salon-iksv-etkinlikleri

İstanbul’da #BuHaftaSonu Nereye Gitsek, Ne Dinlesek, Ne İzlesek? [20-26 Ocak]

Favorilerime
Ekle

Chris Botti, Irma, Extrawelt gibi hepimizi etkisi altına isimleri ardımızda bırakıp gelecek etkinliklere odaklanalım. Yine önemli isimler, yine pek gidilesi etkinlikler bizi bekliyor.

Bir kere trip hop’un mihenk taşı İstanbul’a geliyor, daha ne olsun! Sonra sinefillerin ağzını kulaklarına getirecek 3 haber birden veriyoruz. Bunlardan biri pek renkli KuirFest diğer ikisi de yılın en önemli filmlerinden.
Sanatseverleri de bu kez yoracağız. Çünkü listede iki sergi haberi var. Şimdiden söyleyelim zaman kaybetmeden hem Açıkekran’a hem de maumau’ya gitmelerinde fayda var.

Fazla heyecan yaratmayalım! Haftanın pek şahane etkinlikleri şöyle.

Tricky @ Coop 21 Ocak

İlk konser haberimiz büyük yerden. Trip hop’un parmakla gösterilen ismi Adrian Thaws namıdiğer Tricky İstanbul’a geliyor. Hem de gece hayatının en önemli mekanlarından Coop’a. Tarihi hemencik bir yerlere not ediniz, biz biraz Tricky’den bahsedeceğiz.

Kendisini ilk Massive Attack’ın en sevdiğimiz albümlerinden biri olan Blue Lines ile tanıdık. O sıra pek bir parlıyordu. Sonra Maxinquaye ile yalnız yürüdü bu yollarda. Björk’ün “Post” isimli albümünün de prodüktörlüğünü üstlendi. Bitti mi sandınız? Kendisinin, Clan, Girlfriend, The I World gibi dizi ve filmlerde rol aldığını ve bir şiir kitabının da bulunduğunu hatırlatalım.

Tüm bunların üstüne bir de Hell Is Round the Corner’ı dinlediniz mi, kendinizi Coop’ta bulacaksınız!

Coop adres: Asmalımescit Mahallesi, İstiklal Caddesi, Orhan Adli Apaydın Sokak, No 166, Beyoğlu, İstanbul

5. Pembe Hayat KuirFest @ Fransız Kültür Merkezi, Pera Müzesi, Goethe Institut 22-24 Ocak

Her hafta patlattığımız sinema etkinliklerinde bu hafta pek renkli bir haber var. 14 Ocak’ta Ankara’da başlayan KuirFest 22 Ocak’ta İstanbul’a uğruyor!

Pembe Hayat LGBT Dayanışma Derneği tarafından düzenlenen KuirFest, artık gelenekselleşti az değil bu yıl beşinci kez sinemaseverlerle buluşuyor.

Swoon, Yeni İnsan, Kıyı, Uygunsuzlar, Yalnız Yıldızlar gibi kuir sinemasından seçkin örnekler Fransız Kültür Merkezi, Goethe Institut ve Pera Müzesi mekanlarında gösterilecek.

Sadece filmleri izlemekle kalmayalım; atölyelere, söyleşilere de katılalım derseniz sizi Facebook sayfalarına alalım.

Sınıraşırılıklar Üzerine @ Açıkekran 28 Aralık-13 Şubat

Sergi için rotamız bu kez Nişantaşı. Açıkekran Yeni Medya Sanatları Galerisi. Hedefimizde de Ali Akay küratörlüğünde 28 Aralık’ta açılışını yapan “Sınıraşırılıklar Üzerine/On Transfrontier” isimli sergi var.
Video virtüözü, araştırmacı, küratör olan Ursula Beimann da serginin sanatçısı.

İnsan odaklı çalışmalarında dijital teknolojileri çokça kullanan sanatçı bu sergisinde sınır kavramını yorumluyor. İşlerinde nüfus sorunlarına, Michel Foucault’nun “biyo-politika” kavramına göndermeler de göreceksiniz, yeter ki bi gidin!

Açıkekran adres:
Teşvikiye Caddesi Karaosmanoğlu Apartmanı 37/1, Nişantaşı, Şişli, İstanbul

Haftanın Filmi: Youth

Büyük gün geldi çattı! İtalyan yönetmen Paolo Sorrentino’nun yine gözlerinize şenlik son filmi Youth bu Cuma vizyona giriyor!

