haftanin-etkinlik-rehberi

İstanbul’da #BuHaftaSonu Nereye Gitsek, Ne Dinlesek, Ne İzlesek? [2-8 Aralık]

Favorilerime
Ekle

Bu hafta yine çoookkk çalışacağız. Ibibio Sound Machine’nin disko ritimleriyle dans edip Adamlar’ın sözleriyle mest olacağız. Michael Fassbenderlı, Marion Cotillardlı Macbeth ile görsel bir şölenden çıkıp Patron Çıldırdı ile tüketim alışkanlıklarımızı sorgulayacağız. Hafta boyunca sürecek Sessiz Sinema Günleri programını kaçırmamak için elimizden geleni yapacağız.

Pestilimiz çıkacak evet ama hafta sonundaki o tatlı yorgunluk paha biçilemez.

Etkinliğiniz bol olsun!

Ibibio Sound Machine @ Babylon Bomonti 5 Aralık

Uzun süre dans edemediğinizden mi yakınıyorsunuz? İşte bu siteminize karşılık bulabileceğiniz mükemmel bir haberle karşınızdayız. Disko, punk, elektronika ve Nijerya’nın yüz güldüren müziği highlife'ı bir çatı altında birleştiren Eno Williams öncülüğünde Londra’da kurulan Ibibio Sound Machine, Babylon Bomonti’ye geliyor.

Grubu tanımayan varsa; Glastonbury, Love Supreme, Stockholm Kultur, Wilderness gibi Avrupa’nın prestijli festivallerinde binlerce kişinin kurtlarını dökmesini sağlamış, üstüne üstlük BBC'nin prestijli müzik programı Jools Holland’da da sahne aldığının altını çizelim.

Ibibio Sound Machine sonrasında da Kabus Kerim sahnedeki yerini alacak. Anlayacağınız bol zıplamalı, bol danslı bir gece sizi bekliyor.

Babylon Bomonti adres: Tarihi Bomonti Bira Fabrikası, Birahane Sokak, Şişli, İstanbul

Denovali Label Night @ Salon İKSV 5 Aralık

Alman plak şirketi Denovali'den İstanbulluları havada karada mutlu edecek etkinliği açıklıyoruz. Bir gecede hem İngiliz elektro-akustik sanatçısı Greg Haines, hem medar-ı iftiharımız Ah! Kosmos, hem de Alman besteci ve klasik piyano virtüözü Orson Hentschel’i dinleyeceksiniz.

3 isim de Denovali ailesinin en genç fertleri olur. 3’ünün de 10 parmağında 10 marifet olduğunu söylememize gerek bile yok. Özellikle Douglas Dare ile aynı sahneyi paylaştığı İstanbul konserinde akıllarda yer edinen Greg Haines’ı bir kez daha görmek şart.

Salon İKSV adres: Nejat Eczacıbaşı Binası, Sadi Konuralp Caddesi No:5, Şişhane, İstanbul

Adamlar @ Bronx Pi Sahne 5 Aralık

Bu konser bir nebze ön ayak olur diyerekten sizi Türkiye’nin yeni alternatif sesiyle tanıştıralım istedik. Sosyal medyada, orada burada hala Adamlar’la karşılaşmayan arkadaşlar varsa şimdi tam zamanı.

Grup, Vokal ve gitarda Tolga Akdoğan, elektrik gitarda Gürhan Öğütücü, tuşlu çalgılarda Burak Irmak, bas gitarda Can Aydemir ve davulda Berkan Tilavel'den oluşuyor. Biz Tolga Akdoğan’ı Halimden Konan Anlar’dan beri tanıyoruz ve çok seviyoruz. Ayrıca yazdığı söz ve müziklerin de ayrı ayrı hastasıyız. Hepsi bir şekilde bize, hayata dokunuyor.

Hip-hop’tan tangoya, rock’tan uzun havaya uzanan birçok türü bir potada eriten grubu vakit kaybetmeden playlistenize almalı.

