Kimsin Sen: Yemek.com Pazarlama Uzmanı Emre'yi Tanıyalım

Favorilerime
Ekle

Yemek.com olarak kocaman bir aileyiz biz. Günden güne hep birlikte büyüyoruz. Ayıptır söylemesi, mutfağımızda muhteşem bir ekip var, masamız pek bir lezzetli.

Siz bu ekibi merak ettiniz, biz bu meraka kayıtsız kalmadık. Mutfağımızdan çıkan mis kokulu her şeye imzasını atan, tuzu biberi olan kahramanlarımızı tanıtalım dedik. ''Kimsin Sen'' serimiz Cemre, Tugay, Ekin ve Simge'nin ardından bu hafta genç Pazarlama Uzmanımız Emre'yi ağırladı.

Önden spoiler verelim. Emre bizi dünya turuna çıkardı, yemeğe olan aşkını ballandıra ballandıra anlattı. Biraz iş konuştuk, müzik tutkusuna değindik.

Var mısınız Emre'nin rehberliğinde minik bir dünya turuna çıkıp, net 5 kilo alıp dönmeye? Üstelik biletsiz, vizesiz, Yemek.com farkı ile. Buyurunuz efendim.

Serimizin beşinci kurbanısın Emre. Kimsin sen, ne yer, ne içersin? Mikrofon sende.

emre-donmez-kimdir

Ben Emre. 1992 doğumluyum. Boğaziçi Üniversitesi Uluslararası Ticaret bölümünün taze mezunlarındanım. Reklamcılığa olan ilgim sayesinde sektöre erkenden atıldım. Yemek aşkımı, reklam tutkumla birleştirdiği için mezun olur olmaz Yemek.com’un Pazarlama Uzmanı koltuğuna oturdum.

Müziksiz bir an düşünemeyen, her durumda gezen, gezmediği zamanları gezi planları yaparak geçirenlerdenim. Kahvaltısız bir gün, künefesiz bir hayat, keşfetmeden yaşayabileceğim bir an düşünemiyorum.

İnsanın kendini anlatması zormuş ya, geçelim hadi diğer soruya.

Senin için Yemek.com’un Excel insanı, Analytics sevdalısı diyorlar. Yemek.com’da neler yapıyorsun?

Öhüm, öhüm doğru demişler. İşim biraz sayısal bir iş. Yemek.com'un haftalık trafik performansını raporluyor, reklam harcaması yaptığı içerikleri belirliyorum. Aynı zamanda Yemek.com'un daha fazla insana ulaşması için uygulayabileceğimiz yeni taktikleri araştırıyor, stratejinin belirlenmesine katkıda bulunuyorum.

İlk tam zamanlı iş deneyimim. Ama işime çok aşığım. Ekibimiz diye demiyorum, işini çok severek, çok iyi yapan insanlarla çalışıyorum.

Bak mesela, şu an seninle konuşurken bile neler yapabileceğimi planlıyorum.

Mezun olur olmaz bu kadar aşık olabileceği bir işte çalışmaya başlayan bir insan olarak buradan özellikle yeni mezun olacak olan arkadaşlarımıza ne tavsiye etmek istersin?

Özellikle benim gibi Uluslararası Ticaret okuyanlara sesleneyim buradan. Bölüm çok keyifli ve çok farklı iş kollarına hitap ediyor. İlgi alanlarınıza yönelin. Oradan muhasebeci olarak da çıkabilirsiniz, reklamcı olarak da. Tamamen size kalmış. Dijital pazarlama ise keyifli ama her iş gibi kendine has zorlukları var. Rakamlarla aranızın özellikle iyi olması ve analitik bir bakış açısına sahip olmanız gerekiyor.

İşkolikliğini bir kenara bırakıyorum artık Emre'ciğim. Mesai saatleri dışında ne yaparsın?

emre-donmez-kimdir-1

Bıraksan beni sabaha kadar iş anlatırım burada. Mesai saatleri dışında genelde arkadaşlarımla vakit geçiriyoruz. Vakit geçirmek dediğim de yemek yemek, gırgır yapmak, sonra yine yemek yemek. Sürekli bir yemek gömme modundayım. Boşluk bulduğum her anı gezerek değerlendiriyorum. Şu zamana kadar birbirinden farklı 15 ülkede, yaklaşık 30 şehir görme imkanı yakaladım.

