Öğrencilere ve Yaşlılara Bedava Yemek Veren 3 Çocuk Annesi Lokanta Sahibi Kadın

Favorilerime
Ekle

Hayallerini kurduğu lokantasını bir buçuk yıl önce açan Manisalı 3 çocuk annesi Aşkın Koyuncu, maddi durumu müsait olmayan insanlara ücretsiz yemek veriyor. Lokantasının camına astığı "Karnı aç olan, parası olmayan çekinmeden yemek isteyebilir" yazısıyla her gün yardıma muhtaç insanları doyuran Koyuncu, bir fabrikanın yemekhanesinde 6 yıl çalıştıktan sonra kredi çekerek lokantasını açmış.

Lokantanın adı da, yaptıklarına uyuyor; "Arkadaş Ev Yemekleri". O halde buyurun bu iyilik abidesi kadının, iş kurmak isteyen kadınlara ilham da olacak bu leziz hikayesine.

Hayallerindeki lokantayı açan 3 çocuk annesi Aşkın Koyuncu, maddi durumu olmayan öğrencilere ve yaşlılara ücretsiz yemek veriyor


Manisalı Aşkın Koyuncu, 6 yıl bir fabrika yemekhanesinde çalıştıktan sonra hastalanarak işinden ayrılmış. Daha sonra ise kendi ayakları üzerinde durmak isteyen ev kadınlarına cesaret veren hikayesini bir röportajında şöyle anlatıyor; "Keşke gerçek olsa ama imkanım yok dedim. Arkadaşımla konuştuktan sonra bu hayal için daha ciddi bir adım atmaya ve o an bir iş yeri kurmaya karar verdik. Daha sonra arkadaşımla beraber bankadan 15 bin lira kredi çektik. Lokantamızı açtık. Birlikte bu lokantayı kurduğum arkadaşım 3 ay sonra ortaklığı bitirerek işi bıraktı. Ama benim çıkma gibi bir niyetim yoktu, bir kere karar vermiştim ve sonuna kadar devam etmek istedim."

Lokantasının ismi de zaten her şeyi anlatıyor. Aşkın Koyuncu fazla yemekleri çöpe atmaktansa böyle bir yolu tercih etti...


“Yemekler ziyan oluyordu. Yaşamın zorluk ve yoksulluklarını ben de gördüğüm için yemekleri ziyan edeceğime karnı aç olan, parası olmayan ya da öğrenci, yaşlı, çocuklarla paylaşmanın anlamlı bir proje olacağını düşündüm. Aslında devletin yapamadığını biz yapıyoruz. Böyle bir yazı asmaya başladıktan sonra yemek yemeye gelenler oldu. Şimdi maddi durumu olmayıp gelen devamlı bir sürü müşterim var. Hiç onların utanmaması ve çekinmemesi için ayırt etmeden yemek servisi yapıyorum. Yoldan geçenler şaşırıyorlar. Yazıyı görüp içeriye gelip ‘yazıyı siz mi astınız’ diyorlar. Kendim astığımı söyleyince ‘bu zamanda böyle insan var mı?’ şeklinde tepkiler alıyorum. Bundan benim hiçbir çıkarım yok, eşim inşaat işçisi ve maddi gelirimiz orta düzeydedir. Yaptığım hizmeti severek yapıyorum, bu da beni fazlasıyla mutlu ediyor.”

Komşuları da pişirdikleri yemekleri getirip lokantaya bırakmaya başladı


Bu güzel hareketi karşısında Aşkın Koyuncu'ya hem çevre illerden yardımlar gelmeye başlamış hem de kendi komşuları pişirdikleri yemeklerle destek olmuş. Koyuncu ekonomik sıkıntıların olduğu, yemek malzemelerinin fiyatlarının arttığı bugünlerde zaman zaman bocalasa da işine dört elle sarılmış ve bırakacağa da benzemiyor.

Ve bu iyilik abidesi kadın son olarak tüm ev kadınlarını cesaretlendiriyor; "Kadınların başaramayacağı iş yoktur"...

http://www.manisadenge.com/manisa-gundemi/param-yok-diyene-burada-yemek-bedava-h40964.html | ManisaDenge

ManisaDenge


“Kadınların önce öz güveninin olması gerekiyor. Bir şeylere kalkışıyorsak önce kendimize güvenmemiz gerekiyor. Kimseye güvenerek iş yapmamalıyız. Böyle olursa her şekilde başarılır. Kadınların başaramayacağı iş yoktur”

Yararlanılan Kaynaklar: 1, 2Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?