Michael Caine, Harvey Keitel, Rachel Weisz ile Paul Dano’nun oyunculuklarını paylaştığı film, yaşlılık ve gençliğin; gelecek ve geçmişin çarpışmasını bir Sorrentino klasiği muhteşem görüntüler ve yine o biçim müzikler ile anlatıyor. Filmin 2016 Oscar ödüllerinde “En İyi Şarkı” adaylığı olduğunu da söylemeden geçmeyelim.
Cuma’yı bekleyemeyen sinefillere de ayrı bir duyurumuz olacak; Filmin 20 Ocak Çarşamba günü Başka Sinema salonlarında ön gösterimi olacak, kaçırmayın!

Fragman

Haftanın Diğer Filmi: The Revenant

Haftanın merakla beklenen bir diğer filmindeyiz. Leonardo DiCaprio ve Tom Hardy’nin başrolünde yer aldığı film herhalde senin en çok konuşulan filmleri arasında. Ee yönetmen koltuğunda Birdman, Babel, 21 Grams, Biutiful gibi başarılı filmlerin yaratıcısı Alejandro Gonzalez Inarritu var, olacak o kadar!

Michael Punke’nin aynı isimli kitabından uyarlanan film bir intikam hikayesini anlatıyor. Amma ve lakin siz doğa yasası karşısında insanın nasıl mücadele ettiğini, iyinin ve kötünün benzersiz temsilini de izleyeceksiniz.
Unutmadan Altın Küre’de “En İyi Film”, “En İyi Erkek Oyuncu” ve “En İyi Yönetmen” ödüllerini toplayan filmin 12 dalda da Oscar adaylığı var. Bu yıl Oscar’ı silip süpürecekmiş, öyle diolla!

Fragman:

Cadı Kazanı @ Tatavla Sahnesi 23 Ocak

Kumbaracı 50, İkinci Kat, Tamirhane Tiyatrosu, Bo Sahne, Moda Sahnesi derken şimdi de Cihangir’de Tatavla Sahnesi’ndeyiz. Geçtiğimiz sezon kapalı gişe oynayan oyun Cadı Kazanı ise bu haftaki özene bezene seçtiğimiz oyunumuz.

Aysan Sümercan, Eraslan Sağlam , Erhan Tuna, Ömer Akgüllü, Kaan Songün, Tuba Zehra Sağlam, Yasemin Yeşilgöz gibi isimlerin yer aldığı oyunun yönetmenliğini, Eraslan Sağlam üstleniyor. Kendisi aynı zamanda Tatavla’nın kurucusu olur.

Arthur Miller’in 1952 yılında kaleme aldığı Cadı Kazanı dönemin politikasını, toplum değerlerini ve ahlak anlayışını tartışmaya açıyor.

Tatavla Sahnesi adres: Firuzağa Cad. Taktaki Yokuşu, No: 2/B Cihangir, İstanbul

Matematikçi @ maumau 16 Ocak – 10 Şubat

Çok amaçlı sanat mekanı maumau bu haftaki bir diğer sergi rotamız. Amaç ise 16 Ocak’da açılışını yapan Matematikçi/Mathematician isimli sergiyi görmek.

Ece Kalabak’ın 6. kişisel sergisi olan Matematikçi; sanatçının “geçmişiyle şimdisi arasına attığı kurgusal birer köprü niteliğindeki yağlı boya çalışmalarından oluşuyor”.

Hem sergiden hem de maumau gibi bir güzellikten bir haber olmayın, takibe alın. Yakında kendisini Direniş Kültürleri Belgesel Gösterimleri ile bir daha anacağız.

maumau adres: Kuloğlu Mahallesi, Ağa Hamamı Sok. Sözcük Apt., No:25, Beyoğlu, İstanbul

Manu Delago Handmade @ Salon İKSV 20 Ocak

Hang davuluyla harikalar yaratan Manu Delago, bas ve piyano üçlüsü Handmade ile Salon İKSV’ye geliyor.
Delago’yu tek kişilik “Mono Desire” performansı ile muhakkak hatırlarsınız. Sizi birkaç dakikalığına alıp başka alemlere götüren, kanatlandıran bu performans Youtube’da 5 milyon izlendi. Ona sadece davulcu demeyelim, kendisi aynı zamanda perküsyonist, besteci, prodüktör. Kısacası on parmağında on marifet!

Biletler için kolları sıvayın, bu performansı kaçırmak olmaz. Çünkü tam anlamıyla şöyle şahane bir şeye tanık olacaksınız:

Salon İKSV adres: Nejat Eczacıbaşı Binası, Sadi Konuralp Caddesi No:5, Şişhane, İstanbul


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?