Gittiğim her yerde özellikle geleneklerini, kültürlerini ve yemeklerini keşfetmeyi ayrı seviyorum. Şu sıralar gezi sahnesinden uzak kaldım ama bomba gibi geri dönüyorum! Haftasonu bile gidilebilecek rotalar çıkarıyorum. Hatta ilk hedefim Atina.

Bir de bateri çalıyorum. Özellikle indie-rock parçaları çalarken ayrı keyif alıyorum. Hatta uzun bir zaman önce ‘Belle’ adında bir grubumuz vardı.

Skyscanner’e ortak olacağın yönünde söylentiler doğruymuş demek ki...

Sadece o değil, Ryanair ve Wizzair gözüme kestirdiklerim arasında. Şükranlarımı sunuyorum hepsine. Gezi tutkum, Erasmus döneminde depreşti desem yalan olmaz. Farklı kültürlerin bir arada nasıl güzel yaşadığını gördüğüm Amsterdam, düzeni ile beni kendine hayran bırakan Norveç ile birlikte de bu keşfetme tutkusu durmak bilmedi.

Kendimize bedava gezi rehberi bulduk. Değerlendirelim istiyoruz. Nereye gidip, ne yemeliyiz?

emre-donmez-kimdir-2

Amsterdam'a mutlaka gidilmeli. Popülasyonun farklılığı, insanları ve yemekleri oldukça etkileyici. Prag’a gidilmeli ve dark bira ile marine edilmiş geyik eti yenilmeli. Ben o et için hiç üşenmem yine giderim. Londra’ya gidilmeli ve mutlaka İngiliz kahvaltısı denenmeli. O fasulyeler sıradan fasulyeler değil arkadaşlar. Hem de patates kızartması, sosis vb. ile farklı kombinasyonlar yapabiliyorsunuz. Viyana'ya gidilmeli ve sokak aralarında satılan hot dog'lardan (sosisli sandviç) mutlaka denenmeli.

Vize almanıza gerek kalmadan bir koşu Belgrad’a gidin ve gulaşlarını mutlaka deneyin. Klasik olucak ama Roma'da pizza yiyin mutlaka. Pizzanın üstünde yalnızlıktan ağlayan bir sucuk görmüyorsunuz. Malzemenin kalitesi, hamurunun inceliği ayrı güzel. Aman diyeyim, pizza yerken eliniz ketçap ve mayoneze gitmesin. İtalyanlar bu konuda oldukça hassas. Hakaret olarak algıladıkları oluyor.

Polonya’da golapki denilen, bizim lahana sarmamıza benzeyen nefis yemek var. Tadı hala damağımda. Yerken mutluluktan Lehçe konuşmaya başlıyorsunuz. Çok uzaklarda aramayın, ülkemizde de bir güzel künefe yiyin.

Yediğin ve hayal kırıklığına uğradığın şey oldu mu?

Olmaz olur mu? Paris'te Fransız mutfağına özgü bir yemek deneyeyim demiştim. Önüme gelen yemek bildiğimiz kuşbaşı etti. Bir şans daha verip tatlı denemeye karar verdim. Krema üstüne krema şeklinde bir tatlı gelmişti. Gerçek bir hayal kırıklığı... Tapas ile ilgili çok şey duyup, İspanya'da deneme imkanım olmuştu. Abartılacak kadar bir şey olmadığı görünce bir kez daha hayal kırıklığı yaşadım. Belçika'da da waffle'lar, Türkiye'deki kadar güzel değildi.

