pathe

İstanbul’da #BuHaftaSonu Nereye Gitsek, Ne Dinlesek, Ne İzlesek? [13-19 Ocak]

Favorilerime
Ekle

Daha yılın ilk ayını bitirmemişken ajandalarımızı yarıladık! Konu İstanbul olunca bu durum haliyle kaçınılmaz oluyor.

Bu hafta da ajandanıza yine güle oynaya eklemek isteyeceğiniz etkinlikler var. Neler mi? Mesela Altın Küre ödülleri dağıtılmış, Oscar sezonunu açılmışken 3 süper sinema haberiyle temponuzu düşürmüyoruz. Sonra bu yılın adından çokça bahsettiren ismi Bahadır Baruter yine listemize can katan diğer bir isim. Extrawelt’in vadettiği bol danslı geceye ne demeli ya da coverladığı şarkılarla bizi mest eden Irma konserine? Daha neler neler!

Etkinliğiniz bol olsun!

Irma @ Babylon Bomonti | 15 Ocak

Neredeyse her hafta bir etkinliğine yer verdiğimiz Babylon Bomonti yine güzel bir haberle; Irma konseriyle radarımızda.

Peki kim bu Irma? Youtube’da coverladığı parçalarla tanıdık kendisini. Sonra her dinleyicisi gibi tav olduk oracıkta. Sonra bir tek biz sevmedik, biz vurulmadık tabii, plak şirketlerinin de ilgisini çekmeyi başarınca, aldı başını yürüdü. Şimdi de Babylon’a geliyor.

Bu kez coverladığı parçalarla değil de şehir hayatından ve insan hikayelerinden etkilenerek yazdığı parçaları ile sahne alacak. Bu konserin diğer bir güzelliği ise Irma konserine aldığınız biletle Peter Kruder etkinliğine de gidiyor oluşunuz. Kaçar mı?

Babylon Bomonti adres: Tarihi Bomonti Bira Fabrikası, Birahane Sokak, Şişli, İstanbul

Extrawelt @ İndigo | 16 Ocak

Birkaç kez İndigo’yu ele geçiren Alman elektronik, techno müziği üstadları Extrawelt yine gümbür gümbür geliyor. Kısacası bol zıplamalı, coşkulu, pek danslı bir geceye hazır olun!

Cocoon Records imparatorluğunun analog varisi olarak hayatımıza giren ve çıkmasını da hiç istemediğimiz bu ikilinin canlı performası; yakında "ölmeden önce izlenmesi gerekenler” listesine girecek, bizden söylemesi!

Midimiliz, Spirallianz, The Delta ve Downhill gibi projelerinde yer alan Wayan Raabe ve Arne Schaffhausen namıdiğer Extrawelt ile tanışmak için büyük fırsat. Bu sebeple 16 Ocak Cumartesi gecesine plan yapmayın!

İndigo adres: Tomtom Mahallesi, İstiklal Caddesi, Akarsu Sokak, No: 1, 2, 3, 4, 5, Beyoğlu, İstanbul

Çağdaş Yunan Filmleri @ Sismanoglio Megaro | 15 Ocak - 22 Nisan

Ülke sinemalarına tatlı tatlı giriş yaptığımız doğrudur. Pera Film'in düzenlediği Rus Sineması, Kore Film Günleri, Bosna-Hersek Sineması gibi bizi pek bir heyecanlandıran film günlerini yine bu sayfalardan sizlerle paylaşmıştık. Şimdi radarımızda Çağdaş Yunan Filmleri var.

Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu, Yunan Film Merkezi işbirliğiyle düzenlenen gösterimler Kasım ayından beri devam ediyor ama biz duymayan kalmasın istedik ki şu sıra Yunanlı yönetmen Yorgos Lanthimos’un The Lobster isimli filmi ile dört köşe olmuşken.

Nisan’a kadar devam edecek bu gösterimlerden ilki 15 Ocak’ta Filippos Tsitos’un yönetmenliğini üstlendiği Platon Akademisi. Attenberg, Sarnıç: Bahçedeki Akrobatlar, Zor Vedalar: Babam da ajandanıza eklemeniz gereken diğer filmler.

Filmlerin Türkçe altyazılı, gösterimlerin de ücretsiz olduğunu söyleyelim.

Gösterim programı için; internet sitelerine bir göz atabilirsiniz.

Sismanoglio Megaro adres: İstiklal Cad. No: 60, İstanbul, Galatasaray, Beyoğlu

Oscar’ın Yabancıları @ İstanbul Modern | 14, 16, 17 Ocak

Pek heyecanlı Altın Küre ödüllerini ardımızda bırakıp Oscar’ın Yabancıları ile devam ediyoruz. İstanbul Modern’in artık gelenekselleşen bu programında bu kez “Yabancı Dilde En İyi Film” kategorisine aday olmuş 18 film var; Güneş Tepedeyken, Annemle Geçen Yaz, The Club, Saul’un Oğlu, Yalan Labirenti programdaki en dikkat çeken filmler. Tabii bir de gururumuzu okşayan iki yerli film var; Biri Kaan Müjde’nin yönettiği Sivas bir diğeri de Mustang.

