http://babylon.com.tr/tr/etkinlikler/mekan/babylon-bomonti/6-kasim-2015/gaye-su-akyol |babylon

İstanbul’da #BuHaftaSonu Nereye Gitsek, Ne Dinlesek, Ne İzlesek? [4-10 Kasım]

Favorilerime
Ekle

Bol etkinlikli bir ayı geride bırakıp, aşkı başka olan Kasım ayına geçiş yapıyoruz. Kendisi sağ olsun hüsrana uğratmadı bizi. İlk haftadan yapıştırdı etkinlikleri.

Kitap fuarından bol alternatifli konser haberlerine, söyleşilerden sinema salonlarına, bol ödüllü tiyatro oyunundan mutfağa atıyoruz kendimizi bu hafta.

Güzel, huzurlu, bol hareketli bir hafta olsun!

Sofar’dan Salon’a @ Salon İKSV 4 Kasım

Salon İKSV ve Sofar Sounds İstanbul işbirliğiyle gerçekleştiren konserler dizisinin ikincisine hazır mısınız? Dizinin ikinci bölümünde yeni yeteneklerin çıtayı nasıl yükselttiğine şahit olacaksınız.

Progresif ve psychedelic rock grubu Nekizm, isimleri gibi kendileri ve müzikleri de hiç bir yere ait olmayan No Land, herkesi içine çekecek indie folk besteleriyle Senar Şener sahne alacak isimler.

Müzisyenler küresel bir müzik ağına dahil olurken, sizler de yeni yetenekler keşfediyor olacaksınız. Bu sebeple bu geceyi kaçırmak olmaz!

Salon İKSV adres: Nejat Eczacıbaşı Binası, Sadi Konuralp Caddesi No:5, Şişhane, İstanbul

Iron & Wine @ Babylon Bomonti | 4 Kasım

Amerikalı folk müzisyen Samuel Sam Beam, bildiğimiz ünvanı ile Iron & Wine, bu haftanın dikkat çeken isimlerinden. Garanti Caz Yeşili konserleri kapsamında İstanbul’a geliyor. Konser rotanız ise sizi hiç şaşırtmayacak. Bu sezon her güne bir konser yapıştıran Babylon Bomonti.

Iron & Wine sahne almadan önce sahneyi Cihan Mürtezaoğlu ısıtacak. Tam sonbahara yakışır bir konser olduğunu söyleyebiliriz. Hem dingin notalarıyla içinizi huzurla dolduracak, hem de ucundan melankoli yaşatacak.

Ama siz konser gecesini beklemeyin. Flightless Bird American Mouth, Upward Over The Mountain, Passing Afternoon’u playlistinize ekleyin.

Babylon Bomonti adres: Silahşör Caddesi, Bomonti, Şişli, İstanbul

Quartet Diminished @ Akbank Sanat 5 Kasım

Haftanın kaçırılmayacak konserlerinden biri daha! 25.Akbank Caz Festivali’ni sizlerle paylaşmıştık. Gün geçmiyor ki Akbank Sanat güzel bir etkinliğe ev sahipliği yapmasın. Bu kez Akbank Sanat Piyano Günleri kapsamında Quartet Diminished’i bizlerle buluşturuyor. Etnik folktan caza, psikedelik melodilerden çağdaş klasik müziğe uzanan bestelerini seslendirecek, ruhunuzu dinlendirecek, yenileyecek grup Akbank Sanat’ın Çok Amaçlı Salon’unda sahne alacak.

Grup, besteci ve piyanist Mazyar Younesi, elektro gitarda Ehsan Sadigh, bas klarnet ve saksofonda Peter Soleimanipour ve davulda Roozbeh Fadavi’den oluşuyor.

“Diminished” ismi de nereden geliyor diyenlere, azaltılmış, küçültülmüş anlamına geldiği gibi müzikal terminolojide yarım ton eksiltilmiş anlamına da gelmektedir.

