu yana toplam 6 adet 150 yıllık domates yetiştirmiş oluyor.

"Bunun tarihi anlamda değeri çok fazlaydı" diyen Angone daha önce kimsenin bu tohumları deneyip denemediğini, ne tür tohumlar olduğunu kimsenin bilmediğini söylüyor ve ekliyor: "Olgunlaştıklarında kırmızı yerine yanmış gibi kahverengimsi bir renkleri oldu. Modern domateslerden çok daha iriydiler ve tatları çok güzeldi."


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?