Bizce Oscar’ın en merak edilen bu kategorisindeki filmleri silip süpürmeli, o sıcak, heyecanlı “Oscar sezonunu” açmalısınız.

Gösterimlerin Türkçe ve İngilizce altyazılı olduğunu da hatırlatalım.

Gösterim programı için şöyle gelin.

İstanbul Modern adres: Meclis-i Mebusan Cad. Liman İşletmeleri Sahası
Antrepo 4, Karaköy, İstanbul

Haftanın Filmi: The Club

Berlin Film Festivali’nden Büyük Jüri Ödülü ile dönen 73. Altın Küre’den Yabancı filmler kategorisine aday olan The Club haftanın büyük filmi.

Film küçük bir sahil kasabasına sürülen dört rahibin ve sonra aralarına katılan beşinci bir rahiple bozulan düzenin hikayesini anlatıyor. Filmin yönetmenliğini Pablo Larrain üstleniyor. Kendisini Oscar’lık, Gael García Bernal’ın ışıl ışıl parladığı No’dan hatırlarsınız. Artık ne yapsa izlenir kıvamında, gidiniz!

Filmin Cuma günü vizyona girmeden evvel 13 Ocak’ta Başka Çarşamba salonlarında ön gösterimi de olacak. Sabırsız arkadaşlara duyurulur.

Haftanın izlenesi diğer filmi: Suffragette

Fragman:

Mukadderat @ x-ist | 24 Aralık - 23 Ocak

Olur da “Bu yılki Contemporary İstanbul’da en çok dikkat çeken isim kimdi?” diye sorarsanız, hemen cevabı Bahadır Baruter diye yapıştırıveririz. Yıllarca karikatürleriyle tanıdığımız Baruter bu kez çelimsiz adam ve kadınlardan oluşan heykelleri ile pek konuşuldu, hala konuşulmaya da devam ediyor. Çünkü x-ist’teki Mukadderat” isimli sergisinde yine aynı heykeller var. Anlayacağınız fuarda kaçırdıysanız üzülmeyin, rotanızı Nişantaşı’na çevirmeniz yeterli.

Sergide "iş hayatının kazanç, başarı, kariyer ve güvence döngüsünün kıstırılmışlık baskısıyla neredeyse yaşayan ölülere dönüşmüş iş insanlarını, henüz doğmamış ya da yaşamsallığını çoktan kaybetmiş cansız ve çaresiz bedenler göreceksiniz”. Hem de fanuslar içinde.

Gitmeden evvel ipucu:

Mukadderat (Fatality) - Bahadır Baruter from Atakan Avcı on Vimeo.

x-ist adres: Abdi İpekci Caddesi, Kaşıkçıoğlu Apt. No: 42, D.2, Nişantaşı, İstanbul

Göl Kıyısı @ Talimhane Tiyatrosu | 15 Ocak

Bu hafta çağdaş Amerikan tiyatrosunun önde gelen kadın yazarlarından Theresa Rebeck’in yazdığı oyunla karşınızdayız. Theresa’nın Pulitzer Ödülü adayı ve PEN ödüllü olduğunu da hatırlatalım.

Aeskhylos'un Oresteia tragedyasının referansıyla yazdığı oyun Göl Kıyısı’nı Mehmet Ergen çevirisi ve yönetmenliği ile Talimhane Tiyatrosu’nda! 19.İstanbul Tiyatro Festivali kapsamında ilk kez seyirci karşısına çıkan oyun o gün bugündür pek seviliyor. Bunda hikaye yanında oyuncularının da payının olduğunu söyleyelim: Meltem Cumbul, Pelin Ermiş, Seren Şirince, Ushan Çakır, Yiğit Özşener.

Oresteia tragedyasından başka farklı bir ipucu vermeyelim. Bakalım bu gerilime 90 dakika dayanabilecek misiniz?

Talimhane Tiyatrosu adres: Abide-i Hürriyet Cad. No: 211, BlackOUT AVM, Şişli, İstanbul

Chris Botti @ Zorlu Center PSM | 16 Ocak

Son olarak yılın ilk büyük caz olayını paylaşıyoruz. Dünyaca ünlü caz trompetçisi Chris Botti namıdiğer “Grammy avcısı” Zorlu'ya geliyor.

Cazın pek başarılı bu nefesi şimdiye kadar Frank Sinatra, Buddy Rich, Paul Simon, Aretha Franklin, Natalie Cole, Bette Midler, Sting gibi isimlerle çalışmış, üstüne üstlük canlı albümü Chris Botti in Boston ile 3 dalda Grammy’ye aday olmuş. Sting ile olan yakın ilişkisi, Slowing Down The World isimli albümü de mercek altına alınmaya değer.

Biletler için son çağrılar bunlar, sıvayın kollarınızı! Çünkü nefesiyle mest olacağınız kesin!

Zorlu Center PSM adres: Zorlu Center, Levazım Mah. Koru Sok. No:2/PSM/70 Zincirlikuyu, Beşiktaş, İstanbul


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?