Kanser Tedavisi Gördüğü İçin Bağışlanan Anne Sütleriyle Bebeğini Besleyebilen Anne

Favorilerime
Ekle

Anne sütünün yeni doğan bebeklerde ilk altı ay zorunlu olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Diğer bir deyişle bebeğin ilk aşısı olarak da bilinen anne sütü bebeğin mide fonksiyonları farklı gıdalar alabilmeye hazır olana kadar onun ihtiyacı olan neredeyse tek besin olduğu için çok önemli ve çok değerli. Zira yerini doldurabilecek başka hiçbir şey yok.

Gelgelelim maalesef her bebek bu kadar şanslı doğmuyor. Mesela şu an 8 haftalık olan Ava gibi...

Ava'nın annesi Sarah Pearson kanser tedavisi gördüğü için onu emziremiyor ve minik kızı için farklı bir yönteme başvurmak zorunda kalıyor.

Bakalım onların hikayesini okuduktan sonra siz bu konu hakkında ne düşüneceksiniz?

6 aylık hamileyken meme kanseri teşhisi konan genç bir anne

34 yaşındaki Sarah Pearson üçüncü çocuğuna 6 aylık hamileyken kanser olduğunu öğreniyor. Yapılan araştırmalar sonucunda tedavinin meme kanseri teşhisi konan kadının karnındaki bebeğe olumsuz etki etmeyeceği kesinleşince hemen tedaviye başlanıyor.

Beklenen zamandan bir hafta önce doğsa da Ava neyse ki gayet sağlıklı ve normal kilo-boyla dünyaya geliyor. Bebekte sonradan yapılan kapsamlı testler annesinin hastalığının onu olumsuz bir şekilde etkilemediğini gösteriyor.

Ama hala anne-kızın bir sorunu var.

Gördüğü kemoterapi yüzünden bebeği Ava'yı emziremiyor

Bebeğinin sağlıklı doğmasına çok sevinen ve "O bizim küçük mucizemiz" diyen anne Ava'nın her bebek gibi anne sütüyle beslenmesini istiyor.

Diğer çocukları Kael and Haddie'yi emziren ve anne sütü sayesinde sağlıklı bir şekilde büyüdüklerini düşünen anne ama aynı şeyi Ava için yapamayacağı için üzgün. Zira kemoterapi ilaçları onun emzirmesini bebek için tehlikeli bir hale getiriyor.

Ava, yardımsever annelerin bağışladığı sütler sayesinde şu anda çok sağlıklı

cbslocal

cbslocal

Ama Sarah Pearson kararlı, "Ne olursa olsun Ava anne sütüyle beslenmeli" diyor ve bu sebeple anne sütlerinin bağışlandığı ve ihtiyaç sahiplerine dağıtıldığı kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Mothers’ Milk Bank (MMB) isimli derneğe başvuruyor.

Böylelikle sütü fazla gelen ve diğer ihtiyaç duyan bebekler için sütlerini bağışlayan annelerin sütleriyle Ava hayata tutunuyor ve her bebek gibi beslenebiliyor. Anne sütünü çok seven ve büyük bir iştahla içen Ava şimdi 8 haftalık ve gayet sağlıklı.

"Bu benim için zor bir yolculuk. Ama yine de kendimi çok şanslı hissediyorum. Sanki birileri beni yukarıdan izliyor ve bu zor zamanlarımda bana yardım ediyor gibi geliyor" diyen Sarah Pearson'ın şimdi önünde kemoterapi, radyoterapi ve ameliyat gibi zorlu süreçler var ama o bu hastalığı yeneceğine dair umudunu hiç kaybetmemiş durumda. Ayrıca hep yanında olan, ona destek veren tüm doktorlara, ailesine, arkadaşlarına ve tabii Ava'yı bu zor zamanlarda yalnız bırakmayan hiç tanımadığı diğer annelere çok müteşekkir olduğunu da sürekli vurguluyor.

Umarız bu güzel anne kısa süre içinde sağlığına kavuşur ve Ava da annesiyle birlikte sağlıklı, mutlu ve uzun bir ömür geçirir.

Kaynak: CBC LocalDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?