hozier-manset

İstanbul’da #BuHaftaSonu Nereye Gitsek, Ne Dinlesek, Ne İzlesek? [2-8 Mart]

Favorilerime
Ekle

Ardımızda !f gibi pek heyecanlı bir festivali, Souq gibi gözlere şenlik bir pazarı, Lebanon Hanover gibi bir ikiliyi bıraktıktan sonra geçebiliriz bu haftanın yine bir o kadar şahane etkinliklerine!

Souq’un yerini aratmayacak Pop-Up Kadıköy ile hafta sonu rotamızı Moda’ya çeviriyoruz. Tabii öncesinde Electro Deluxe ile kulaklarımızın pasını silip IndieCity ile bir sürü yeni bağımsız gruba merhaba diyoruz. Bu sayfalardan birçok kez andığımız SSM, Pera Film, Kumbaracı50 ve Öktem&Aykut da bu haftanın diğer etkinlik mekanları.

Lafı dolandırmadan gelelim sadede;

Pop-Up Kadıköy Tasarım Pazarı @ Brunelle 6 Mart

İstanbul’un en tatlı tasarım pazarlarından Pop-Up Kadıköy bu haftanın en iddialı etkinliklerinden. Bu sebeple 6 Mart için başka plan yapmayız!

Çoğunluğu Kadıköylü tasarımcıların işlerinden oluşan pazarda bu ay; Domatees’in kıyafetleri, El Quinto’nun pek renkli aksesuarları, Atölye Yeti’nin çantaları, tişörtleri, Barbo’nun ev dekorasyonları, Woohoo Dream’in yastıkları, peçeteleri, sat-su-ma’nın doğal el yapımı kıyafetleri var. Bu kadarla bitmiyor tabii Cins, Şirin Pembe Bulut, Samimi, Kil Art pazardaki yerini alacak diğer isimler.

Pazarın, Moda’nın en havalı ve en yenisi Brunelle’de kurulacağını da hatırlatalım.

Brunelle adres: Caferağa Mahallesi, Hülya Sokak, No 5, Kadıköy, İstanbul

Heinz Mack Çocuk Eğitimleri @ SSM 3,4,8 Mart

Geçtiğimiz hafta Sakıp Sabancı Müzesi’ndeki yılın sergisi "MACK. Sadece Işık ve Renk”ten bahsetmiştik. Sergi kapsamında gerçekleşen atölye ve eğitimleri de atlayacak değiliz. Sonuçta bir Mack sergisi öyle kolay kolay gelmiyor.

Baştan belirtelim, etkinlikler Temmuz ayına kadar devam edecek ama biz şimdilik Mart’a odaklanalım istiyoruz. Mesela bu ay boyunca sürecek “Takımyıldızları" isimli programda; çocuklar, Mack’ın “Kromatik Takımyıldızlar” adını verdiği büyük boyutlu tablolarından esinlenerek ince kâğıt ile renk kompozisyonları yapacaklar. Ebeveynlere duyurulur.

Atölyenin tüm yaş gruplarına açık olduğunu da belirtelim. Ayrıntılı bilgi için şöyle buyrun.

SSM adres: Sakıp Sabancı Müzesi Sakıp Sabancı Caddesi, No: 42, Emirgan, İstanbul

Kira Muratova Gölgede Kalan Aşk @ Pera Film 5-19 Mart

Gökyüzü Işıldıyor Çehov’a Övgü, 5. Pembe Hayat Kuirfest, Sessiz Sinema Günleri, Çarlardan Yıldızlara Fantastik Rus Sineması ile birçok kez andığımız Pera Film, yine şahane bir programla huzurlarınızda; Kira Muratova Gölgede Kalan Aşk!

Sinefillerin yüzünü güldürecek bu programda, Rus sinemasının yaşayan efsanesi ve kalıpları reddeden kadın yönetmenlerinden olan Kira Muratova mercek altına alınıyor. Yönetmenin ilk uzun metrajlı filmi Kısa Karşılaşmalar, Tutkular, bir başyapıt olan Astenik Sendrom, Akortçu, Üç Hikaye, Çehov’un Motifleri isimli toplam 6 filmi radarımızdaki filmlerden.

!f’den sonra boşluğa düşenlere ne yapacağını bilemeyenlere duyurulur, nefis program, kaçmamalı!Pera Film adres:
Meşrutiyet Caddesi, No:65, Tepebaşı, Beyoğlu, İstanbul

Bir Ada İhtimali @ Öktem&Aykut 25 Şubat-19 Mart

“Kütlesini yitirmiş beden formlarından yola çıkarak ürettiği heykeller” ile tanınan Albona, Öktem&Aykut’un bu ayki misafirlerinden. Türkiye’deki üçüncü kişisel sergisi olan Bir Ada İhtimali; sanatçının heykel ve Picasso’nun Mavi Dönemi’ne göndermede bulunan desenlerinden oluşuyor.