Bronx Pi Sahne adres: İstiklal Caddesi Terkoz Sokak No: 8/1, Beyoğlu, İstanbul

2.Uluslararası İstanbul Sessiz Sinema Günleri @ Pera Müzesi, İstanbul Modern, Fransız Kültür Merkezi 3- 6 Aralık

“Haftanın açık ara en iyi etkinliği ne?” diye sorarsanız Sessiz Sinema Günleri deriz. İkincisi düzenlenen etkinliğin bu yılki ev sahipleri İstanbul Modern, Pera Müzesi, Fransız Kültür Merkezi.

Tema ise şahane; “Modern Kadının Doğuşu”. Alman dışavurumculuğundan renkli sessizlere, kadın yönetmen filmlerinden Keaton klasiklerine kadar birçok bölümden oluşan etkinlikte sadece filmleri izlemekle kalmayacaksınız; Yerli ve yabancı akademisyenler, araştırmacılar, küratörler tarafından her filme özel sunumları da dinleyebileceksiniz.

Festival programı için: İnternet sitelerini ziyaret edebilirsiniz.

Patron Çıldırdı @ Daire Galeri 5 Aralık - 9 Ocak

“Sins/Günahlar” sergisiyle dikkat çeken ve kendini "propaganda artist" olarak tanımlayan Nesren Jake bu kez “Patron Çıldırdı” ile geliyor.

Satış ve tüketim çılgınlığını ele aldığı işlerinden oluşan bu sergide üretimini, tüketim kültürünün eleştirisine yoğunlaştırıyor. Galeriyi market ve bir mağaza olarak konumlayan sanatçı izleyiciyi bir kez daha düşündürtmeyi amaçlıyor.

Daire Galeri adres: Boğazkesen Cad. No: 76A, Tophane, Beyoğlu, İstanbul

Haftanın Filmi: Macbeth

Gün geçmiyor ki içinde Michael Fassbender geçen bir haberi sizinle paylaşmayalım. Bu kez haber büyük. Shakespeare’in en önemli eserlerinden birinin başkahramanı olan Macbeth, hikayesinin yeniden yorumlanışıyla vizyona giriyor.

Justin Kurzel’in yönetmenliğini üstlendiği filmin oyuncuları ise; Michael Fassbender, Marion Cotillard, Elizabeth Debicki, Sean Harris, David Thewlis ile Jack Reynor.

Müthiş bir ihtirasın ve hırsın hikâyesi olan Macbeth yılın filmi olmaya aday, gidiniz.

Bekarlığa Veda @ Bo Sahne 8 Aralık

Bu mevsimde yüzümüzü romantik komedi değil de ne güldürecek! Bo Prodüksiyon’dan çıkan Bekarlığa Veda isminden de anlayacağınız gibi düğünden önceki son geceyi konu alıyor. "En yakın arkadaşların seni gerçeklerle yüzleştirsin ister miydin?” sorusuyla da akıllarda soru işaretleri bırakıyor.

Akasya Aslıtürkmen, Özlem Ünaldı, Merve Engin, Dilara Gönder, Berke Üzrek ve Parla Şenol oyunculuklarını paylaştığı oyunun yazarı Elizabeth Coleman, yönetmeni ise Gaye Cankaya.

Bo Sahne adres: Ağa Hamamı Sokak, No: 18/1, Cihangir, İstanbul

Hangi İnsan Hakları? Film Festivali @ SALT Beyoğlu, SALT Galata, Aynalıgeçit Etkinlik Merkezi 5 - 9 Aralık

hihff

hihff

Bu yıl yedincisi düzenlenen Hangi İnsan Hakları? Film Festivali’nde perde mültecilere açılıyor. 40’tan fazla belgeselin gösterileceği festivalin ev sahipliğini ise SALT Galata, SALT Beyoğlu ve Aynalıgeçit Etkinlik Mekanı üstleniyor.

Mültecilik olgusunu tema edinen festivalde Direniş Öyküleri, Kadın Hakları, İklim İçin, Yüzleşme, Hayvan Hakları gibi bölümler de bulunuyor.

Festivalin İstanbul’dan sonra Diyarbakır, Çanakkale ve Ankara’ya da uğrayacağını söyleyelim.

Festival programı için: İnternet sitelerini ziyaret edebilirsiniz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?