ceylan-ertem

İstanbul’da #BuHaftaSonu Nereye Gitsek, Ne Dinlesek, Ne İzlesek? [6-12 Ocak]

Favorilerime
Ekle

Yeni yıl partileri, 2015’e özel almanaklar, yine bizim seçtiğimiz şahane ve dolu dolu 2015 mekanları derken haftalık etkinliklerimize kısa bir ara vermiştik. Şimdi kaldığımız yerden devam ediyoruz hem de en tatlı en kaçırılmaması gereken konserler, sergiler, filmler, oyunlarla!

Önce bir Karaköy’de dolanacağınız, e hazır oralardayken Carey Mulligan aşkına Şişhane’ye de çıkalım. Haftada bir deniz görmek, vapura binmek şart. Bu sebeple Kadıköy’e geçiyoruz. Çok yorulursanız da atın kendinizi sinema salonlarına. Bu hafta Tarantino eli değmiş fıstık gibi bir film var.

Indie-Çizgi @ artSümer 25 Aralık - 6 Şubat

sanatatak

Sergi için değişmez adresimiz artSümer’deyiz. Hatırlarsanız kendisini en son Başka Bir Dünyanın Zarafeti ile yine bu sayfamızdan anmıştık. Kendisi yine karma bir sergiye ev sahipliği yapıyor: indie-çizgi.

Sanatatak genel yayın yönetmeni Ayşegül Sönmez ve yazar Ali Şimşek danışmanlığında hazırlanan sergi de toplam 42 sanatçının (evet, yanlış duymadınız 42!) “saf çiziktirmelerini” izleyebileceksiniz.

"Dijital efektlere, photoshop makyajlara, font ve renk seline kapılmış ana akım çizgi düşünüldüğünde “indie-çizgi” nefes aldırıyor.” demiş Ali Şimşek. O halde biraz nefes almak adına Karaköy’e doğru ilerliyoruz.

artSümer adres: Kemankeş Mah. Mumhane Cad. Laroz Han, No:67, Karaköy, İstanbul

Habitat @ İstanbul Modern 23 Aralık - 22 Mayıs

Bu kez İstanbul Modern’in en güncel sergisiyle karşınızdayız; Habitat! “Yaşanan mekânı şekillendirme konusunda söz sahibi eşitler arasındaki çatışma ve denge arayışları etrafında şekillenen” sergide yeniden tanımlamalara doymayan mekan kavramının izini sürebileceksiniz.

Sergi; Merih Akoğul, Orhan Cem Çetin, Murat Germen ve Stıkı Kösemen’in danışmanlığında Kürşat Bayhan, Kerem Ozan Bayraktar, Zeynep Beler, Ali Taptık gibi toplam 13 sanatçının üretimlerine ev sahipliği yapacak. Habitat’ın küratörlüğünü ise Sena Çakırkaya üstleniyor.

Sergiyi bir kez değil birkaç kez izleyebilmek için vaktiniz bol. Son gün 22 Mayıs.

İstanbul Modern adres:
Meclisi Mebusan Caddesi, Liman Sahası 4 Nolu Antrepo, Karaköy, Beyoğlu, İstanbul

Skylight @ Salon İKSV 10 ocak

Salon İKSV, National Theatre Live ile ciddi ilişkisine kaldığı yerden devam ediyor. Benedict Cumberbatch’li Hamlet’inden, James Francolu Fareler ve İnsanlar’dan sonra şimdi sırada Love Actually’den tanıyıp bildiğimiz Bill Nighy ve The Great Gatsby ile bir kez daha vurulduğumuz Carey Mulligan'lı Skylight var.

Londra ve Broadway’de kapalı gişe oynayan Skylight, soğuk ve karanlık bir Londra akşamında geçiyor. Onların da deyimiyle "İngilizlere özgü karanlık bir mizahla bezeli bu dramda saatler ilerlerken ortak tutkular ve karşıt ideolojiler çarpışıyor.”

Gösterimi sadece 10 Ocak değil 17 ve 24 Ocak’ta da izleyebilirsiniz.

Salon İKSV adres: Nejat Eczacıbaşı Binası, Sadi Konuralp Caddesi No:5, Şişhane, İstanbul

Demonation Festivali @ Babylon Bomonti 8-10 Ocak

“Nasıl başlarsanız öyle gider!” demiş büyüklerimiz. Öyleyse sizi yılın ilk haftasında festivale doğru götürelim ki bütün yılınız bol danslı bol müzikli geçsin!

