manset-etkinlik-rehberi-24-subat-1-mart

İstanbul’da #BuHaftaSonu Nereye Gitsek, Ne Dinlesek, Ne İzlesek? [24 Şubat-1 Mart]

Favorilerime
Ekle

Şubat ayına şöyle en cilalısından nokta koymaya kararlıyız! Bu sebeple şehrin en havalı etkinlik haritasını çıkarıyoruz!

!f’in partisinden çıkıp söyleşisine koşuyoruz. Yılın en dikkat çeken sergileri için rotalarımızı hem SSM’ye hem de Pera Müzesi’ne çeviriyoruz. Dans dolu bir gece için adreslerimiz pek değişmiyor; İndigo ve Babylon Bomonti haftanın en kıpır kıpır mekanları olmaya aday. Listede film gösterimi, kahkahaya doymayacağınız bir adet oyun ve festivalleri aratmayan bir adet pazar yeri de var.

En renkli etkinlikler için böyle gelin:

Grant Gee ve Orhan Pamuk’la Hikaye Anlatımı, Sinema ve İstanbul Üzerine bir Sohbet @ Cinemaximum Kanyon Salon 9 - 27 Şubat

Geçtiğimiz hafta başarılı belgesel filmleriyle tanınan İngiliz yönetmen Grant Gee'nin çektiği Masumiyet Müzesi’nden bahsetmiştik. Festivalde kaçırmamanız gereken filmlerden olduğunun altını çizmiştik.

İşte bu etkinlikte de Gee ve Pamuk; Masumiyet Müzesi’nin bir filme ilham kaynağı olmasını, birlikte nasıl çalıştıklarını, filmin yaratıcı sürecini dinleyicilerle paylaşacak.

Orhan Pamuk özellikle Masumiyet Müzesi severlerin koşa koşa gitmesi gereken etkinliklerden!

Kanyon adres: Büyükdere Cad. No: 185, Levent, İstanbul

Ghostly International Night @ Babylon Bomonti 25 Şubat

Dopdolu programıyla her hafta sahnesinde başarılı isimleri ağırlayan Babylon Bomonti bu kez house, avant-pop, ambient ve teknonun sofistike isimleriyle öne çıkan plak şirketi Ghostly’den üç ismi sahnesinde ağırlıyor.

Ghostly International Night isimli etkinliğiyle Shigeto, Heathered Pearls ve Lord Raja sahnenin altını üstüne katacak gibi görünüyor. 25 Şubat akşamı mekandaki yerinizi alın!

Babylon Bomonti adres:Tarihi Bomonti Bira Fabrikası, Birahane Sokak, Şişli, İstanbul

MACK. Sadece Işık ve Renk @ SSM 18 Şubat - 17 Temmuz

‘ZERO. Geleceğe Geri Sayım’ ile başlayan SSM; Avangart sanat ağı ZERO kurucularından Alman sanatçı Heinz Mack işlerinden oluşan 'MACK. Sadece Işık ve Renk’ ile devam ediyor.

Sergi, Mack’ın ZERO akımının belkemiğini oluşturan erken dönem; resim, heykel ve kinetik sanat eserlerini bir araya getiriyor.

Serginin küratörlüğünü ise Sabancı Müzesi Müdürü Dr. Nazan Ölçer ile Royal Academy of Arts Londra eski sergiler direktörü sanat tarihçisi Sir Norman Rosenthal üstleniyor.

Yıla damgasını vuracak bu sergi için son gün 17 Temmuz, gidiniz!

SSM adres: Sakıp Sabancı Cad. No:42, Emirgan, İstanbul

Souq Ziyafet @ Souq Karaköy 27 - 28 Şubat

Vintage kıyafetleri, tasarım aksesuarları, el yapımı objeleri ile bizi yeni bir alışveriş anlayışıyla tanıştıran Souq, bu ay yine şahane bir tema ile kuruluyor: Ziyafet!

Aynı yerde açılacak olan dükkan, iki gün boyunca deyim yerindeyse sizlere şölen yaşattıracak.

Dino Ayvalık’ın zeytinyağları, Datlı Maya’nın vegan ve glutensizleri, NONa’nın tuzsuz zeytinleri, Mom’s Natural Foods’un granolaları, Blended’ın yeşil içecekleri, Giano’nun el yapımı çikolataları, Petra Coffee’nin artizanal kahveleri, Nino’nun ekşi maya ekmekleri Souq’un bu ayki katılımcılarından sadece birkaçı. Festival tadındaki bu pazar, hafta sonu eğlenceniz için on numara!

Souq Karaköy adres: Kemankeş Mah. Mumhane Cad. Murakıp Sok. No: 12, Karaköy, İstanbul

!f Gökkuşağı Partisi @ Babylon Bomonti 26 Şubat

Bu hafta hem filmlere hem de !f’in etkinliklerine doyamayacaksınız. Atölyeler, söyleşiler bir yana bir de her yıl programa dahil olan !f Gökkuşağı Partisi, haftanın en eğlenceli ve en renkli etkinliklerinden.

!f Gökkuşağı seçkisinin en dikkat çeken filmlerinden Arzu Seni Özgür Bırakacak’tan esinlenen partide yok yok! Parti bir kere hem filmin yönetmeni Yony Leyser’i hem de filmin müzik süpervizörü Joey Hansom’ı ağırlayacak. Sonrasında performansını merakla beklediğimiz Aerea Negro da gecenin kraliçesi olmaya gelecek.

