haftanın etkinlikleri

İstanbul’da #BuHaftaSonu Nereye Gitsek, Ne Dinlesek, Ne İzlesek? [11-17 Kasım]

Favorilerime
Ekle

Bu hafta sizleri Benedict Cumberbatch’in kollarından alıp bol fantastikli Rus Sinema programı için Pera Müzesi’ne götürüyoruz.

Daha bitmedi!

Deneyselliğin deneyselliğinde olan Shabazz Palaces konseri, Bant Mag.in Arkaoda ile el ele tutuşup iki günlük festivali, haftanın ‘en’ sanat etkinliği Contemporary İstanbul, tasarım şenliği Pop-Up Kadıköy aklınızı çelecek etkinliklerden.

Miniko Shop Pera’nın diğer bir tasarım etkinliğinden bahsetmiyorum bile! İngiltere’nin şu sıra el üstünde tuttuğu genç ressamı Daniel Crews Chubb’ın işlerini de mi sizle paylaşmasaydık?

Bir tek etkinlik bile kaçırılacak gibi değil. Kolay gelsin!

Shabazz Palaces @ Babylon Bomonti | 13 Kasım

Bu hafta keskin çizgileri olan müzikal ortamda deneyselliğin dibine vuruyoruz. Nasıl mı? Bant Mag ve Babylon’un ortak konser girişimi olan; Ishmael Butler ve Tendai Maraire'nin deneysel hip hop projesi Shabazz Palaces’ın Babylon Bomonti’deki konserine giderek. Tarihi de hemen not alın: 13 Kasım!

Sonuna kadar indie Sub Pop şirketinden çıkan ilk hip hop sanatçıları olmasıyla adından çokça söz ettiren Shabazz Palaces, 2011 tarihli Back Up albümüyle cümle alemin beğenisini toplamıştı. Sonrasında yayınladıkla Lese Majesty ile de bu beğeni geniş hayran kitlelerine ulaştı.

Hiç dinlemediyseniz şu performanslarıyla başlayabilirsiniz. İçinizin kıpır kıpır olmaması içten değil.

Babylon Bomonti adres: Silahşör Caddesi, Bomonti, Şişli, İstanbul

Pop-Up Kadıköy @ Muhit Kadıköy | 15 Kasım

Her ay tarihlerini ve katılımcılarını sabırsızlıkla beklediğimiz, gitmek için gün saydığımız bir Souq Karaköy’ümüz bir de Pop-Up Kadıköy’ümüz var zati. Pop-Up Kadıköy tarihini ve birbirinden wow katılımcılarını açıkladığına göre sizle paylaşmak boynumuzun borcu.

Çizimlibişiler, 8th Act, Coconart, Luft, Moda 127, Tırtıl Design, Big Baboli Print House, Sefer Tası Moda, Nooks Notebooks gibi katılımcılarının olacağı bu mütevazi günün bir parçası olun.

15 Kasım’da gerçekleşecek bu tasarım pazarının şimdiki mekanı ise Muhit Kadıköy. Notlar alınsın, alarmlar kurulsun, bu pazar unutulmasın.

Muhit Kadıköy adres: Caferaga Mh. Sarraf Ali Sk. No.30/A, İstanbul

Zumbi ve Belfie @ Galerist | 23 Ekim - 21 Kasım

Bu hafta Contemporary’den zaman kalırsa yönünüzü Beyoğlu’na çevirin. Çünkü İngiltere’nin gelecek vadeden genç ressamı Daniel Crews Chubb’ın işlerinden oluşan serginin son günleri. Daniel İstanbul’a kadar gelmişken bir görün.

Zumbi ve Belfie isimli sergide; sanatçının İstanbul’da ürettiği desen, resim ve duvar yerleştirmesinden oluşan son dönem işlerini görebileceksiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey 21 Kasım’ı geçirmeden Galerist’in Tepebaşı’ndaki ana sergi mekanı ve Şişhane’deki proje alanı Studio’ya doğru yol almanız.

Galerist adres: Meşrutiyet Caddesi No:67 K:1, Beyoğlu, İstanbul

Kasım’da İki Gün @ Arkaoda | 14 - 15 Kasım

Bant Mag boş durmuyor. Shabazz Palaces konseri sonrası bu kez de Kadıköylünün alıp başının üstüne koyduğu mekanı Arkaoda ile el ele tutuşturup yine pek güzel, gidilesi bir etkinliğe imza atıyor.

Lafı gevelemeden konukları açıklıyorum hemen: Deradoorian, Eric Copeland, Vom Grill, DJ Fitz, Grup Ses Beats ve Çerikunda!