Şimdi Fransız, İspanyol ve Belçika mutfağına laf ettiğim için Yemek.com okurları kızmasın bana ama benim damak tadıma uymadı diyelim

Ortada büyük bir aşk olduğu için sormak istiyoruz. Nereden geliyor bu yemek aşkı?

emre-donmez-kimdir-4

Annem sağolsun beni güzel yemekleriyle manipüle etti. Sürekli yemek yiyordum. Hatta iştahımla ilgili hep eleştiri alıyorum ben ya. Masadan doyduğum için değil, insanların eleştirileri yüzünden kalkıyorum. Topluma ayak uydurmak için durduruyorum kendimi.

Hatta sınırsız pizza yerken 17 pizza yemişliğim var. Kilo problemim hiç olmadı. O, çabuk kilo verdiği için nefret ettiğiniz insan benim!

2 ay spor yapıyorum, geriye kalan 10 ayda da yemelere doyamıyorum. Yakın zamanda mutfağa da girmeye başladım. Hatta Fransız tostu denedim. Food Editor'umuz Simge'yi yakın zamanda mutfakla ilgili sorularımla yıldıracağım.

Ülke ülke gezdiğine göre çok arkadaşın olmalı. Yurt dışından gelen bir misafirine burada neler yedirirsin?

emre-donmez-kimdir-3

Haliyle çok fazla arkadaşım oldu, buraya beni ziyarete de geldiler. Öncelikle künefe yedirmeden bırakmıyorum. İçinde peynir olması ve bir tatlı olması ilginç geliyor onlara. Bir akşam yemeğinde mutlaka ama mutlaka İskender kebap yemeye götürüyorum onları. Lahmacunu unutmamak gerek. Lahmacun yedirerek, entellektüellikten ölen arkadaşlarımı İbrahim Tatlıses’e çevirdiğim de doğrudur.

Klasiklerimizinden devam edip, Karaköy Güllüoğlu'nda mutlaka baklava yediriyorum onlara. Üzerine de mutlaka bir Türk kahvesi içiriyorum. Ben geleneksel tatlar denetmekten yanayım.

Sonlara yaklaşıyoruz. Müziğe olan ilginden bahsetmeni istesem?

Uzun süre bateri çaldım. Tek kelime ile aşığım müziğe. Şu sıralar özellikle Tame Impala ve Arctic Monkeys dinliyorum. En sevdiğim arkadaşlarımdan biridir Onur. Onun Beach House’nu dinliyorum.

Konusu açılmışken bak sana komik bir anımı anlatayım. Bateri çalmaya gitmiştim bir gün. Ama nasıl uykusuzum. Geldim, baterinin başına oturdum. Elimde çiğ köfte ile uyuyakaldım. Bir ısırık alıp, tekrar uyudum. Ne müzikten vazgeçiyorum, ne yemekten.

Ah eski günler...

Sondan bir önceki sorumuz gelsin o zaman. Yemek.com’a seni sorsak sence kim senin hakkında ne demiştir?

yemekcom-emre-donmez

Tugay, ''Kanka, artık biraz da YouTube ile ilgilensen diyorum.''demiştir.

Ufuk, ''Emre bunun CPV’si az olmuş yalnız.'' demiştir.

Batuhan, ''Ya Emre, biliyorum 3 aydır buradaymışsın gibi davranıyoruz. Ama şunu da halleder misin?''demiştir.

Simge, ''Emre bilardoyu çok iyi bilmiyor ama öğretiyor.'' demiştir.

Alişan yol arkadaşım. O yüzden, ''Emre iş çıkışı muhabbetleri iyi.'' demiştir.

Sen, ''Emre şu excel için bana kurs versene karşiim.'' demişsindir.

Ekin, ''Emre kaç page view aldık.'' demiştir.

Zeynep, beni çok sevdiğini anlatmıştır.

Duygu aramıza yeni katıldı. Beni çok seveceğine eminim.

Son soru: Yemek.com senin için ne ifade ediyor?

Yemek.com, her gün yepyeni şeyler öğrendiğim bir okul, ekip ise sınıf arkadaşlarım. Burası Pazartesi sendromunun işlemediği en güzel yer.Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

Tugay Güntekin18 Mart 2016 1:08
Emre, birazdan video paylaşacağım. Ona akşam reklam verir miyiz, ne dersin?
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?