haftanin-etkinlik-rehberi-9-15-aralik

İstanbul’da #BuHaftaSonu Nereye Gitsek, Ne Dinlesek, Ne İzlesek? [9-15 Aralık]

Favorilerime
Ekle

"Yeni yılda nereye gidilir, ne yapılır, ne giyilir, ne hediye alınır?” gibi telaşa kapılmadan geçireceğimiz bu son haftanın değerini bilelim.

Film gösterimlerinden tiyatroya, konserden yeni açılan sergilere kadar yapacak yine bir sürü şey var. Ajandanızın son sayfalarını doldurmaya hazırsanız başlıyoruz.

Sheer Mag + Foton Kuşağı @ Peyote | 12 Aralık

İstanbul’dan Editors gibi bir güzellik geçmişken yakaladığımız punk gruplarını bırakmıyoruz. Bu hafta radarımıza takılan grup ise The Bee Gees, Oasis ve The Allman Brothers geleneğini devam ettirmekle yola çıkmış Sheer Mag. Gerçi Philadelphia merkezli grubun yaptıkları müzik hakkında “punk mı yoksa rock’n roll mu?” soruları hala tartışılmakta. Bu tartışmaya 12 Aralık akşamı Peyote’ye giderek siz de katılabilirsiniz.

Sheer Mag öncesi sahneye çıkacak olan Foton Kuşağı’nı da tanıtmadan geçmeyelim. 2011 yılında Paul Osterlund ve Alper Erkut tarafından kurulan grup Kadıköy’ün bağrından kopup geliyor. Rock ve punk tınılarını alıp pop, shogaze, metalle allayıp pulluyorlar. Sonunda da ortaya böyle bir şey çıkıyor.

Anlayacağınız bol hareketli bir gün sizi bekler.

Peyote adres: Hüseyinağa Mahallesi, Kameriye Sokak, No 4, Nevizade, Beyoğlu, İstanbul

Blonde Redhead @ Babylon Bomonti | 15 - 16 Aralık

Haftanın en çok beklenen etkinliklerinden. Bir grup düşünün ki hiç yaşlanmasın, karizmasıyla büyülesin, şarkı sözleriyle o duvardan diğer duvara vursun! Evet Blonde Redhead’den bahsediyoruz. Kendileri Garanti Caz Yeşili etkinlikleri kapsamında İstanbul’a geliyor. Hem de bir değil tam iki gece üst üste bizi hipnoz etmeye ant içmişcesine.

Elephant Woman, Misery Is A Butterfly, Dr. Strangeluv gibi dibe vuracağımız şarkılara imza atan grup art rock, indie ve shoegaze üçgeninde geziniyor.

Konser öncesi geçtiğimiz yıl yayınladıkları son albüm Barragan’ı playlistenize almakta fayda var.
Blonde Redhead öncesi sahnede yerini alacak diğer isim ise Can Güngör. Pardon ama daha tatlı bir gece düşünülebilir mi?

Babylon Bomonti adres: Tarihi Bomonti Bira Fabrikası, Birahane Sokak, Şişli, İstanbul

Fareler ve İnsanlar @ Salon İKSV | 13 Aralık

Salon İKSV’nin National Theatre Live ile işbirliğinden Benedict Cumberbatch’li Hamlet vesilesiyle bahsetmiştik. İşte bu iş birlik hiç bozulmasın senelerce sürsün dedirtecek bir oyun daha huzurlarınızda! Bu kez başrollerde Instagram sayfasını stalk'lamaktan kendimizi alamadığımız James Franco ve Girls dizisindeki performansıyla gönüllerde yer edinen Chirs O’Dowd var. Oyun ise bir John Steinbeck klasiği olan Fareler ve İnsanlar.

Bir Broadway yapımı olan oyunun biletleri için kolları sıvayın, hızlı tükenebilir.

Salon İKSV adres: Nejat Eczacıbaşı Binası, Sadi Konuralp Caddesi No:5, Şişhane, İstanbul

Bim Bam Bom Çarpınca Kalp @ ARTER | 11 Aralık- 28 Şubat

Aynadan İçeri, Aklın Uykusu, Zamancı, Göçebe Bakış, Spaceliner, Bienal derken ARTER’den çıkamadığımız doğrudur. Şimdi yine bizi oraya bağlayacak bir sergiyle daha geliyor: Bim Bam Bom Çarpınca Kalp! “Bosnalı Kız!” eseriyle akıllara kazınmış, çağdaş sanatın en popüler örneklerinden birine imza atmış Sejla Kameric ARTER’de ağırlanıyor. Bosnalı sanatçının Türkiye’deki ilk kişisel sergisi, bu sebeple haber büyük.

