Dünyanın Farklı Ülkelerinde Uçağa Alınması Yasak Olan 9 Şaşırtıcı Şey

Favorilerime
Ekle

Seyahat etmek çok güzel. Farklı ülkeler, şehirler görmek müthiş. Ancak diğer yandan da yola çıkmadan önce gideceğiniz ülkeyi iyi tanımanız gerekiyor. Sırf ülkeye adım attığınızda değil, daha havaalanında gümrükten geçmeden önce karşılaşacaklarınızı bilmek size büyük kolaylık sağlayabilir.

Mesela bazı ülkelerde gümrükten geçirmenizin yasaklandığı öyle garip şeyler var ki daha önceden bilmediğiniz takdirde çok şaşırabilir veya kendinizi bir anda zor durumda bulabilirsiniz.

İşte dünyanın bazı ülkelerine götürmenin ya da ülkelerden çıkarmanın yasak olduğu o ilginç nesneler ve yemekler...

Balık sosu - Vietnam

Vietnam'dan dışarı balık sosu çıkarmak yasak. Hatta şehirler arası yolculuk yapıyor olsanız bile uçağa balık sosuyla binemiyorsunuz. Resmi bir yasak olarak görünmese de havaalanı güvenliği çantanızda balık sosu bulduğu takdirde direkt atacaktır. Bunun sebebi sosun çok keskin bir kokusunun olması ve döküldüğü takdirde çıkarmanın çok zor olması. Bu yüzden birçok havayolu şirketi bu riski almıyor.

Meyve suyu - Nijerya

Nijerya'ya meyve suyu sokmak yasak. Bu kadarla sınırlı sanıyorsanız yanılıyorsunuz, çünkü işler daha da ilginçleşiyor. Nijerya'ya ayrıca maden suyu, parasetamol ilaç, boş fatura ve hatta cibinlik sokmak da yasak.

Coco de Mer (Deniz cevizi) - Seyşeller

Doğu Afrika'da yer alan ve cennet gibi adalarıyla bilinen Seyşeller'den oranın meşhur coco de mer meyvesini alıp evinize dönmek isterseniz bunun için öncelikle 250 euro gibi bir para ödemeniz ve meyveyi resmi bir satıcıdan aldığınızı kanıtlamanız gerekiyor. Ayrıca eğer meyve 20 kiloyu geçerse havaalanında bırakmanız gerekiyor, bizden söylemesi.

Karpuz - Tayland

Karpuzu bütün halde uçağa vermeniz Tayland havacılık kanunlarına göre yasak. Çünkü basınçtan dolayı patlama riski var. Ufak dilimlere böldüğünüz takdirde ise uçağa bir ihtimal aldırabilirsiniz. Ayrıca ülkede kullanmanın on yıl hapisle cezalandırıldığı elektronik sigaralar, 13 santimetreden uzun olan Buda heykelleri ve dayanılmaz kokusu nedeniyle durian meyvesini de sakın uçağa sokmaya çalışmayın deriz.

Çiçek soğanı - Hollanda

Laleleriyle ünlü Hollanda'dan bol bol çiçek soğanı getiriyim, balkonuma, bahçeme dikeyim derseniz size kötü bir haberimiz var. Zira Hollanda'dan beş kilodan fazla çiçek soğanı çıkaramıyorsunuz.

Çakmak - Çin

Çin yasalarına göre uçağa çakmakla binmek yasak. Üstelik bu yasak hem kabin bagajı hem de uçağa verdiğiniz bagajlar için geçerli. Hatta aktarmalı uçuşlarda da çakmağınızı yanınızda gönderemiyorsunuz.

Kına - Tunus

Tunus'tan hiçbir şekilde yanınızda kınayla ayrılamıyorsunuz. Bu yasağın sebebi ise uyuşturucu kaçakçılığının bu şekilde yapılıyor olması.

Plastik poşetler - Kenya

2017 yılından beri Kenya'da plastik poşet kullanımı yasak. Hatta ülkede plastik poşet satın almanın, satmanın ya da kullanmanın 38 bin dolarlık para cezası ve 4 yıla kadar hapis cezası var. Bu yüzden Kenya'ya gelen turistler havaalanında ellerindeki plastik poşetleri çöpe atmak zorundalar, çünkü hiçbir şekilde ülkeye bu şekilde giremiyorsunuz.

Bisiklet - Yeni Zelanda

cxmagazine

cxmagazine

Yeni Zelanda'ya bisikletle giremiyorsunuz çünkü bisiklet lastiklerinin diğer ülkelerden bitki tohumları taşıyıp toprağı kirleteceğine ve farklı bitkilerin yetişmesine neden olacağına inanıyorlar. Diğer bir deyişle ülkenin orijinal bitki örtüsünün bu sebeple değişmesini istemiyorlar.

Not: Ülkemizde uçağa alınması yasak olan yiyeceklere ise şu içeriğimizden ulaşabilirsiniz.Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?