TARİF / YAZI GÖNDERMEK İÇİN
/

Lezzet Konusunda “Kılçıksız” Olan 8 İstanbul Balıkçısı

http://www.cibalikapibalikcisi.com/hakkimizda | cibalikapibalikcisi
Ben de Yemek.com'un yazarlarından biri oldum. Masa çok geniş, sen de otursana!

Sıkça Yenen Konular

Şu sıralar yüzde ellisini içimizde zor tuttuğumuz, bastıramadığımız bir enerji var ki sormayın! Güneş o güzel yüzünü gösterdi tabii. Aldık bir kere o D vitaminini, Ege kokusunu, durur muyuz hiç? Çıkardık tişörtleri, taktık gözlüklerimizi, tuttuk bizi Ege’ye götürecek, denize girmeden yüzdürecek o mekanların yollarını!

Bu güzel havaların tadı anlayacağınız üzere ancak balık ile çıkar ve tabii ki rakı-balık yanında yapılacak sohbetlerle... Mümkünse denize de yakın olalım.

İşte açığa çıkan o enerjiyi bir süreliğine bastırmak için deniz kokulu balık mekanlarını sizin için seçtik!

Romantizmi de sever: Suna’nın Yeri

Böylesine keyifli bir mekan az bulunur cinsten, o yüzden ne yapın edin bu yaz Kandilli’deki bu mekana gidin.

Mekan tam anlamıyla leb-i derya! Hatta şöyle diyelim Avrupa Yakası’ndan kalkan özel teknelere binip direkt mekana geçebiliyorsunuz. Israr ediyoruz, kara yolunu kullanmayınız!

Dışarı atılmış masa sandalyelerde, -daha fazla romantikleştirmek gerekirse- saçınızı savuran rüzgarla, önü tamamen açık Boğaz manzarasıyla iştahınız öyle bir açılacak ki servis edilecek olan tekiri, balık köftesini, gümüşü, lüferi, çipurayı ya da istavriti silip süpüreceksiniz. Midye dolması da pek ünlüdür, deneyiniz!

Suna’nın Yeri’ne gün batımından önce gitmenizi tavsiye ederiz. Böyle bir güzellik yok!

Suna’nın Yeri adres: Kandilli Mahallesi, İskele Caddesi, Kandilli İskele Sokak, No 2, Üsküdar, İstanbul

Bir Büyükada klasiği: Ali Baba Restaurant

Hazır sezonu açılmışken adadan bir mekan önermesek olmazdı. Bu sebeple Büyükada’da üstüne tanımadığımız, tek geçtiğimiz bir balık restoranındayız şimdi. Mezeleri ve balıklarıyla almış başımı yürümüş, yıllardır adına tek bir leke sürdürmemiştir.

Adada yapacağınız bisiklet turu, Dilburnu’nda vereceğiniz çay molası, rengarenk kapıların önünde çekeceğiniz fotoğraflar sonrası soluğu bu mekanda alabilirsiniz.

Balık çorbasını muhakkak denemeniz lazım. Sonrasında yiyeceğiniz balıktan çalışanlar sorumlu. Sizlere mevsimine uygun en lezzetli balığı oracıkta söyleyiveriyorlar. Bu bir bakmışsınız tekir olmuş, bir bakmışsınız kalkan ya da levrek. Önerimiz kendinizi çalışanların kollarına bırakmanız…

Ali Baba Restaurant adres: Büyükada-Maden Mh., 34970 Adalar/İstanbul

Gitmeyen kalmasın: Cibalikapı Balıkçısı

Eminiz bilmeyen yoktur ama gitmeyen çoktur. Bir kez daha üstüne basa basa söyleyelim istedik: Balık yemek istiyorsanız şuraya bir gidin.

Öyle uzun uzadıya balık listeleri yok. Mevsime göre çıkan balık sayısı az ve öz. Hiç denemediyseniz balık beğendi ya da balık köftesini burada deneyebilirsiniz.

Gürültüden uzak, rahat bir ortamda keyif yapmak istiyorsanız burayı tercih edebilirsiniz. Zaten tarihi Cibalikapı'nın yanı başında yer alan mekanın dillere destan manzarasını söylemeye gerek var mı?

Buranın bir de Moda’da şubesi var, Cibali’deki mekan bana ters kalıyor diyenleri Moda’ya alalım. Lezzette, tatta fark yok.

İletişim: Cibalikapı Balıkçısı

Hem şık hem leziz: Limani Balık

Sizi epey havalı bir mekanla tanıştıralım. Havasını da Yeşilçam’a mekan olmuş The Grand Tarabya’dan, manzarasından ve tabii ki tartışılmaz şıklığından alıyor.

