Usta Şef Gordon Ramsay'e Göre Eti Mükemmel Pişirmenin Şaşırtıcı Yolu

Favorilerime
Ekle

Evde et pişirirken her tarafının eşit pişmemesinden, içinin çiğ kalmasından, sert olmasından yakınanlar burada mı?

Çünkü şeflerin şefi, mutfakların yaramaz ve dobra çocuğu Gordon Ramsay'e göre mükemmel etler pişirmenin asla şaşmayan bir yolu var.

Daha önce mükemmel çırpılmış yumurtanın sırlarını öğrendiğimiz Gordon Ramsay'den evde mükemmel etler pişirmenin yolunu öğreniyoruz, buyursunlar.

Eti koymadan önce mutlaka tavayı ısıtın

Gordon Ramsay'e göre et pişirirken yapılan en büyük hatalardan biri tava iyice ısınmadan eti onunla buluşturmak. Zira eti tavaya koyduğunuzda tava yeterince sıcaksa etin için sulu kalırken dışı tam kıvamında pişecektir. Eğer tava ısınmamışsa tam tersi sonuçlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Eti tavaya koymadan önce çeşnilendirin

Gordon Ramsay'e göre biftekler tavaya koyulmadan önce tuz ve karabiberle çeşnilendirilmeli. Ramsay, bu yöntemin etin nefis bir kabuğa sahip olmasına neden olduğunu söylüyor. Bu arada bir not daha, harika sonuçlar almak için eti buzdolabından en az yirmi dakika önce çıkarmanız gerekiyor.

Yağı tava ısındıktan sonra ekleyin

Gordon Ramsay'e göre yağı sonradan eklemenin mantığı şu: Siz tezgahta eti hazırlarken yağ böylelikle yanma noktasına gelmiyor. Bu yöntemle yağ hemen kızıyor, et de hazır olduğundan her şey tam zamanında bir araya gelmiş oluyor.

Eti tavaya koyduktan bir dakika sonra çevirin

Eğer buraya kadar her şeyi doğru yaptıysanız etin dışındaki yağ tabakası tam kıvamında kızaracak ve ete çok güzel bir renk verecektir. Bu yüzden eti iki yönlü olarak çevirmeyi unutmayın.

Etin kenarlarındaki yağları da eritin ve tavayı sallamayı unutmayın

Gordon Ramsay'e göre lezzetli bir etin olmazsa olmazı içerdiği tüm yağdan faydalanmak. Bu yüzden maşa ile etleri tavada yan çevirip tutun ve buradaki yağların da erimesini sağlayın. Sonra tavayı iyice sallayın ki et tüm bu yağı içine çekebilsin.

Et mühürlendikten sonra bıçağın kenarıyla kırdığınız sarımsakları tavaya atın

Gordon Ramsay'e göre sarımsakları ayıklamakla ve rendelemekle vakit kaybetmenize gerek yok. Bıçağın kenarıyla kırdığınız birkaç diş sarımsağı ve dilerseniz kekiği de tavaya atın, çünkü bu ete inanılmaz bir lezzet verecek.

Eti dakikada bir çevirin

Gordon Ramsay'in diğer şeflerden ayrıldığı bir nokta da bu. Çoğunlukla etin sık sık çevrilmemesi gerektiği söylense de Ramsay tam tersini düşünüyor. Etin kenarlarında kabuk oluştuktan sonra dakikada bir çevirmenin etin eşit olarak pişmesini sağlayacağını söylüyor.

Ardından tavaya üç yemek kaşığı tereyağ ekleyin

Sonlara yaklaşırken tavaya tereyağ eklemek de Gordon Ramsay'in başvurduğu farklı bir yöntem. Gordon Şef, tavaya koyacağınız tereyağın az önce koyduğunuz sarımsak ve kekiği emeceğini söylüyor.

Ardından elinize bir kaşık alın, tavayı biraz sallayın ve yağın etlere iyice bulaşmasını sağlayın. Bu yöntem ete farklı ve mükemmel bir lezzet katmanızı sağlayacak.

Son olarak ocağın altını kapattıktan sonra etleri servis etmeden önce mutlaka dinlendirin

Eti ocaktan alsanız bile bir süre daha pişmeye devam edecektir. Eğer onları hemen servis eder ve keserseniz ona lezzet veren içindeki suyu kaybedecektir. Bu yüzden mutlaka dinlendirmeli, suyunu içine hapsetmesine izin vermeli ve öyle servis etmelisiniz.

Gordon Ramsay'in tüm bu adımları tek tek anlattığı videosuna aşağıdan ulaşabilirsiniz. Afiyet olsun!Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?