İstanbul’da #BuHaftaSonu Nereye Gitsek, Ne Dinlesek, Ne İzlesek? [28 Ekim-3 Kasım]

Favorilerime
Ekle

Mis kokulu bir kahve festivalini, buğulu sesli Diana Krall’ı ardımızda bırakıp yepyeni haftaya odaklanıyoruz. Geçtiğimiz etkinliklerin yerini aratmasın, bu hafta da mutlu olabilin, güzel anılar biriktirebilin diye haftanın öne çıkanlarını sıralıyoruz!

Listemizde yine huzur veren sesler, ağızları açık bırakacak oyunculuklar, entelliğine sağlık dedirtecek sergiler ve film gösterimleri var.

İşte haftanın kral etkinlikleri...

RHYE @ Salon İKSV | 3 Kasım

Geçen hafta caza epey doyduğumuza inanıyorum. Bu hafta caza ara vermek isterseniz böyle gelin. Erotik melodiler, baştan çıkarıcı R&B ritimleri ile kulaklarınızın pasını silecek, California kökenli R&B ikilisi RHYE İstanbul’a geliyor.

Biri Kanadalı, diğeri Danimarkalı olan bu ikiliyle henüz tanışmadıysanız ipucu verelim. Kendilerini androjen vokal Sade ve The XX ile karşılaştıranlar epey çok. Hatta Tracy Chapman’in mirasçısı ilan edenler bile var.

Baştan söyleyelim. 3 Kasım’a plan yapmayın. Havalar da hazır soğumaya başlamışken bu ikilinin melodileriyle ısınacaksınız.

Salon İKSV adres: Nejat Eczacıbaşı Binası, Sadi Konuralp Caddesi No:5, Şişhane, İstanbul

Dil Kuşu @ Şermola Performans | 29 Ekim

“Düşle başlayan, sabrın, sırrın ve ateşin imtihanından geçip bir kızın hevesli ağzında biten” masaldan kurulmuş bir oyun Dil Kuşu”

Dil Kuşu, Galisyalı yazar Sèchu Sende'nin, 'Rüyalarımda Bile Dilimi Kaybetmeyeceğim' adlı öykü kitabından hareketle, Dil Oyunları projesinin, Merhaba ve Çêna Dengizî’den sonraki üçüncü prodüksiyonu.

Muhteşem oyunculuğuyla tanıdığımız Tülin Özen, Dil Kuşu’nun tek oyuncusu. Yönetmen koltuğunda ise Ayşenil Şamlıoğlu var.

60 dakikalık oyun size ilginç bir deneyim vadediyor. Hatta minik ipucu da verelim.

Şermola Performans adres: İstiklal Cad. İmam Adnan-Nane Sok. No:5, Kat:2, Beyoğlu, İstanbul

Dağın Belleği @ Öktem & Aykut | 23 Ekim - 14 Kasım

Bu kez sergi rotamız Galata. Galata’nın takip edilesi galerilerinden Öktem & Aykut, 23 Ekim’de Tuba Yalçınkaya’nın, Dağın Belleği isimli sergisine kapılarını açtı. Dönüştürülen yaşam alanlarımızı konu alan sanatçı, eserlerinde, "Geometrik, mimari ve organik formları bir arada, parçalanmışlıkları içerisinde, hayali birer bütün olarak tasavvur ediyor. Karamsarlık ve hayalperestlik arasında savrulup duran bir kuşağın mensubu olarak, uçucu bir gerçekçilik öneriyor.”

Yalçınkaya’nın desenden taşarak, üç boyuta taşıdığı heykel ve yerleştirmelerini görmek istiyorsanız 14 Kasım’a kadar vaktiniz var.

Öktem & Aykut adres: Büyük Hendek Caddesi, Portakal Sokak No:2 34420, Galata, İstanbul

Roberto Zucco @ Moda Sahnesi | 29 Ekim

Fransız yazar Bernard Marie Koltes’in, seri katil Roberto Zucco’dan esinlenerek yazmış olduğu oyun, Kemal Aydoğan yönetmenliğinde şimdi Moda Sahnesi’nde! En Kısa Gecenin Rüyası, Katil Joe, Parkta Güzel Bir Gün, Hamlet gibi birçok başarılı oyunun yanı sıra konser, film gösterimleri ve verdiği seminerlerle adından sıkça bahsettiren Moda Sahnesi’ni takibe almak için bir bahaneniz daha oldu: Roberto Zucco.

