buhaftasonu

İstanbul’da #BuHaftaSonu Nereye Gitsek, Ne Dinlesek, Ne İzlesek? [21-27 Ekim]

Favorilerime
Ekle

Kaçırılmaması gereken bütün konserleri, festivallerin hepsini alıp ekim ayına koymuşlar. Bize hepsinin takipçisi olmak düşüyor haliyle. Dolu dolu bir hafta geçirmek isterseniz yapmanız gerekenler belli.

Plato Sanat’ın Arka Bahçe’siyle açılışı yapıp, Galeri İlayda’nın Catharsis’ine selam çakabilirsiniz. Bu hafta sadece caz dinleyeceğimiz kesin. Diana Krall, Elif Çağlar ve Akbank Caz Festivali’nden bahsediyorum elbette. Önermeme bile gerek yok. Şehre yayılan kahve kokuları sizi hipnoz edip, Haydarpaşa Garı’na doğru çekecektir. Garda, Coffee Department, Kronotrop, Petra, Coffee Sapiens standlarından pek uzak kalmayın, her çekirdeğinin tadına bakın.

Koltuklara gömülüp biraz rahatlamak mı istiyorsunuz? Tercihiniz haftanın filmi Mustang’den yana olsun. Bu sezon eleştirmenlerden tam not alan oyun Personel’i de listenize ekleyiverin.

cheesecake-kesfet-banner-ocak-2022

Catharsis @ Galeri İlayda | 23 Ekim - 29 Kasım

Galeri İlayda sezonun ilk sergisini "Catharsis” ile açtı. Arınmayı, temizlenmeyi, ruhun özgürlüğe ve tarafsızlığa kavuşmasını simgeleyen Catharsis, Mahmut Aydın, Manolya Çelikler, Metin Çelik, Orkide Akkoç Sabit gibi farklı disiplinlerden pek çok genç sanatçıyı bir araya getirdi.

Sergide, Catharsis’in sanatçılardaki yansımasını bazen çok açık bir biçimde bazen de gizliden gizliye görebileceksiniz. Bu başkalaşmayı, boyut değiştirmeyi ve arınma süreçlerini kendi gözlerinizle görmeniz şart. Sergi 29 kasım’a kadar devam edecek. Arınmak için mutlaka gidiniz.

Galeri İlayda adres: Hüsrev Gerede Cad. No:37, Teşvikiye, İstanbul

Arka Bahçe @ Plato Sanat | 22 Ekim - 13 Aralık

Sergi için bu kez ne Beyoğlu'na ne de Nişantaş’ına gidiyoruz. Rotamız Balat! Plato Sanat’ın 22 Ekim’de kapılarını açtığı “Arka Bahçe” isimli sergi, kitaplar ve sanat eserleri arasındaki çok katmanlı ilişkiyi tartışıyor.

Serginin küratörlüğünü üstlenen Marcus Graf şöyle anlatmış Arka Bahçe’yi: "Sanatçılar elbette sayısız kaynaktan ilham alırlar. Pek çoğu için ise kitaplar büyük bir rol oynar. İşte bu yüzden Plato Sanat, sanat eserleri ve kitapları yan yana sergilemektedir. Böylece izleyiciler sergilenen işler ve gösterilmekte olan yayınların arasında bağlantı kurabileceklerdir."

Ansen, Kerem Ozan Bayraktar, Selçuk Ceylan, Sinan Demirtaş, İsmet Doğan, Murat Germen, Burcu Perçin, Hale Tenger, Erdoğan Zümrütoğlu ise serginin diğer sanatçıları.

Notunuzu alın: 13 Aralık son gün!

Sergi sonrası molanızı ise Coffee Deparment’da verebilirsiniz. Mis kokulu kahvelerinizi yudumlayıp, sergi kritiği yapabilirsiniz.

Plato Sanat adres: Ayvansaray Cad. No:45, Balat, İstanbul

Diana Krall @ Zorlu Center PSM | 27 Ekim

Duymayan kaldı mı bilmiyorum ama ben bir kez daha bağırarak söyleyeyim. Diana Krall İstanbul’a geliyor!

5 Grammy ödüllü, cazın buğulu sesi, California Dream’in ve Desperado’nun caz ezgilerini yorumlayıp, kalbimizde taht kurmuş Diana Krall’dan bahsediyorum.

27 Ekim’de, Zorlu Center PSM’de sahne alacak olan sempatiklik abidesi, güzel sesi ve piyano performansıyla kendine hayran bıraktıracak. Bununla kalmayıp Bob Dylan ve Eagles gibi ustaların şarkılarını yorumlayacak.

“Bu yıl ne yaptım?” diye geriye dönüp baktığınızda, övüne övüne "Diana Krall’ı canlı canlı dinledim" diyebilmek için bu konseri kaçırmayın.

Zorlu Center PSM adres: Zorlu Center, Levazım Mah. Koru Sok. No:2/PSM/70, Zincirlikuyu, Beşiktaş, İstanbul

Elif Çağlar @ Salon İKSV | 24 Ekim

Bu hafta caza doyacakmışız gibi görünüyor. Diana Krall öncesinde biraz ısınalım derseniz, Salon İKSV’de, Elif Çağlar’ın o nefis sesi sizleri bekliyor.

Diana Krall’ın sempatikliğini al, Elif Çağlar’a vur. Yanakları sıkılası türden, o denli tatlı.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Müzik Bölümü’nde Caz Kompozisyonu eğitimi alan, Queens College’da caz performansı yüksek lisansı yapan, Chicagolu Blues ustaları Jimmy Burns ve Katherine Davis ile çalışan Elif Çağlar, Türkiye’nin güçlü sesli kadınlarından.

