istanbul-etkinlik-rehberi-25-kasim-1-aralik

İstanbul’da #BuHaftaSonu Nereye Gitsek, Ne Dinlesek, Ne İzlesek? [25 Kasım- 1 Aralık]

Favorilerime
Ekle

Bu hafta sizi halay başından alıp Michael Fassbender’ın kollarına atmaya meyilliyiz. Her iki seçeneğe de bir hayli uzaksanız 2 adet film festivali verelim?

Bütün haftayı bunlarla sınırlamadık tabii, söz konusu İstanbul’sa etkinlikten bol başka bir şey yok! Kumbaracı50’deki bol ödüllü oyun, Pera Müzesi’ndeki Haldun Taner konulu sempozyum, yine birbirinden çekici katılımcılarıyla Souq Karaköy, Dirimart’ın ses getiren yeni sergisi bu hafta radarımızda.

Hatta bu kez ‘hayata gece başlayan” arkadaşlarımızı da unutmadık. İndigo kabininde sahne alacak süper maskeli ismi de yapıştırdık listeye.

Etkinliğiniz bol olsun!

Omar Souleyman @ Babylon Bomonti | 28 Kasım

Geçtiğimiz yıl One Love’de sahne alan Anadolu’nun bağrından kopup gelen Omar Souleyman yeni albümü Bahdeni Nami için bir kez daha İstanbul’a geliyor. Hem de bu kez Babylon Bomonti’ye.

Kendisini hala tanımayan varsa şöyle anlatalım; Kariyerine düğün şarkıcısı olarak başlayan Omar Souleyman; Glastonbury Festivali’nde halay çektirmiş, Norveç’te düzenlenen Nobel Barış Ödülleri’nde sahne almış, Björk ve Damon Albarn gibi isimlerle çalışmalar gerçekleştirmiş.

Cumartesi gecesi serçe parmağınızı hissetmemeye kadar halayın dibine vurmak, göbek atarak tüm kurtlarınızı dökmek gibi planlarınız varsa bu konseri kaçırmayın!

Hatta oynamaya şimdiden başlayabilirsiniz.

Fashion Film Fest @ Zorlu Center PSM | 28 - 29 Kasım

Modaseverlerin her yıl sabırsızlıkla beklediği o gün geldi çattı. Moda konulu film ve söyleşilerin gerçekleşeceği, bu sektörün başarılı isimleriyle tanışacağı Fashion Film Fest Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde başlıyor.

Festival kapsamında bir de uluslararası moda film yarışması düzenleniyor. Jüri ise Damir Doma, Zeynep Arkok, Ümit Ünal, Aslı Girgin, Işıl Görmüş, Niccolo Montanari, Gijs Stork, Marie Vic ve Selman Bilal gibi isimlerden oluşuyor.

İki gün sürecek olan festivalde birçok filmi izlemenin yanında Türkiye’de ilk kez sergilenecek Marie Vic’in Blowing Riccardo isimli yerleştirmesini de görebilirsiniz.

Program için tıklayın.

Uluslararası Disiplinlerarası Tiyatro Buluşması @ Pera Müzesi | 26- 27 Kasım

İkincisi düzenlenen Uluslararası Disiplinlerarası Tiyatro Buluşması’nın bu seneki başlığı “100. Doğum Yılında Haldun Taner”.

Pera Müzesi’nin ev sahipliğini yaptığı bu sempozyumda tiyatronun bilimsel yanını vurgulayan Haldun Taner’in tiyatroda kuram ve sahne arasındaki bağın güçlenmesini önemseyen fikirleri, eserleri, tiyatroya katkıları yeniden değerlendirilecek.

“Mizahla Direnme: Haldun Taner”, “Haldun Taner Oyunlarında Toplumsal Cinsiyet”, “147’ler ve Haldun Taner’in Timsahı”, “Haldun Taner ve Bertolt Brecht’in Eserlerinde Sınıf Temsilleri” de programın çekici konu başlıklarından.

2 günlük sempozyumun detaylı programı için şöyle buyurun. Gitmeden evvel rezervasyon yaptırmayı unutmayın!

Haftanın Filmi: Slow West

Michael Fassbender’ın her oynadığı filmi izleyeceğiz diye bir kural yok! Tamam adam harikalar yaratıyor, tamam adam çok yakışıklı, çekici, bir konuşsun bir bakış atsın dağlar falan yıkılır orası ayrı, bu film ayrı.

2015 Sundance Film Festivali’nde Jüri Büyük Ödülü alan filmin yönetmeni Indie rock grubu Beta Band müzisyenlerinden John Maclean. Maclean’in tarifiyle de Slow West “masalsı dönemeçlerle dolu, Avrupai bir yol filmi”.

Fassbender haricinde Kodi Smit-Mcphee, Ben Mendelsohn, Caren Pistorius, Rory Mccann filmin diğer oyuncuları.

Hafta sonunun cillop gibi etkinlikleri listesine girecek bu film özellikle Filmekimi’nde bilet bulamayan arkadaşlara gelsin.

Redshape @ İndigo | 27 Kasım

Epeydir “hayata gece başlayan” arkadaşlar aklımızda. Bu etkinlik de tam üstüne gelince hemen sizinle paylaşalım istedik. Gece hayatının nabzını tutan İndigo kabininde Berlinli müzisyen Redshape var.

