http://www.yenicikanlar.com.tr/pera-filmde-cehova-ovgu-gokyuzu-isildiyor-56910 |enicikanlar

İstanbul’da #BuHaftaSonu Nereye Gitsek, Ne Dinlesek, Ne İzlesek? [3-9 Şubat]

Favorilerime
Ekle

Baştan söyleyelim, bu hafta olay var!

!f Bağımsız Filmler Festivali’nin yayınladığı reklam filmi ve film programı bir kez daha yüreklerimizi hoplattı. 18 Şubat’ta başlayacak !f’e daha çok var.

Biz sizi o zamana kadar filmsiz bırakmayalım. 4 tane birbirinden nefis sinema haberini şuraya bırakalım. Anahtar kelimelerimiz şöyle; Çehov, Zeki Demirkubuz, Şerafettin, Miyazaki....

Elbette listede sadece sinefilleri sevindirecek haberler yok. Bir kere davulcu arkadaşların görünce gözlerine inanamayacağı bir konser haberi de listenin en dikkat çekenlerinden. İçimizdeki mimarları sevindirecek bir sergi haberi de yok değil.

Kısa kesmek gerekirse bol danslı, neonlu, filmli, tiyatrolu bir hafta sizi bekler...

Japon Filmleri Festivali @ Akbank Sanat 4 - 13 Şubat

Japonya İstanbul Başkonsolosluğu, Japan Foundation ve Akbank Sanat’ın iş birliği ile düzenlenen İstanbul Japon Filmleri Festivali bu yıl 12. Yaşını kutluyor.

Programda nefis filmler var. Naomi Kawase’nin başyapıtlarından An, Çiçeklerin Ardından, Benim Küçük Çiçeğim, Hayatın Anahtarı, Yonebayashi’nin içimizi dağlayan filmi Marnie Oradayken festival programında yer alan filmlerden. Japon filmleri festivali Miyazaki olmadan olur mu hiç? Festival, yönetmenin son filmi Rüzgar Yükseliyor kaçıranlar için büyük fırsat.

Etkinlik ücretsiz ama 1 saat erken gitmenizde fayda var. Davetiyelerin kapış kapış gittiği doğrudur!

Akbank Sanat adres: İstiklal Cad. No:8, Beyoğlu, İstanbul

Yönetmenlerle Buluşma 3: Zeki Demirkubuz @ İstanbul Modern 4 Şubat

Zeki Demirkubuz hayranları bir adım öne çıkabilir mi lütfen? Güzel bir haber vereceğiz de.

İstanbul Modern’in daha öncesinde Reha Erdem ve Derviş Zaim gibi Türkiye’nin “auteur” yönetmenlerini ağırladığı ve filmlerini gösterdiği sinema etkinliği, “Yönetmenlerle Buluşma” üçüncüsüyle devam ediyor. Bu kez yönetmenimiz, Yazgı, İtiraf, Kader gibi filmlerle gönlümüzde yer eden Zeki Demirkubuz.

4-14 Şubat tarihleri arasında yönetmenin bütün filmlerini izleyebilirsiniz. Minik bir not ekleyelim. 4 Şubat Perşembe günü hem Zeki Demirkubuz’un, hem de yazar Tarık Tufan’ın ağzından “Demirkubuz Sineması”nı dinleyebilirsiniz, çekinmeden tüm sorularınızı yöneltebilirsiniz.

Etkinliğin ücretsiz olduğunu hatırlatalım. Gösterim programı ve ayrıntılı bilgi için şöyle alalım sizi.

Adres: Meclis-i Mebusan Cad., 34433 Beyoğlu/İstanbul

Gökyüzü Işıldıyor: Çehov’a Övgü @ Pera Film 29 Ocak - 27 Şubat

Pera Film, yine fıstık gibi bir programla karşınızda! Dünyanın en büyük oyun ve öykü yazarlarından olan Anton Çehov’a adeta bir saygı duruşu olan bu programda Çehov’un tanınmış yapıtlarının, film uyarlamalarını izleyebileceksiniz.

Rusya’nın en iyi çağdaş yönetmenlerinden Karen Shakhnazarov’un Altıncı Koğuş’u, Andrei Konchalovskiy’nin Vanya Dayı versiyonu, Nuri Bilge Ceylan’ın Çehov hikayelerinden esinlendiği Kış Uykusu, Louis Malle’in son filmi 42. Sokakta Vanya, Çehov oyunu olan Platonov’dan yola çıkan Otomatik Piyano İçin Bitmemiş Parça, Av Kazası, Altıncı Koğuş, Çehov’un Motifleri, Köpekli Kadın program kapsamında gösterilecek filmler.

27 Şubat’a kadar devam edecek programın detayları için burayı ziyaret edebilirsiniz.

Pera Müzesi adres: Meşrutiyet Caddesi No:65, Tepebaşı, Beyoğlu, İstanbul

Kuş Öpücüğü @ D22 6 Şubat

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Devlet Konservatuvarı mezunlarından Berkay Ateş, Can Kulan ve Emir Çubukçu’nun kurduğu ve Bent, Karabatak, Yirmi Beş isimli oyunlarıyla adını duyurduğu D22, bu kez Kuş Öpücüğü ile karşınızda!

Yılın en dikkat çekici erkek oyuncularından Berkay Ateş’in yazıp, oynadığı oyunun yönetmenliğini ise Emir Çubukçu ve Can Kulan üstleniyor. Güneş Hayat ve Mesut Özkeçeci, Kuş Öpücüğü’nün diğer iki oyuncusu.
Bir anne ve kronik kalp hastası oğlunun hikayesini anlatan oyun, “tek göz bir evin içinden, ışıltılı ve bir o kadar da acımasız televizyon dünyasına” uzanıyor.

