Düşündüğünüzden Çok Daha Önemli: 13 Farklı Yiyeceğin Sindirim Süresi

yemek.com
Zeynep Çetin
Yemek yemediğim zamanları, ne yiyeceğimi düşünerek değerlendiririm.
Zeynep Çetin
253977 takipçi2028 içerik

Sıkça Yenen Konular

YENİ
Zeynep Çetin
Ağustos 5
Zeynep Çetin
Temmuz 16
Öznur Doğan
Temmuz 10, 2015
Duygu Arslan
Aralık 25, 2017

Etler, tavuklar, meyveler, sebzeler...

Her birini yiyince sindirim sistemimiz farklı tepkiler veriyor, kimi zaman 4-5 saat boyunca karnımızda bir ağırlık hissederken kimi zaman yemek yedikten yarım saat sonra bile yeniden acıkmış gibi hissediyoruz.

İşte bu noktada devreye yediğimiz yiyeceklerin özellikleri ve midemiz tarafından kabul görüp görmemeleri gibi değişkenler giriyor, bazı besinlerin sindirim süreleri çok çok uzun saatler alırken bazılarınınki göz açıp kapayıncaya kadar geçiveriyor.

Tam da bu yüzden yavaş ve hızlı sindirilen besinleri bir bir sıraladık, size de onları dengeli bir şekilde yemeyi başarmak düştü.

Buyursunlar, besinlerin sindirim süreleri karşınızda!

Önemli bir not: Aşağıdaki veriler tabii ki ortalama değerleri yansıtıyor ve sağlıklı bir sindirim sistemine sahip insanlar üzerinden örneklendiriliyor. Eğer sindirim sisteminizde herhangi bir problem varsa burada yazan süreler sizin için geçerli olmayabilir. Böyle bir durumda doktorunuzdan size özel bilgileri edinebilirsiniz.

Hızlı sindirilen ve yavaş sindirilen yiyeceklerle ilgili bilmeniz gerekenlerle başlayalım

Tek tek yiyeceklerin sindirim sürelerini öğrenmeden önce bu bilgi ne işimize yarayacak, kısaca anlatalım. Eğer hızlıca sindirilen yiyeceklere öğünlerinizde daha fazla yer verirseniz bu, çok sık acıkmanıza neden olacaktır. Vücudunuzun hızla enerjiyle dolmasını sağlayan bu yiyecekler, uzun vadede düşünüldüğünde de vücudu güçsüz bırakabilir, tokluk hissi oluşturmadığı için daha sık yemek yemeye itebilir.

Yavaş sindirilen yiyecekler ise kan şekerinizin yavaş yavaş yükselmesine neden olur ve bir anda vücuda enerji sağlamaz. Bu nedenle bu iki tür besin arasında dengeyi iyi tutturmak gerekiyor. Ancak dikkat, birçok sağlıklı beslenme uzmanına göre yavaş sindirilen yiyeceklerin hemen ardından hızlı sindirilen yiyecekleri tüketip mideye ekstra bir yük yüklemek doğru değil, bizden söylemesi.

Su: Doğrudan bağırsaklara geçer

Meyve ya da sebze suları: 15-20 dakika

Çiğ sebzeler: 30-40 dakika

Pişmiş sebzeler: 40 dakika

Balık: 45 dakika-1 saat

Yağ ilave edilmiş salata: 1 saat

Nişastalı sebzeler: 1,5-2 saat

Tavuk: 1,5-2 saat

Süt ve süt ürünleri: 2 saat

Pirinç, bulgur, kinoa gibi tahıllar: 2 saat

Ceviz, badem, fındık gibi kabuklu yemişler: 3 saat

Dana eti: 3 saat

Kuzu eti: 4 saat

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?