Küratörlüğünü Başak Doğa’nın üstlendiği sergi, sanatçının birçok eserine ev sahipliği yapacak. Buna bu sergi için ürettiği üç yeni yapıtı da dahil. Bu arada unutmadan hatırlatalım 28 Şubat’a kadar vaktiniz var.

ARTER adres: İstiklal Cad. No: 211 Beyoğlu, İstanbul

XJAZZ @ Goethe Institut İstanbul, Zorlu PSM, Roxy, Coop | 10 - 12 Aralık

Berlin’in taşına toprağına vurulan arkadaşları böyle alalım. Berlin’in en büyük caz festivali XJAZZ Festival İstanbul’a geliyor! Bu 2 günlük tadımlık festival aynı zamanda 2016 XJAZZ İstanbul Festivali’nin de habercisi.

Hem Berlin, hem de İstanbul’dan katılacak sanatçılar ise şöyle: Günter Sommer&Tolga Tüzün, MadenÖktemErsönmez, Studnitzky Quartet, Soyut Boyut, Komfortrauschen, Ercüment Orkut 'Low Profile', Barış Demirel ve Memento.

Program için: İnternet sitelerinden bilgi alabilirsiniz.

Direniş Kültürleri Belgeseller @ Pera Film | 11 - 12 Aralık

Pera Müzesi’nde bu ay yok yok. Bir yandan gör/bak/deniz, Bu Bir Aşk Şarkısı Değil gibi sergileri bir yandan da Çarlardan Yıldızlara Fantastik Rus Sineması’ndan film gösterimleri devam ediyor. Bunlardan en yenisi de Direniş Kültürleri Belgeseller.

2 günlük programda Lara Lee’nin yönettiği K2 ve Görünmez Uşaklar, Yaşam Bekliyor: Batu Sahra’da Referandum ve Direniş isimli 2 belgeseli var. Lee yönetmenliğinin yanı sıra Direniş Kültürleri Ağı’nın da direktörlüğünü yapıyor. Bu da neyin nesi diye soranlara: "Direniş Kültürleri toplumsal ve ekonomik adalet konularında kamusal bilinci geliştiren, barış ve insan haklarını savunan yaratıcı çabalar sergileyen film projeleri geliştiriyor.”

Program ve biletler için: İnternet sitelerini ziyaret edebilirsiniz.

ALICE @ maumau, Studio KEIN, Space Debris | 20 Kasım - 9 Aralık

Çok tuhaf,” dedi, “sanırım küçülüyorum, artık o kapıdan geçebilirim.” Alice Harikalar Diyarında, Lewis Carroll.

Efsane Alice Harikalar Diyarında’nın yazılışının 150. yılında ALICE sergisiyle anılıyor. Gündelik, sıradan var olma biçimimizi sorgulayan serginin küratörlüğünü Sine Ergün üstleniyor.

Sanatçıları ise şöyle: Mona Aghababaee, Rafet Arslan, Cins, Fulya Çetin, Itır Demir, Sana Ghobbeh, Cansu Gürsu, Agustín Rincón Méndez, Motus.Lumina, Özgü Özbudak, Ana Bravo Pérez, Mariela Pessah, Sabo, Krystallia Sakellariou, Byron Toledo, Marieke Warmelink, Atalay Yavuz, Gülhatun Yıldırım.

Sergiyi 9 Aralık’a kadar birden çok mekanda ziyaret edebilirsiniz; maumau, Studio KEIN, Space Debris.

Detaylar için: Facebook sayfalarına bir göz atın.

Hepimizin Öyküsü Aynı @ Craft Tiyatro | 12 Aralık, 12 Ocak

sanatatak

sanatatak

İtalya’nın pek bir ünlü tiyatrocu çifti Dario Fo ve Franca Rame imzalı “Kadın Oyunları” serisi Craft Tiyatro’nun merceği altında. Seriden üç kadın hikayesinin anlatılacağı oyunda farklı profillerdeki kadınların mücadeleleri anlatılıyor.

Üç Maymun’daki performansı ve aldığı ödüller ile öve öve bitirilemeyen Hatice Aslan, Yalan Dünya’yla alıp bağrımıza bastığımız İrem Sak ve Pınar Çağlar Gençtürk’ün oyunculuğunu paylaştığı oyunun yönetmen koltuğunda İpek Bilgin var.

Süresi de 90 dakika.

Detaylar için: Facebook sayfalarına bir bakıverin.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?