24 Ekim gecesi, cuma gününün verdiği rahatlıkla, kıpır kıpır eğlenceli şarkılarıyla, hafiften dans etmek, enerjinizi boşaltmak için biletleri şimdiden alın. Bir yandan da playlistinizi hazırlayıverin. Universal Love, A Misfit, You Got me, Ms. Jackson...

Salon İKSV adres: Nejat Eczacıbaşı Binası, Sadi Konuralp Caddesi No:5, Şişhane, İstanbul

https://www.youtube.com/watch?v=WbAEIZYVcVY

Akbank Caz Festivali | 21 Ekim - 1 Kasım

Bize yazı unutturan, o etkinlikten bu etkinliğe koşuşturmamızı sağlayan bir ay varsa, kesinlikle ekim ayıdır. Filmekimi’ni ardımızda bırakıp Türkiye’nin en uzun soluklu festivali olan Akbank Caz Festivali ile devam ediyoruz.

Festival bu yıl 25.yaşına giriyor. Yeni yaşını caz dünyasının büyük isimlerini, cazseverlerle buluşturarak kutluyor. Peki, kim bu büyük isimler? Squarepusher, Belle and Sebastian, David Sanborn, Manu Katche, John Scofield, Joe Lovano, David Murray…

Festival, Zorlu, Nardis, Akbank Sanat, Babylon Bomonti, Volkswagen, Moda Sahnesi gibi toplam 16 ayrı mekanda gerçekleştirilecek. Toplamda 55 konserin olduğunu belirtelim. Hatta 4 panel ve 13 atölyeyi de kenara iliştirelim.

Akbank Caz Festivali iletişim için: Akbank Caz Festivali internet sitesi

İstanbul Coffee Festival @ Haydarpaşa Garı | 22 - 25 Ekim

Festivalin öne çıkan kahvecilerini saymakta fayda var. Coffee Department, Coffee Sapiens, Kronotrop, M.O.C, Petra, Walter’s Coffee Shop, Coffeetopia, Coffee Manifesto, Coffee Bean, Brew Lab, Black Shot…

Sadece dünyanın faklı bölgelerinden gelen kahveleri tatmıyor, “Evde latte ve espresso nasıl yapılır?”, “Nitelikli Türk kahvesi mümkün mü?”, “Evde Kahve Demleme Tekniği Eğitimleri” gibi ilginizi çeken workshoplara katılabilir, evinizin baristası olabilirsiniz.

Bence festivalin asıl ilgi çekici yanı profesyonel baristaların şovlarını izlemek ve sektörün duayenlerinden kahve ile ilgili bilgiler almak. Üstüne üstlük bu festival Haydarpaşa Garı’ında. Atmosferin güzelliğini tahmin edebiliyorsunuzdur. Bu şahane etkinlikte sahne alacak Palmiyeler’i, Nilipek’i, Uninvited Jazz Band’i, Swing Mama’yı ekleyiverin.

Kaçırılacak gibi değil!

İstanbul Coffee Festival iletişim için: İstanbul Coffee Festival internet sitesi

Haftanın Filmi: Mustang

Dünya prömiyerini 68. Cannes Film Festivali’nde gerçekleştiren, 21. Saraybosna Film Festivali’nde En İyi Film, En İyi Kadın Oyuncu ve Seyirci Ödülleri’ni toplayan Mustang bu haftanın en ilgi çekici yapımlarından.

Deniz Gamze Ergüven’in yönettiği, Güneş Nezihe Şensoy, Doğa Zeynep Doğuşlu, Elit İşcan ve Tuğba Sunguroğlu’nun oynadığı film, Karadeniz’in bir kasabasında geçiyor. Filmde, büyükanneleriyle yaşayan 5 kız kardeşin maruz kaldıkları toplum baskı, verdikleri mücadele ve özgürlük arayışları anlatılıyor.

Bu arayış ve direnişi masalsı bir dille anlatan film, aynı zamanda Fransa’nın Oscar adayı. Bi gururlanmadık değil!

Filekimi’nde bilet bulamayan, kaçıran arkadaşlar için şimdi tam sırası. Bu hafta sonu yapılacak en iyi aktivitelerden.

Personel @ Craft Kadıköy | 26 Ekim

sanatonline

sanatonline

Ödüle doymayan yazar Mark Bartlett’in yazdığı Contraction, Okan Bahar Başar’ın çevirisi ile dilimize kazandırıldı. Sonrasında Çağ Çalışkur’un yönetmenliği, Dolunay Soysert ve Aslı Enver başarılı oyunculuklarıyla mutheşem bir oyuna dönüştü.

Craft Kadıköy’ün yeni oyunlarından biri olan Personel, sezonun en çok konuşulan tiyatrolarından. Bu sebeple listenize ekleyin. Oyun iş yerindeki mobbingi anlatıyor. Emma ve müdürünün arasında bir küçük odada yaşanan, müdürüne verdiği hesaplar, bu hesapların giderek teslimiyete dönüşü sizi epey etkileyecek. Aslında pek çoğumuzun içinde olduğu bu durum size çok yabancı gelmese de, bu kadar göz önünde anlatılması illaki rahatsız edecektir.

Oyunun süresi 70 dakika. 26 Ekim, saat 20:30’da salondaki yerlerinizi almanız dileğiyle.

Craft Kadıköy adres: Zühtüpaşa Mah. Şefik bey Sk. No:17, Kadıköy, İstanbul


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?