Bant Mag. ve Arkaoda’nın iki günlük festival haberlerini daha çok duyacağız, takip etmekte yarar var.

Arkaoda adres: Kadife Sokak. No:18/A Kadıköy, 34710 İstanbul

Contemporary İstanbul @ Lütfü Kırdar Uluslararası Kongre Ve Sergi Sarayı | 12 - 15 Kasım

Haftanın gidilmezse dizlere vurulacak etkinliği. Her yıl sanatseverleri ayn yerde buluşturan Contemporary İstanbul 10. yılını kutluyor. Siyah-beyaz, x-ist, Sanatorium, Mixer, Galeri Zİlberman gibi birçok yerli galeriyi ağırlayan etkinlikte Art Lexing, C24 Gallery, Daniel Marzona, Galerie Lelong gibi dünyanın pek çok yerinden gelen galerileri de ziyaret etme şansı bulacaksınız.

‘Contemporary Tehran' adı altında gerçekleştirilen 'Focus' bölümü de fuarın öne çıkan kısımlarından biri olacak.

Sanatçı konuşmaları, performanslar, söyleşiler de bu büyük sanat etkinliğine gidenlerin yanında kar kalacak olanlar.

Program için şöyle alalım sizi: Contemporary İstanbul Programı
Lütfü Kırdar Uluslararası Kongre Ve Sergi Sarayı adres: Mete Cad. Yeni Apt. No:10/11, Taksim, İstanbul

Oyun Salonu: National Theatre Live ile Hamlet @ Salon İKSV | 15 Kasım

Açıklandığı ilk günler herkese küçük çapta bir kalp krizi bir şok efendime söyleyeyim bir dona kalma yaşatsa da sonra anladık gerçeği: Sherlock Holmes karakteriyle hepimizin gönlünde yer etmiş Benedict Cumberbatch İstanbul’a gelmiyor, onu sadece perdeden izleyebiliyormuşuz. Olsun tabii, Londra’ya gidemiyorsak canlı canlı izlemenin nesi kötü?

Üstüne üstlük eleştirmenlerin Benedict’i Hamlet performansıyla yere göğe sığdıramadıkları şu günlerde.
Kısacası bir Sonia Friedman Productions yapımı olan ve Lyndsey Turner’ın yönettiği Hamlet 15 Kasım’da National Theatre Live işbirliğiyle Salon sahnesinde. Biletlerin bitmesine mehal vermeyin!

Salon İKSV adres: Nejat Eczacıbaşı Binası, Sadi Konuralp Caddesi No:5, Şişhane, İstanbul

Tasarım Şenliği @ Miniko Shop Pera | 12-13-14 Kasım

Tasarımcıları, alışverişe pek bir düşkün olan ya da “yeni ne var”ın peşinde koşan arkadaşlarımızın ilgisini çekecek bir önerim olacak...

Atelier, Trendy Paws, MA Design İstanbul, Goja, Hoop the Bag, By Zeyn, Mesele gib 40’dan fazla tasarım markasını bir araya getirecek Miniko Shop Pera’da üç gün sürecek bir tasarım şenliği.

Sadece yeni markalarla tanışmakla kalmayacak, özel indirimler, ikramlar ve tasarımcılarla tanışma fırsatı da bulacaksınız. Kaçar mı? Hiç sanmam!

Miniko Shop Pera adres: Asmalı Mescit, Yemenici Abdüllatif Sok. No:1, Beyoğlu, İstanbul

Çarlardan Yıldızlara Fantastik Rus Sineması @ Pera Müzesi | 30 Ekim - 13 Aralık

fantastik rus sinemasi - weirdfictionreview

fantastik rus sinemasi - weirdfictionreview

En son sizlerle Kore Film Günleri’ni paylaşmıştık. Arayı hiç soğutmayan Pera Film; Seagull Films işbirliğiyle Rus sinemasının uzun soluklu fantastik bilimkurgu geleneğinin az bilinen filmleriyle karşınızda.

Aelita, Mars Kraliçesi, Solaris, Sıfır Kenti, Aya İlk Ayak Basan, Fırtına Gezegeni, Amfibi İnsan, İz Sürücü, Zor Yollarla, Yıldızlara programda ismi geçen filmler.

“Rüzgâr iblisleri ve kristal saraylar... Parıldayan su canlısı solungaç adam ve uzayın sınırsız manzaraları..."

Takvimi ise şöyle: Çarlardan Yıldızlara Fantastik Rus Sineması Programı
Pera Müzesi adres: Meşrutiyet Caddesi No.65, Tepebaşı, Beyoğlu, İstanbulDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?