Akbank Sanat adres: İstiklal Caddesi, No:8, Beyoğlu, İstanbul

Gaye Su Akyol @ Babylon Bomonti 6 Kasım

Klip ve şarkılarıyla fark yaratan güzel kadın Gaye Su Akyol, bu cuma, Babylon Bomonti’de sahne almaya hazırlanıyor.

BBC World’ün western rock ve indie rock’ı Türkiye müziğiyle buluşturan müzisyen olarak tanımladığı sanatçı, son albümü Develerle Yaşıyorum ile sizi İstanbul’dan alıp uzaklara götürecek.

6 Kasım’da bestesi ve güftesi kendine ait olan eşsiz eserleriyle Gaye Su Akyol'un müziği, rakınıza meze mi, başınıza bela mı olacak siz karar verin.

Unutmadan, öncesinde de Shangri- La Soundsystem ile ısınacaksınız.

Babylon Bomonti adres: Silahşör Caddesi, Bomonti, Şişli, İstanbul

İstanbul Kitap Fuarı @ TÜYAP 7 - 15 Kasım

TÜYAP’ın, her yıl kitap dolusu standlarıyla, imza günleriyle, söyleşilerle hatta sergileriyle bizi ta Büyükçekmece’ye sürüklediği doğrudur. Çektiğimiz çileli metrobüs yolculuğunu da saymazsak ayın en güzel etkinliğidir o. Bu yıl 34. kez düzenleniyor, dile kolay!

“Vedat Türkali’nin Edebiyatı ve Yeni Romanlarımız”, “Çağdaş Bir Aydın Olarak Aziz Nesin”, “Yaşar Kemal’in Ardından” fuarın en ilgi çekici söyleşilerinden. Ama siz programı iyice inceleyin derim. Çünkü her güne en az 3 söyleşi sığdırmışlar. Sergileri, girilecek kuyrukları da sayarsak en azından bir tam gününüzü buraya ayırmanız şart.

Gitmeden evvel bir kitap listesi de hazırlamak lazım.

Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi adres: Cumhuriyet Mahallesi, Eski Hadımköy Yolu Caddesi, 9/1, Büyükçekmece, İstanbul

Haftanın Filmi: Abluka 6 Kasım

Venedik’ten “Özel Jüri Ödülü” dahil toplam üç ödül ile dönen Abluka sonunda vizyona giriyor. Heyecanlı mıyız? Fazlasıyla!

İlk uzun metrajlı filmi Tepenin Ardı ile takibe aldığımız Emin Alper’in yönetmenliği üstlendiği ve Mehmet Özgür, Berkay Ateş, Telin Özen ile Müfit Kayacan’ın oynadığı film, yoğun politik şiddet altında ayakta kalmaya çalışan iki kardeşin hikayesini anlatıyor.

Cuma gününü bekleyemeyen arkadaşlara ise güzel bir duyurum olacak. Filmi 4 Kasım’da Başka Sinema’da izlemeniz mümkün.

Söyleşi: Çizgi ve Ötesi @ Salon İKSV 10 Kasım

Türkiye’nin en önemli mizah ustaları Erdil Yaşaroğlu ve Kutlukhan Perker, “Çizgi ve Ötesi” başlıklı söyleşide buluşuyor.

Salon ve Doğan Kitap işbirliği ile düzenlenen söyleşiler dizisinden, “Çizgi ve Ötesi”nde dünya ve ülke mizahına dair kafanızdaki sorulara cevap bulabilirsiniz.

Yazmak ve çizmekle pek ilgiliyseniz bu etkinlik, haftanıza ilaç gibi gelecek. Hem de ücretsiz ama rezervasyon şart.

Salon İKSV adres: Nejat Eczacıbaşı Binası, Sadi Konuralp Caddesi No:5, Şişhane, İstanbul

Tesir @ Talimhane Tiyatrosu 4 Kasım

Bu hafta bol ödüllü bir tiyatro önerisi ile karşınızdayım. Tesir! Depresyona çözüm arayan bir deneyim ortasında tanışan iki kobayın, doktor denetimine rağmen büyüyen aşklarını anlatıyor.