İçlerdeki renkleri dışa vurmak için Atölye İstanbul da mekandaki yerini alacak ve MAC gece yarısına kadar sizleri makyajla dönüştürecek.

26 Şubat Cuma gecesi gökkuşağının etrafında toplanmalı!

Babylon Bomonti adres: Tarihi Bomonti Bira Fabrikası, Birahane Sokak, Şişli, İstanbul

Ciorgio de Chirico Dünyanın Gizemi @ Pera Müzesi 24 Şubat - 1 Mayıs

Film gösterimleri ve sergileri ile sık sık andığımız Pera Müzesi, bu kez metafizik sanatının öncüsü Ciorgio de Chirico için kapıları açtı. Sanatçının 100’e yakın eseri Türkiye’de ilk kez sanatseverlerle buluşacak.

1920’lerden 70’lerin ortalarına kadar ürettiği yapıtlarından geniş bir seçki sunan sergide Nietzsche, Schopenhauer ve Otto Weininger'den izler de göreceksiniz. Bu düşünürlerin metinlerinden fazlasıyla ilham alan sanatçı, Arnold Böcklin ve Max Klinger’in sanatından da etkilenmiş.

Sezonun çok konuşulacak sergilerinden, bizce kaçırmayın!

Pera Müzesi adres:
Meşrutiyet Caddesi No:65, Tepebaşı, Beyoğlu, İstanbul

Özel Gösterim: Vedreba @ Avam Kahvesi Kadıköy 28 Şubat

!f’den aldığımız gazla şehirdeki tüm sinema etkinliklerini takip etmek farz oldu. Bu haber özellikle Kadıköylü sinefilleri pek bir mutlu edecek.

SMOL’un düzenlediği gösterimde Gürcü yönetmen Tengiz Abuladze’nin sinema tarihindeki en büyüleyici filmlerinden Vedreba var. Yönetmenin başyapıtı olan film, Vaza Psavela’nın iki şiirinden ilham alınarak yazılmış.

İntikam, nefret, karmaşık bir aşk örgüsünün iç içe geçtiği filmin gösterimi ise ücretsiz. Haftaya güzel bir nokta koymak isteyenlere duyurulur.

Avam Kahvesi Kadıköy adres: Hacı Şükrü Sok. No:1/1, Dedem Apt. 1. Kat, Kadıköy, İstanbul

İnsandan Kaçan @ Tatavla Sahne 27 Şubat

Bu haftaki oyunumuz Moliere’den geliyor. En olgun eseri olarak bilinen İnsandan Kaçan, sahnelenişinin 350. yılında Tatavla Sahne’de seyirciyle buluşmaya hazırlanıyor.

Kahkaha atmaktan yorulacağınız oyun, toplum ve birey arasındaki ilişkiye odaklanıyor.

Altıdan Sonra Tiyatro ve Kumbaracı50’nin kurucularından olan Yiğit Sertdemir oyunun yönetmenliğini üstleniyor. Oyuncu listesi ise kabarık; Ali Murat Altunmeşe, Ayça Bildik, Başak Kalkan, Ekremcan Arslandağ, Erhan Özkoç, Giray Altınok, Ömer Akgüllü, Şebnem Usanmaz, Tuba Zehra Sağlam, Ulaş Akşit, Yasemin Yeşilgöz, Yeşim Egemen Özaydın.

Tatavla Sahne adres: Firuzağa Cad. Taktaki Yokuşu, No: 2B, Cihangir, İstanbul

Lebanon Hanover/ Selofan / She Past Away @ Salon İKSV 27 Şubat

Salon İKSV düzenlediği %100 Müzik kapsamındaki konserlerine devam ediyor. Bu defa sahnesinde bir değil tam üç ismi ağırlıyor. Berlin ve Londra kökenli post punk ikilisi Lebanon Hanover, minimal ve depresif besteleriyle bizi duvardan duvara vuran Selofan ve aşinası olduğumuz, medar-ı iftiharımız She Past Away gecenin yıldızlarından. Daha bitmedi tabii! Seda Öztürkcan ve Ayşe Zeynep Güldiken’den oluşan Die Gesellschaft gecenin öncesi, konser araları ve sonrasında setin başına geçecek.

Anlayacağınız Cumartesi günü "Electropunk ve newwave tınılarla gotik melodilere” doyacaksınız. Salon İKSV konseri söz konusuysa elinizi çabuk tutmakta fayda var!

Salon İKSV adres: Nejat Eczacıbaşı Binası, Sadi Konuralp Caddesi, No:5, Şişhane, İstanbul

Sam Paganini, Shaded @ İndigo 26 Şubat

Gececileri unutacak değiliz. Gece hayatının nabzını tutan sayılı mekandan biri olan İndigo, bu haftaki rotanız!

Drumcode ve Cocoon'dan yayınladığı plaklarla techno listelerinde defalarca kendine en üst sırada yer bulan Sam Paganini, size dans dolu bir gece vadediyor. California'nın techno dünyasına armağanı Shaded ise üstüne tuz biber olacak türden.

İndigo adres: Tomtom Mah. İstiklal Cad. Akarsu Sok. No:1-2-4-5, Beyoğlu, İstanbul


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?