90’ların Detroit techno müziğinden etkilenen Sebastian Kramer nam-ı diğer Redshape müzik çevrelerinde şu sıra pek popüler olan "maske takma” akımına ayak uyduranlardan. Onu olumsuz eleştirilere karşı kalkanı olarak gördüğünü de hiç çekinmeden patır patır söylüyor.

Öncesinde de yine içinizi kıpır kıpır edecek Almanya tabanlı prodüktör Morbeck kabindeki yerini alacak.

an-be-an @ Dirimart | 13 Kasım - 12 Aralık

Sergi için rotamızı Nişantaşı’na doğru çeviriyoruz. Hedefimiz ise Özlem Günyol ve Mustafa Kunt’un Dirimart’daki ilk kişisel sergisi olan “an-be-an”.

2005 yılından beri birlikte çalışan Özlem ve Mustafa şimdiye kadar birçok karma serginin yanında 10’un üzerinde de kişisel sergide yer aldı.

Video, fotoğraf, yerleştirme gibi disiplinlerarası işlerini an-be-an’da toplayan ikili; içerisinde bulunduğumuz zamanın gerilimine atıfta bulunuyor.

Sergi "Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nda bulunan hak kelimelerinin (toplam 36 adet) tamamını bir araya getirerek metnin geri kalanını arkaya iten Hak (2015) çalışmasının çevresinde konumlanıyor.”

12 Aralık da son gün, bilginize!

444 @ Kumbaracı50 | 27 - 28 Kasım

İkinciKat, Talihane Tiyatrosu, Craft Kadıköy, Moda Sahnesi, Bo Sahne derken şimdi de Kumbaracı50’deyiz. 2009’da açılan bu tiyatro sahnesi ismini apartman numarası ve bulunduğu Kumabaracı Yokuşu’ndan alıyor. Oyuna geçmeden önce bu sahneyi favorilerinize hemencik ekleyiniz.

Gelelim 444’e… Konusu kısaca şöyle; "Oyun, bir çağrı merkezinde geçiyor. “Hatırlatma Merkezi”nin şikâyet bölümünde, biri uzun zamandır çalışan, diğeri yeni işe başlayan iki kişinin gece vardiyası sırasında, çağrı sisteminde işler karışır. Buldukları çözümler ve cevaplar; gerilim ve mizahın iç içe geçtiği yüksek tempolu bir gece sonunda, onları çarpıcı bir gerçeğe ulaştırır."

İçinde günümüzün en büyük tartışmalarından biri olan toplum içinde yalnızlaşma, yabancılaşma gibi temalar da barındırıyor.

Ömer Erzumlu’nun yönetmen koltuğunda oturduğu oyunun oyuncuları ise Gülhan Kadim ve oyunun aynı zamanda yazarı olan Yiğit Sertdemir.

Afife Jale Tiyatro Ödülleri, 33. Ulusal İsmet Küntay Tiyatro Ödülleri ve Tiyatro Dergisi Ödülleri’nde Yiğit Sertdemir’e birçok ödülün gittiğini de söylemekte fayda var.

Tek perdelik oyunun süresi ise 80 dakika.

Souq Karaköy Handmade @ Souq Karaköy | 28 - 29 kasım

Souq Karaköy’ün takipçisiyiz. Geçen sefer herkesin tav olduğu “Mesken” temasını şimdi “Handmade” alıyor ve Souq Karaköy yine hiç mütevazı olmadan patır kütür geliyor.

Katılımcıları sıralayalım ne demek istediğimizi anlayacaksınız; Bunker Customs motosikletleri, Geraldine Cooks’un el işleri, Eva’nın atölyesi, Chivit’in indigo ve deri aksesuarları, Just in Case’in vintage müzik valizleri, Mr. Uky’nin retro çocuk kıyafetleri, Happy-nes’in renkli kulaklıkları, Tox Leather’ın çantaları, Der Liebling’in ve Gözde Atlı’nın takıları, Lunapark’ın el yapımı seçkisi, Ece Ajandası, Mom’s Natural Foods’un granolaları, Cu’K Design’ın el yapımı lambaları, Pantheon Records...

Ece Sükan Vintage ve gün boyu hem kokusuna hem de kendisine eşlik edeceğiniz Petra’nın kahvelerini de şuraya iliştiriyoruz. Yine kaçırılacak gibi değil!

Uluslararası Boğaziçi Film Festivali | 20 - 27 Kasım

twimg - bogazici film festivali

twimg - bogazici film festivali

Şehirde film festivalinin biri bitiyor biri başlıyor. Bunlardan biri de şu sıra müthiş bir programla devam eden ve 3. yılını kutlayan Uluslararası Boğaziçi Film Festivali.

Ruhların Kaçışı, Yılanların Öcü, Kar korsanları, Mucize, Jin, Marnie Oradayken, Sarı Siyah festivaldeki seçkide yer alan filmlerinden bazıları. Filmlerin gösterileceği salonlar ise; Majestic Sineması, Atlas Sineması, Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi ve Tepe Nautilus Cinemaximum.

Festivalin en heyecanlı kısmı tabii ki yarışmaları. Bu yıl ‘Kısa Film Yarışması’na ek olarak bir de ‘Uzun Metraj Film Yarışması’ var. Ödül de epey büyük!

Filmler ve yarışmalarla yetinmeyeler arkadaşlarımız için cezbedici oyunculuk atölyeleri ve söyleşiler de var.

Festival programına buradan ulaşabilirsiniz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?