polonya-yemekleri-editor-manset

Yolu Polonya’ya Düşenlerin Mutlaka Denemesi Gereken 5 Lezzet

Favorilerime
Ekle

Polonya; geleneksel yemeklerine sahip çıkan, henüz fast food'a mahkum olmamış bir ülke. Genel olarak yurt dışına seyahat edildiğinde Türk yemekleriyle kıyaslanan diğer mutfaklardan sürekli şikayetçi oluruz. Fakat Polonya'da durum böyle değil. Her damağa uygun birçok lezzet keşfedilmeyi bekliyor.

Bu keşif yolculuğunda daha fazlasını görmek isteyenlere birkaç yazı daha önerelim.

- Polonya Mutfağından Denenmesi Şart 7 Hamur İşi ve Pasta
- Polonya Mezeleri: Boğa Yumurtası, Çavdar Cipsi, Zencefilli Kek Dondurması
- Polonya’nın Gelenekleriyle Harmanlanan, Noel’e Özel 12 Yemeği

Polonya'nın en meşhur hamur işi: Polish Pierogi

Polish Pierogi, Polonya'nın en meşhur hamur işi yiyeceği. İçerisine kıyma, patates, peynir gibi seçeneklerden birini koydurabilirsiniz. Yağda kızartılan bu harika lezzet genellikle ana yemek olarak tercih ediliyor.

İsmini külbastıdan aldığı doğrudur: Kielbasa

İsmini külbastıdan alan Kielbasa, baharatla harmanlanmış bir sosis türü. Polonya'nın belki de en meşhur yemeği. Kelime anlamı "etin her türlüsü" olarak biliniyor. Genellikle domuz etinden yapılanı çok fazla tercih ediliyor.

Tarifi de var: Zurek Çorbası

Polonya'da çorba kültürü oldukça yaygın. Yemekten önce mutlaka tüketiliyor. Çeşit çeşit çorbadan kendinize uygun bir tane kesinlikle bulursunuz fakat en meşhur olan Zurek çorbasını denemeden dönmeyin. Ekmek içinden ve yumurta ile birlikte servis edilmesi de etkileyici bir unsur.

Tarifini merak edenleri şöyle alalım: Zurek (Jurek) çorbası tarifi

Lahana bu kadar güzel olabilirdi: Golabki

Lahananın içerisine doldurulan kıyma, et gibi besinlerden oluşan Golabki, güzel bir ana yemek tercihi. Sosuyla birlikte harika bir lezzet deneyimi yaşatıyor. Görünüş olarak ağır bir yemek imajı verebilir fakat hiç de öyle değil.

Kokusu yeter: Bigos

Polonyalıların yardımcı yemek olarak tercih ettiği lahana yemeği. Güveçte yapıldığında harika bir koku yayıyor etrafa. İstenilirse etli olarak da tercih edilebilir.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?