Farkında Olmadan Alerjiniz Olabileceği Gündelik Hayatın İçinden 8 Şey

Favorilerime
Ekle

Bazılarımız aslında zararlı olmayan maddelere karşı daha fazla duyarlı olup aşırı reaksiyon gösterebiliyor. Alerjen denilen bu maddelerse bağışıklık sistemimizle temas ettiğinde vücudumuz buna karşı aşırı miktarda koruyucu madde üretiyor ve bu duruma alerji deniliyor.

Birçok insanda görülen polen, güneş, hayvan tüyü, toz, besin alerjisini biliyor olsak da bilmediğimiz bir şey var; o da aslında gündelik hayatta kullandığımız ya da karşılaştığımız birçok şeye aslında alerjimiz olabileceği gerçeği.

Belki de farkında olmasanız da bazı şeylere sizin de alerjiniz olabilir.

Bu belirtiler varsa en kısa sürede bir doktora görünmenizi tavsiye ederiz.

Egzersiz

kosu-ayakkabisi

Vücut yediğiniz yiyeceklerden proteini ayrıştıramadığı durumlarda spor yaparken vücut sıcaklığınız yükselebilir, nefes darlığı yaşayabilir, vücutta döküntüler, boğazda şişlik gibi durumlar oluşabilir. Yani spor sırasında vücudunuz tepki olarak aşırı miktarda koruyucu madde üretebilir. Kısacası spor yaparken bu belirtilerden muzdarip oluyorsanız egzersiz alerjisine sahip olabilirsiniz.

Kırmızı et

Kırmızı etten ufacık bir ısırık aldıktan sonra bile burnunuz doluyor, sürekli hapşırmaya başlıyor, kaşınıyor ve mideniz bulanıyorsa ete alerjiniz olabilir. Bu durumda mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Polen yayan meyveler

kivi-nasil-soyulur-yeni

Elma, kivi, şeftali gibi meyveleri yedikten sonra dudaklarınız ve boğazınızda yanma hissediyorsanız "polen gıda alerjisi sendromu" olarak bilinen bir oral alerji türüne sahip olabilirsiniz. Ayrıca bu alerjinin daha çok ergenlik döneminde ortaya çıktığını da not edelim.

Su

su-icmek-idrar-yolu-enfeksiyonlarina-iyi-geliyor

Evet, bildiğimiz sudan bahsediyoruz. Belki de alerjilerin en fenası olan Aquagenic Urticaria yani su alerjisine sahip kişiler duş almakta, denize ya da havuza girmekte büyük sıkıntılar yaşıyorlar. Zira bu alerji türünde insan derisi suyla temasa direkt tepki veriyor, suyun tek bir damlası bile vücutta geçmek bilmeyen kızarıklıklar ve kaşıntı hissi oluşturuyor. Bu alerji türü aynı zamanda en çok kadınlarda görülüyor.

Çamaşır deterjanı

Eğer yeni yıkanmış bir kıyafeti giydikten hemen sonra kaşınmaya başlıyor, vücudunuz kızarıyor ve yanıyorsa çamaşır deterjanlarına alerjiniz olabilir. Ya da sabah uyandığınızda vücudunuz bu şekilde tepkiler vermişse buna çamaşır deterjanıyla yıkanmış çarşafın sebep olabileceğini unutmamalısınız.

Yün

boyun-agrisi-neden-olur

Yünlü kazakların çoğumuzun kaşındırdığı doğru. Ama bazılarımız yünlü maddelere asla tahammül edemiyor, bunun sebebi ise lanolin alerjisi. Lanolin ise koyun veya keçi yününde bulunan doğal bir madde. Lanolin aynı zamanda bazı makyaj malzemelerinde de kullanıldığı için yün alerjisine sahip insanların kozmetik malzemeleri satın almadan önce içindekiler kısmını iyice okuması gerekiyor.

Cep telefonu

telefonla-uyuyan-kadin
Artık elimiz ayağımız olan cep telefonlarına bazı insanların alerjisi var, evet. Bunun sebebi çoğu modern telefolarda bulunan nikel ve kobalt gibi metaller. Bu metallere alerjisi olan insanlar telefonu eline alıp konuşmaya çalıştığında aniden kaşınmaya başlıyor, elleri, yanakları, kulaklarında kızarıklıklar, kabarmalar oluşuyor.

Kitap kokusu

popsugar

popsugar

Bazı insanlar maalesef ki dünyanın en güzel kokusu olan kitap kokusundan mahrum kalmak zorundalar. Çünkü kitap kokusuna bile alerjik reaksiyon göstermek bile mümkün. Kitap kokusu alerjik bünyelerde tıkalı bir buruna ve çok şiddetli bir baş ağrısına sebep olabiliyor.

Eğer bu alerjilerin sizde de olduğundan şüpheleniyorsanız acilen doktorunuza görünmeli ve alerji testi olmalısınız. Sağlık bu, şakaya gelmez!


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?