Kadının Görevinin Yemek Yapmak Olduğuna İnananlara Efsane Bir Ders Veren Kız

Favorilerime
Ekle

Kadın-erkek eşitsizliğinin ne yazık ki hala birçok alanda devam ettiği dünyada, aslında birazdan duyacağınız olay size çok da yabancı gelmeyecek, eminiz.

Kadınların görevinin "yemek yapmak" olduğuna inananların hala var olduğunun, hatta bunun mizah malzemesi haline getirebildiğinin aslında en sıradan örneklerinden biri.

Bu olayı güzel yapansa kendiyle aklında dalga geçmeye çalışan o insana verdiği efsane cevapla genç bir kız.

Buyurunuz, sizi hiç merakta bırakmadan olayın detaylarını anlatalım.

Her şey, 16 yaşındaki Avustralyalı kayakçı Jade Hameister'ın birkaç yıl önce yaptığı bir konuşmayla başladı

Şimdilerde 16 yaşında olan Jade Hameister, küçük yaşına rağmen kayakçılık kariyerindeki başarılarıyla takdir toplayan genç bir kız. Öyle ki Avustralyalı genç kayakçı, başarıları nedeniyle daha birkaç yıl önce bile oldukça prestijli TEDx konuşmalarında konuşmacı olmuştu.

Yaptığı konuşmada, genç kadınların hayallerini takip etmeleri gerektiğini, kendilerine güvendikleri takdirde aslında yapamayacakları hiçbir şey olmadığını söylemekten geri kalmayan Jade, bu konuşmasını yaptığı dönemde Kuzey Kutbu'nda kayak yapmış olan en genç insanlardan biriydi.

Elbette gelecekte çok daha büyük hedefleri vardı ve bunu o konuşması sırasında da açıkladı. Jade, bir sonraki hedefinin "Polar Hat Trick" olarak bilinen, Kuzey Kutbu, Güney Kutbu ve Grönland olmak üzere 3 noktada yapılması gereken buz gezisini gerçekleştirmek olduğunu söyledi.

Tabii sonra ne mi oldu?

Bir internet kullanıcısının "Git bana sandviç yap" yorumuyla karşılaştı

Jade Hameister'ın bu konuşması internette yayınlandıktan sonra birçok olumlu yorum almış olsa da yapılan birçok çirkin yorum da vardı tahmin edebileceğiniz gibi. "Git bana sandviç yap." diye aklınca komiklik yapmaya çalışan bir internet kullanıcısı ise en çok dikkat çekenlerden oldu.

Çünkü adı açıklanmayan bu internet kullanıcısının yaptığı yorum yetmezmiş gibi bu yorumu beğenen ve destekleyen de onlarca kişi oldu. Üstelik bu yorum Jade'in de gözünden kaçmamıştı ve genç kayakçı geçtiğimiz günlerde yorumu yapan arkadaşa ve bu yorumu beğenen herkese şahane bir ders verdi.

Jade, geçtiğimiz günlerde hayalini gerçekleştirmekle kalmadı, sandviç de yaptı ama...

instagram

instagram

Henüz 16 yaşında olan Jade Hameister, elbette kötü yorumlara aldırmadan hayalinin peşinden gitti ve hedefini gerçekleştirmek için 2017 yılında nefis ama bir o kadar da soğuk ve zorlu macerasına başladı.

Polar Hat Trick hedefine ulaşmak için Kuzey Kutbu'ndan sonra gitmesi gereken ikinci durak Grönland idi. Grönland'da tek başına kayak yapan Jade, 3 aşamalı hedefinin ikinci durağını da tamamladıktan sonra Antartika'ya doğru yola çıktı. Güney Kutbu'na ulaşmak için 600 kilometre boyunca 100 kilodan bile fazla ağırlıktaki bir kızağı çeken Jade, sonunda Güney Kutbu'na ulaşmayı da başardı.

Bu genç yaşında oldukça zorlu etapları tamamlayarak hedefine ulaşan Jade, dünyada bugüne dek Polar Hat Trick'i tamamlayan en genç insan ünvanını aldığı yetmezmiş gibi Güney Kutbu'nda bir de sandviç yaptı ve fotoğraf çekildi. Fotoğrafınıysa şu sözlerle paylaştı:

"Bu sandviç TEDx konuşmamın altına "Bana sandviç yap" diye yorum bırakan tüm erkeklere. Bu sandviçi yaptım, 37 gün ve 600 kilometre boyunca kayak yaparak Güney Kutbu'na gelirseniz sandviçinizi yiyebilirsiniz."

Jade bu bir yıl içinde yaşadıklarını da şöyle özetledi.

"Geçtiğimiz yıl benim için inanılmaz tecrübelerle dolu bir yıl oldu. Deneyimler beni ve ruhumu değiştirdi. Haritada yeni işaretlediğim yerler, yeni kokular, yeni tatlar, yeni arkadaşlar, yeni kültürler ve yeni bir akıl. Geçmişte olduğunu düşündüğüm tüm sınırlarımı aştım ve diğer genç kadınlara da istediklerini yapabileceklerini gösterdim."

Ne diyelim, Jade Hameister'ın başarılarının katlanarak devam etmesi ve tüm kadınlara ilham vermeyi sürdürmesi dileklerimizle.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?