D22 adres: Bereketzade Mahallesi, Şair Ziya Paşa Yokuşu, No:13/A, Galata, Kuledibi, Beyoğlu

Haftanın Filmleri: Carol

Bu hafta gördüğünüz gibi sinemaya doymuyoruz. Ama festivaller, söyleşiler bir kenara, vizyon filmleri bir kenara. Hem de vizyonda böylesine iyi iki film varken. Bunlardan biri I Am Not There, Far From Heaven, Safe gibi başarılı filmlerin yönetmeni Todd Haynes’in son filmi; Carol.

Cate Blanchett, Rooney Mara, Kyle Chandler ile Sarah Paulson’un oyunculuklarını paylaştığı film 1950’lerin New York’un da geçiyor. Therese ve Carol’un aşkına şahit olacağınız film, Cannes Film Festivali’nde, Rooney Mara’ya 'En İyi Kadın Oyuncu' ödülünü kazandırdı. Cate Blanchett’in de, bu yıl Oscar’da "En iyi kadın oyuncu” kategorisinde adaylığı var.

Haftanın görmeniz gereken en başarılı yapımlarından, her türlü izlenir.

Haftanın Diğer Filmi: Kötü Kedi Şerafettin

İzlenesi diğer vizyon filmimiz ise Bülent Üstün’ün efsane çizgi roman karakteri Kötü Kedi Şerafettin. Mehmet Kurtuluş ve Ayşe Ünal’ın yönetmenliklerini üstlendiği filme, Uğur Yücel, Demet Evgar, Okan Yalabık, Ayşen Gruda, Güven Kıraç, Ahmet Mümtaz Taylan, Gökçe Özyol, Cezmi Baskın ve Yekta Kopan sesiyle hayat veriyor.

Bu belalı ve eğlenceli kediyi tekrardan görecek olmak bizi heyecanlandırmıyor değil.

Zaman ve Mekana Bağlı Kalmak Neden @ Galerist 28 Ocak 1 Mart

Daha önceleri etkinlik rehberimizde İngiltere’nin gelecek vadeden genç ressamı Daniel Crews Chubb bahanesiyle gitmiştik Galeris’te.

Şimdi yine İngiltere’nin bağrından kopup gelen bir diğer sanatçı Shezad Dawood için gidiyoruz.
Sanatçının Türkiye’de ilk kişisel sergisi olan, “Zaman ve Mekana Bağlı Kalmak Neden” kavramsal anlamda bir dizi kuantum düzenlemesine dayanıyor.

Film, neon ve resim teknikleriyle çalışan sanatçının bu sergisinde, iki film ve ilintili bir dizi büyük neon ile küçük tekstil işleri görebileceksiniz.

Galerist’i takibe almanız için koca bir neden daha, gidiniz!

Galerist adres: Meşrutiyet Caddesi No:67 K:1, Beyoğlu, İstanbul

Mikrokozmos @ Stüdyo-X 15 Ocak - 4 Mart

Kent laboratuvarı kimliğiyle bilinen ve Columbia Üniversitesi’nin bir girişimi olarak kurulan Studio-X,  geçtiğimiz günlerde retrospektif bir sergiye kapılarını açtı. Tanıştıralım, karşınızda Mikrokozmos!

Türkiye’nin mimarlık ve inşaat üretiminin bir özeti olan sergi, Türkiye’nin liberal ekonomiye geçişini, proje üretim süreçlerinin değişimini irdeliyor.

Bu haberin mimarları çok heyecanlandırdığını biliyoruz. Ama çağrımız sadece onlara değil. Mikrokozmos, yakın dönem kentsel geçmişimizin izlerini görmek isteyen herkesin gitmesi gereken sergilerden. Son gün 4 Mart, notlar alınsın!

Stüdyo-X adres: Meclis-i Mebusan Caddesi, NO:35/A, İstanbul, Türkiye

Benny Greb’s Moving Parts @ Coop 6 Şubat

Coop şu sıra radarımıza çok fazla takılıyor. En son sahnesinde trip hop’un mihenk taşlarından Tricky’i ağırlayan mekan, şimdi “davul sihirbazı” Benny Greb’i ağırlamaya hazırlanıyor. Ona eşlik edecek İngiliz gitarist Chris Montague ve Alman klavyeci Lars Duppler sahnede yerini alacak isimlerden.

Benny Greb’s Moving Parts’ın, cazdan elektroniğe, oradan indie’ye uzanan müzikleriyle çok iyi bir gece geçireceğiniz kesin.

Coop adres: Asmalımescit Mahallesi, İstiklal Caddesi, Orhan Adli Apaydın Sokak, No: 166, Beyoğlu, İstanbul

Çağıl Kaya, Bilal Karaman Swing Band @ Nardis 4 Şubat

swing-bang

Sibel Köse, Dave Allen Trio, Ece Göksu, Bora Çeliker gibi başarılı isimleri sahnesinde ağırlayan Nardis’te bu hafta “Bir Parça Ay Biraz Kuş” isimli albümüyle tanıyıp, sevdiğimiz Çağıl Kaya var. Yalnız değil tabii. Türkiye’nin pek yetenekli caz gitaristi ve bestecisi Bilal Karaman ona eşlik edecek.

İkili sevdiğimiz standartlaşmış parçaları gypsy swing tarzında yorumlayacak. Gypsy ve swing gibi iki nefis akım birleşmiş. O gecenin eğlencesinden şüphe edilir mi hiç?

Hafta sonuna girmek için Cuma’yı beklemeyin. 4 Şubat Perşembe gecesi Nardis’te olun.

Nardis Jazz Club adres: Kuledibi Sok. No:14, Galata, İstanbul


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?