Lucy Prebble’in yazdığı, Çağrı Şensoy’un yönetmenliğini üstlendiği oyunun oyuncuları ise, Aslı Yılmaz, Güneş Sayın, Metin Yavuzoğlu, Salih Bademci.

2015 Afife Jale Ödülleri En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kapan Aslı Yılmaz ve 2015 Sadri Alışık Drama Özel Ödülü’nü alan Güneş Sayın’ın performansları görülmeye değer.

Talimhane Tiyatrosu adres: Abide-i Hürriyet Cad. No: 211, BlackOUT AVM, Şişli, İstanbul

Biz de Varız! @ İstanbul Modern 5 - 19 Kasım

biz de varız

biz de varız

İstanbul Modern Sinema “Biz de Varız!” başlıklı etkinlik programıyla sinemaseverleri yine alt üst etti.

Çünkü programdaki filmler ise şahane! Neden Tarkovski Olamıyorum, Çekmeceler, Sarmaşık, Toz Ruhu, Saklı, Beni Sen Anlat, İçimdeki Balık, Kar Korsanları... Bu filmler, son 20 yıldır gelişmekte olan Türkiye sinemasına yeni karakterler, yeni kimlik temsilleri, yeni toplumsal yaklaşımlar katarak toplumda “öteki” olana yer ayırıyor ve çok sesli bir seçki oluşturuyor.

Vizyondayken izleme şansı bulamayan, festivalde kaçıranlar için süper fırsat. Hem filmi, filmin yönetmen ve oyuncularıyla izlemeyi kim istemez!

İstanbul Modern adres: Meclis-i Mebusan Caddesi, Liman İşletmeleri Sahası, Antrepo No: 4, Karaköy - İstanbul

Barbara Köhler ile Okuma ve Sohbet @ Goethe-Institut 5 Kasım

İstanbul’a vurulan, sokaklarında dolaşmayı seven, bu güzelim şehirle ilgili derin araştırmalara gönül veren arkadaşlar buraya bi' baksın. Alman yazar Barbara Köhler son kitabı “İstanbul, zesehends” hakkında konuşma, soruları cevaplamak için Goethe Institut’e geliyor.

Fügen Uğur’un moderasyonluğunu üstlenecek etkinlik ücretsiz. Kitap da etkinlik sonra Türk-Alman Kitabevi tarafından satışa sunulacak.

Goethe-Institut adres: Yeni Çarşı Caddesi, No:32, Beyoğlu, İstanbul

Salon Rouge @ Galeri Zilberman 4 Kasım – 26 Aralık

Gülin Hayat Topdemir’i, daha önce yine Galeri Zilberman’da yaptığı Kara Kutu isimli sergisinden hatırlayacaksınız. Aynı sanatçı yine merkezine kadını alıyor. Çevresindeki kadınlar ve hikayelerini gerçekçi bir üslupla gerçeküstü ortamlarda resmediyor.

Galeri Zilberman adres: İstiklal Cad. No.163 Mısır Apartmanı K.3 D.10 Beyoğlu, İstanbul

Boşluğun K’si @ Galeri Zilberman 4 Kasım – 26 Aralık

sanatonline.

sanatonline

Galeri Zilberman, gördüğünüz gibi aynı günlere iki yeni sergi birden yapıştırıyor. Bu serginin sanatçısı ise Evrim Kancar. Sergi ise sanatçının 3. Mardin Bienali’nde yaptığı bir yerleştirmenin uzantısı.

Boşluğun çağrışımlarının neler olabileceğiyle, en çok nerede ve nasıl hissedildiğiyle ilgili sorunun peşine düşmek için Mısır Apartmanı’na doğru yol alın.

Galeri Zilberman adres: İstiklal Cad. No.163 Mısır Apartmanı K.3 D.10 Beyoğlu, İstanbulDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?