Bant Mag.’in bu yıl altıncısını düzenlediği Demonation Festivali yine bağımsız müzik sahnesinden isimleri bir araya getirecek ve sanıyoruz biz yine kabımıza sığamayıp bu dopdolu programı ölesiye yaşayacağınız. Çünkü In Hoodies, Palmiyeler, Ha Za Vu Zu, Ağaçkakan, Sena Şener ve daha öve öve bitiremediğimiz toplam 14 grup sahne alacak. "Hangi birini izlerim, ne yapar, ne ederim?" diye düşünmeyin! Bizce şimdiden vücudunuzu bu festival için dinlendirin.
3 gün sürecek festival bu kez geçen yıllardan farklı olarak 3 mekana yayılıyor; Arkaoda, Babylon Bomonti ve KargART.

Daha fazla bilgi için: Sizi böyle alalım.

Ceylan Ertem @ KadıköySahne 8 Ocak

Her hafta başka bir sahnede görmeye alıştığımız Ceylan Ertem bu kez KadıköySahne’de! Bu haberi de Ertem’in Bergen şarkısı olan “Bir Erkek Yüzünden”e çektiği klip şerefine sizlerle paylaşıyoruz.

Sonuçta Anima ile tanıyıp sevdiğimiz Yıldız Tilbe şarkılarıyla daha bir gönül verdiğimiz Ceylan Ertem, Türkiye’nin güçlü kadın vokallerinden, takip edelim ettirelim. (Daha önce konserine birkaç kez gitmiş biri olarak çok eğleneceğinizin de garantisini verebilirim.)

Kısacası potansiyel enerjinizi bu konserde kinetik enerjiye dönüştürebilirsiniz. Konser öncesi de Amansız Gücenik isimli albümünü playlistenize eklemeyi unutmayınız.

KadıköySahne adres: Osmanağa Mah. Kırtasiyeci Sok: 25E Kadıköy İstanbul

Haftanın Filmi: The Hateful Eight 8 Ocak

Haftanın heyecanla beklediğimiz filmi Quentin Tarantino’den geliyor! Samuel L. Jackson, Kurt Russell, Jennifer Jason Leigh ile Walton Goggins’in oyunculuklarını paylaştığı The Hateful Eight Oscar’ın da muhtemel adaylarından.

Quentin Tarantino’nun 8. filmi özelliğini taşıyan film aynı zamanda Far and Away’den bu yana büyük çapta dağıtıma girmiş ilk 70 mm’lik film. Anlayacağınız bu ihanet dolu hikaye dışında bizi heyecanlandıran bir sürü şey var. Bu sebeple bu hafta sonunu bu filme ayırın.

Haftanın diğer bir izlenesi filmi:
Ryan Caagler’in yönetmenliğini üstlendiği ve Michael B. Jordan, Sylvester Stallone, Tessa Thompson ile Phylicia Rashad’ın oynadığı Creed.

Fragman:
https://www.youtube.com/watch?v=rXzt16Smv2Y&rel=false&width=640&height=480

Empty Taxi @ Arkaoda 10 Ocak

Bu konser de alternatif arayanlara gelsin! Elektronik müzik de sevmeniz gerekiyor tabii. Brüksel merkezli prodüktör ve vokalist Zoë Mc Pherson’un “yerel elektronik” projesi Empty Taxi hafta sonuna gururla nokta koyabileceğiniz etkinliklerden.

2014 yılında yayınladığı ile EP’si “Irizajn” ile No Fear of Pop, The Quietus gibi pek havalı medyalardan beğeni topladığını da söyleyelim. Elektronik müzikten folka, etnik müzikten teknoya doğru yol alan müziği damaklarınızda iz bırakacak türden. Yok öyle Pazar gününden Pazartesi sendromuna girmek! Kaçırmayınız!

Arkaoda adres: Caferağa Mahallesi, Kadife Sok. No:18, D:1, Kadıköy, İstanbul

Ressam Sabiha Rüştü Bozcalı @ SALT Galata 22 Aralık - 28 Şubat

elmaaltshift

elmaaltshift

Sezonun pek iddialı sergilerinden kendisi sonra söylemedi demeyin! Türkiye’nin ilk kadın illüstratörlerinden Sabiha Rüştü Bozcalı’nın hayatına odaklanan sergi SALT Galata’nın hemen birinci katında.

Adeta bir saygı duruşu niteliğindeki bu sergi sanatçının kültür tarihindeki rolüne ışık tutmayı amaçlıyor. Sergide; fotoğraflardan çizimlere, günlükten mektuplara, kartpostallardan çeşitli desenlere kadar sanatçıya ait olan pek çok şeyi görme fırsatı yakalayacaksınız.

SALT Galata adres: Bankalar Caddesi, No: 11, Karaköy, İstanbul


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?