Özellikle heykellerin sizi epey sarsacağını söyleyebiliriz. 19 Mart’a kadar süreniz var, Galata’ya doğru yol almalı!

Öktem&Aykut adres: Büyük Hendek Caddesi, Portakal Sokak No:2, Galata, İstanbul

Partapart: IndieCity IV @ Salon İKSV 5 Mart

Festivali eksik olmayan canım İstanbul, bu hafta da bizi boş bırakmıyor. Ülkedeki bağımsız ve iyi müziği bir çatı altında toplayan plak şirketi Partapart, 2012 yılından beri düzenlediği tek gecelik festivaline bu kez Salon İKSV’de devam ediyor.

Yerli ve yabancı müzik sahnesinin en dikkat çeken yeni isimlerini dinleme fırsatı yakaladığımız Indiecity’de bu yıl; Weval, JMII, Gantz, Levni & Sloth Pallas, Z Axis, OtherMan, Seretan, İpek Görgün, Biblo, Gantz, Kaan Düzarat, Mind Shifter, Sine & Noise, Cüneyt Taylan, Ongun Tütüncü, Partapart Likes’ın şahane performanslarına şahit olacaksınız.

Sabahın ilk ışıklarını göreceğiniz bu gece için şimdiden hazırlanmalı, play listler oluşturmalı, biletler almalı, iyi beslenmeli.

Salon İKSV adres: Salon İKSV adres: Nejat Eczacıbaşı Binası, Sadi Konuralp Caddesi, No:5, Şişhane, İstanbul

O.B.E.B. (Ortak Bölenlerin En Büyüğü) @ Kumbaracı50 4 Mart

Kumbaracı50’ye öyle çok ara vermek olmaz. Programında öyle çok oyun var ki biz seçmekte zorlanıyoruz. Sorunlu İnsan Kaynağı, Yıllar Geçse de Üstünden, Yalınayak Müzikhol, 444, Dertsiz Oyun bu ayın başarılı oyunlarından sadece birkaçı. Biz biraz gülelim, hafta sonuna mutlu mutlu girelim diye radarımıza O.B.E.B. (Ortak Bölenlerin En Büyüğü)’yi aldık.

Komplo teorisi üzerine kurulu bu komedinin yönetmenliğini artık yakından tanıdığınız Yiğit Sertdemir üstleniyor. Oyunculuklar ise Aslı Can Kortan, Erkan Kortan, Gülhan Kadim, Seda Özen Yürük, Selin Girit, Yiğit Sertdemir’e emanet.

Oyunun 1970’li yıllarda geçtiğini de hatırlatalım. Kostümler, dekor ve haliyle en pastel renkler şahane.

Kumbaracı50 adres: Kumbaracı Yokuşu, No:50, Kat: 2, Beyoğlu, İstanbul

Hozier @ Volkswagen Arena 3 Mart

Şu sıralar her radyo istasyonunda çalan ve her duyduğunuzda sesini açmak isteyeceğiniz Take Me To Church’ü canlı dinlemek ister misiniz? Öyleyse size Volkswagen Arena yolları görünüyor.

Uzun süre akıllardan çıkmayacak Editors konseriyle başlayan ve alternatif gelenekten gelen grupları bizlerle buluşturan Off The Hook, bu kez İrlandalı indie rock yıldızı Hozier konseriyle devam ediyor. Şubat ayının en gösterişli konseri desek yalan olmaz.

Kendisinin 2015 Billboard Müzik Ödülleri'nde "En İyi Rock Sanatçısı" ve "En İyi Rock Şarkısı" ödülleri aldığını, Take Me To Church ile 57. Grammy Ödülleri'nde "En İyi Şarkı" kategorisinde aday gösterildiğini hatırlatmamıza gerek var mı? 3 Mart’a şurada ne kaldı! Biletler için elinizi çabuk tutmalı.

Volkswagen Arena adres: Huzur Mah. Maslak Ayazağa Cad. No:4/A, Sarıyer, İstanbul

Electro Deluxe @ Babylon Bomonti 2 Mart

Fransız merkezli grup Electro Deluxe pek geniş repertuvarı ile Çarşamba akşamı Babylon’a konuk oluyor. Olur da hafta ortası içinizdeki kurtları dökesiniz, nefis bir müzik ziyafeti çekesiniz gelirse bu konsere gitmeniz şart. Fusion, hip hop ve nu jazz sularında yüzen grup, "Fransız müzik arenasının en çok rağbet gören 6 ismi arasında gösteriliyor”.

Bu kez sadece İstanbullular’ın değil Eskişehir, İzmir ve Ankaralı müzikseverlerin de yüzünü güldürecekler. Tarih ve yer bilgisi için şöyle alalım.

Babylon Bomonti adres: Babylon Bomonti adres:Tarihi Bomonti Bira Fabrikası, Birahane Sokak, Şişli, İstanbul


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?