The Grand Tarabya deyince anlamışsınızdır hemen. Limani Balık, bir otel restoranı. Deniz mahsulü tutkunlarının listenin başına not alması gereken yerlerden. Çipura, levrek gibi lezzetten darmaduman olacağınız balıkların dışında mezeleri de alt üst ediyor. Torik lakerda, karides marine, midye dolmaları da efsane olmaya aday.

Yemekleriyle hem büyüleyici bir gastronomi yolculuğuna çıkacaksınız hem de romantik bir gece yaşayacaksınız, bizden söylemesi!

Limani Balık adres: The Grand Tarabya, Tarabya Mahallesi, Haydar Aliyev Caddesi, No 154, Sarıyer, İstanbul

New York Times'a bile konuk: Tarihi Karaköy Balıkçısı Grifin

Yurt dışından gelen ya da İstanbul’u ilk kez ziyaret eden arkadaşınızı kolundan tutup buraya getirmelisiniz! Bir yandan mükemmel bir tarihi yarımada manzarası eşliğinde sohbet eder bir yandan da balık sofrasını, kültürünü itinayla tanıtırsınız.

1923’ten bugüne gelen mekanda hem buram buram tarih kokusu hem de balık kokusu sizi mest edecek. Balıkları günlük değişiyor ama kağıtta levrek mekanın ismiyle anılan spesiyali. Sonrasında yiyeceğiniz tahin helvasını da unutmayalım. Mekanın The New York Times’a çıkmışlığı da vardır.

Tarihi Karaköy Balıkçısı Grifin adres: Arap Camii Mahallesi, Tersane Caddesi, Kardeşim Sokak, No 45, Kat 5, Grifin Han, Beyoğlu, İstanbul

Mevsimin en lezizi: Kıyı Restaurant

Tarabya’da Limani Balık'ı önerdiysek 50 yıllık Kıyı Restaurant’ı unutacak değiliz.

Balık dedik mi aklımıza hemen deniz, sonrasında da huzur gelir. Bu sebeple balık restoranlarının mümkünse kıyıda köşede kalması, sessiz sakin olması tercih sebebi. Kıyı da böyle mekanlardan biri işte.

Şimdi gelelim balıklarına, internet sitelerinde hangi balık ne zaman yenir onun bilgisini veriyorlar. Mesela Nisan ayı kalkanın en bol zamanıymış. Mercan, levrek, tekir, gümüş de yine Nisan ayının derya kuzularıymış. İnce eleyip sık dokudukları her hallerinden belli, her şey mevsimine uygun. Önerilen balıkların dışında jumbo karides ızgara, pavurya ve ıstakoz kabuklu deniz ürünü lezzetlerinden mutlaka deneyiniz!

Kıyı Restaurant adres: Tarabya Mahallesi, Haydar Aliyev Caddesi, No 186/A, Sarıyer, İstanbul

Bir kalkanı vardır ki: Balıkçı Kahraman

Şimdi geldik Rumeli Kavağı’nın en bilinen mekanına. Tavana asılı ağlarıyla, olmazsa olmaz can simitleriyle, duvardaki ünlü müdavimlerinin fotoğraflarıyla, iştah kabartan vitriniyle tam bir balık restoranı.

Boğaz’daki en ünlü mekanlardan biri olmasının dışında burayı asıl farklı ve özel kılan kalkan balığıdır. Bu balığı parçalamadan bütün halinde ızgara yapıp önüne getiren sayılı mekanlardan biridir Balıkçı Kahraman. Balık kokoreç, hamsi mücveri ve balık köftesinin de kalkan balığından aşağı kalır bir yanı yok.

Yemek sonrası da bir kabak tatlısı patlatıverin!

Balıkçı Kahraman adres: Rumeli Kavağı Mahallesi, İskele Caddesi, No 15, Sarıyer, İstanbul

Mezesine de vurulursunuz: Balıkçı Sabahattin

Yurt dışından arkadaşınız gelirse diye muhteşem manzaralı Tarihi Karaköy Balıkçısı Grifin’i önermiştik, İstanbul’u azıcık ayaklarınızın altına almak niyetiyle. Şimdi de İstanbul'un tam içine gidelim diyoruz, binlerce turistin fink attığı Sultanahmet’e.

İyi balıktan anlayanların pılını pırtısını toplayıp gittiği bu mekanı kıştan çok bahar aylarında görmelisiniz. Dışarıya attığı masalarda yapılacak keyfin 40 yıl hatırı var, o derece.

Bir balık restoranında olması gereken balıklar burada da elbet var: Kalkan, lüfer, tekir, levrek, lagos, mercan, barbun, bu seçeneklerden sadece birkaçı.

Balıklardan önce alacağınız mezelerde midyeli pilavı atlamayın, bayılacaksınız.

Balıkçı Sabahattin adres: Cankurtaran Mahallesi, Cankurtaran Caddesi, No 36, Fatih, İstanbul

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?