Çağdaş tiyatro metinleri arasında önemli bir yer tutan Roberto Zucco, çağımız insanının, özgürlük, yoksunluk, suç, ahlak gibi temalarının etrafında dolaşarak çökmekte olan bir uygarlığı resmediyor. Oyuncu kadrosunda ise Ulaş İnan Torun, Hülya Gülşen, Murat Tüzün, Ezgi Coşkun, Deniz Elmas, Çağlar Yalçınkaya, Hasan Demirtaş yer alıyor.

29 Ekim Perşembe günü salondaki yerlerinizi alın. Hem vapur havası da iyi gelecektir.

Moda Sahnesi adres: Caferağa Mah. General Asım Gündüz Cad. Halil Ethem Sk. No.34/27, Kadıköy, İstanbul

Koyaanisqatsi @ Pg Art Gallery | 10 Ekim – 20 Kasım

Çınar Eslek’in kişisel sergisi Koyaanisqatsi’yi ziyaret etmeyen kaldı mı? Kaldıysa Tophane’ye doğru yol alın. Çünkü son gün 20 Kasım.

Sergi ismini, Godfrey Reggio’nun yönetmen koltuğunda oturduğu, 1982 tarihli Koyaanisqatsi filminden alıyor. Serginin yaptığı bu gönderme, yitip giden şeyleri izleyen bireyin, sinematografik bakışına odaklanıyor.

Tuval, reçine ve video çalışmalarının yer aldığı sergi; beden söylemini, mekan bilgisi üzerinden kurguluyor. Bir görünür olup, bir kapanan sınırlarıyla soyut bir alan olarak ele aldığı mekanın, soyutluğuna yaklaşan kişiyi ise çalışmalarının odak noktasına oturtuyor.

Pg Art Gallery adres: Boğazkesen Cad.No.76/B, Tophane, Beyoğlu, İstanbul

Hakkaride Bir Mevsim @ SALT Beyoğlu | 29 Ekim

SALT’ın “Uzun Perşembe”sinden haberi olmayan kalmasın. SALT Beyoğlu, SALT Ulus ve SALT Galata her ayın son perşembe günü, saat 22:00’a kadar açık. Bu sene, Cumhuriyet Bayramı’na denk gelmesi ayrı bir hoş oldu tabii. SALT Ulus’ta ki Alfabeler gösterimine katılabilir, SALT Galata’da ki “Nereden Geldik Buraya” isimli sergiyi ziyaret edebilir ve Osmanlı Bankası Müzesi’ni gezebilirsiniz. Hatta Robinson Cruose 389’un bugüne özel indiriminden yararlanıp, kütüphanenizi yeni kitaplarla doldurabilirsiniz.

Radarımıza girmesi gereken esas şey, SALT Beyoğlu’nda gösterilecek Erdem Kıral yönetmenliğindeki, Hakkari’de Bir Mevsim isimli film. Doğu’ya sürgün edilmiş bir öğretmenin doğa koşulları ve yöre halkıyla olan ilişkisini anlatan film, 1983 yılında, Berlin Film Festivali’nden dört ödülle dönmesine rağmen Türkiye’de beş yıl boyunca yasaklı kaldı.

Gösterimin ücretsiz olduğunu da belirtelim. Kaçırılacak gibi değil.

SALT Beyoğlu adres: İstiklal Caddesi, No:136, Beyoğlu, İstanbul

Meksika’dan Sevgilerle @ Fol Sinema | 31 Ekim

facebook

facebook

Önce Fol ile başlayalım. Kendilerini film ve videonun sunduğu alternatif deneyimleme şekline önem veren ve odaklanan, İstanbul menşeli bir sinema topluluğu olarak tanımlıyorlar.

İşte bu topluluğun programına kattığı Meksika’dan Sevgilerle, güncel Meksika Deneysel Sineması’ndaki film, video ve animasyon formatlarının alternatif deneyimleme biçimlerini göz önünde bulunduruyor. Deneysel filmden tarihsel videoya kadar kavrayışları arşınlayan bu seçki, aynı zamanda Meksika sinemasının çağdaş bir panoramasını da sunuyor.

Sinemayla gönülden bağı olan, derinden ilgilenen ya da Meksika sinemasıyla bir derdi olan arkadaşlar varsa hiç durmasın, koşa koşa gitsin derim.

Fol Sinema adres: Meşrutiyet Cad. Avrupa Pasajı, Aynalı Geçit Salonu, No: 8, Kat: 2, Galatasaray, Beyoğlu, İstanbulDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?