Mutluluğu Tortilla Ekmeğinin Arasında Arayanlara Taco'nun İstanbul’daki 5 Adresi

yemek.com
Çağla Gillis
Ben de Yemek.com'un yazarlarından biri oldum. Masa çok geniş, sen de otursana!
Çağla Gillis
513 takipçi313 içerik

Sıkça Yenen Konular

Çağla Gillis
Mart 9
Zeynep Çetin
Mart 11
Filiz BadgeAdvertisement
5
Filiz Makarna
Haziran 26, 2020
10 dakika
Çağla Gillis
Mart 8

İstanbul’da hayal ettiğimiz ilgiyi henüz bulamayan Meksika mutfağının yakından takipçisiyiz. Zamanında hazırladığımız, cozurdayan sesi ile saygı duruşuna geçtiğimiz İstanbul’da Fajita Yiyebileceğiniz En İyi 8 Mekan listemizi hatırlarsınız.

Şimdi sırada mutluluğu iki tortilla ekmeğinin arasında aradığımız taco'lar var! Sert ve yumuşak kabuklu olmak üzere; sebzelisinden etlisine, tavuklusundan karideslisine kadar menüsünde taco geçen mekanlar şöyle...

Not: Bu içerik ilk olarak 31 Mart 2017 tarihinde yayınlanmış, 4 Ekim 2018 tarihinde güncellenmiştir.

Müdavimi olmak için sebebiniz çok: Los Altos

facebook

"Taco Tuesday" diyebileceğiniz salı günleriniz olsun ister misiniz? Ya da eşsiz Boğaz manzarası karşısında mısır cipsini acılı soslara banmak? Bunları aynı çatı altında yapabileceğiniz Los Altos, bu efsane sokak lezzeti için bir diğer rotamız.

Öncelikle listedeki birçok mekanın yanı sıra menüsündeki en çeşitli taco'ya sahip bu mekana bir alkış gönderiyoruz. Toplamda 8 ayrı, nefis taco ile birçok kişiyi kendine tav eden mekanın taco carne, taco vegetarianos, tacos de camaron isimli tacoları mutlaka denemeniz gerekenlerden.

Meksikalı Şef Felipe Mendez’in dokunduğu menüde taco dışında carnitas, enchilladas, quesidillas gibi seçenekler de var. Guacamole ve cipsi de önermeden geçmek olmaz.

Los Altos adres: Tomtom Mahallesi, Yeni Çarşı Caddesi, No 38, Kat 5, Beyoğlu, İstanbul

Meksikalıların elinden: Ranchero

ranchero

Olur da gerçek Meksikalıların elinden çıkan lezzetleri denemek isterseniz Ranchero sizi bekler. 2005 yılından bu yana bu renkli yemek kültürünü İstanbullulara tanıtan mekan Meksika yemeği denilince akla ilk gelenlerden.

“Meksika Yerlisi” anlamına gelen Ranchero’nun menüsünde taco salata, tacos vegetariano gibi iki nefis seçenek var. Hatta taco kabukları içinde taco baharatıyla hazırlanan tacos fuertes menünün gözdelerinden.

Kendisinden bir adet Suadiye bir adet de Nişantaşı’nda bulunur, bilginize.

Ranchero adres: Milli Reasürans Çarşısı, Abdi İpekçi Caddesi, No 53, Şişli, İstanbul

Güney Amerika mutfağının en şık adresi: Fenix

facebook

Güney Amerika mutfağının İstanbul’daki en şık adresiyle tanışın! Başında Bird ve Flamingo’dan tanıdığımız Aliye Turagay ve Hollandalı eşi Joost Rooijmans var. Kuş ismi taşıyan bu havalı restoranlara mitolojide anka kuşunun adı olan Fenix de katılınca bizce tam oldu.

Gelelim sürekli güncellenen menüsüne! Modern mutfağından çıkan her yemeğine puanımız tam amma velakin biz tacolarını didik didik inceleyelim istiyoruz: Kabak çiçeği/mozerralla, levrek tempura/guacamole, acılı ton/jalapeno/avokado, tantuni/domates salsa, acılı süt kuzu kokoreç, dana kaburga/tomatillo salsa yumuşak kabuklu taco seçeneklerinden. Acılı kral yengeç ve kuzu kaburga/guacamole de sert kabuklu 2 çeşit tacodan.

Sadece menüsüyle değil palmiyeleriyle, limon ağaçlarıyla dolu mekan içinize su serpecek, sizi biraz olsun şehrin kalabalığından uzaklaştıracak cinsten.

Bu arada bu nefis mekanın Bodrum'da da bir şubesi olduğunu ekleyelim. Belki yaz aylarında yolunuz düşer.

Fenix adres: Etiler Mahallesi, Nispetiye Caddesi, No 79, Beşiktaş, İstanbul

Sokak lezzetleri ondan sorulur: Fireroom

Şu sıralar ismini daha sık duyduğumuz ünlü şef Hazer Amani'nin kurucu ortağı olduğu Fireroom ilhamını Türk ve dünya mutfağının sokak lezzetlerinden alıyor.

"Süt kuzusundan yapılan İzmir usulü kokoreç ve uykulukla sarılan atom kokoreç, içinden suyu akan steak house burger ve Amerikan usulü sloppy joe burger, Uzak Doğu’nun meşhur tavuk kanadı, Gaziantep’in leziz nohut dürümü, Türkiye’den köfte çeşitleri, Mersin usulü humus, kokoreçli ve tütsülenmiş dana taco ve Konya’nın enfes pöç kebabı gibi hem ülkemizden hem de dünyadan en sevilen sokak lezzetleri Fireroom’un menümüzde öne çıkan lezzetler diyebilirim." diyen Amani'nin nefis restoranı Fireroom'da en beğenilen lezzetlerin başını taco'nun çekmesi ise hiç tesadüf değil.

Hatta kokoreç seviyorsanız bir çılgınlık yapıp kokoreç ve taco'nun birleştiği orijinal tarif "tacoreç"e de şans verin deriz. Pişman olmayacaksınız.

Adres: Küçükbakkalköy Mahallesi, Işıklar Cd. 30/1, 34750 Ataşehir/İstanbul

Meksika mutfağına dair her şey: Taco Dünyası

twitter

twitter

2013'ten beri bizimle olan Taco Dünyası adından da anlaşılacağı üzere Meksika mutfağının tescilli lezzeti taco'ların her çeşidini bulabileceğiniz bir mekan.

Crispy ve soft olarak iki farklı tortilla ekmeği seçeneğiyle sunulan taco menüsünden kıymalı, tavuklu ve balıklı olarak sipariş verebiliyorsunuz. Özel taco baharatlarının kullanıldığı bu taco'ların üzerindeki erimiş cheddar da keyfinize keyif katıyor.

Kendi tortilla ekmekleri kendileri üreten Taco Dünyası'nda taco yemek istemezseniz burrito'larına da şans verebilirsiniz. Hatta Meksika fasulye, Meksika köfte ve Aroz pilavını da deneyebilirsiniz.

Adres: Osmangazi Mh. Dedekorkut Cd. No:23 Sancaktepe - İSTANBUL

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?