elma-kabuklari-yeni-farkli

Yağlı Bir Cilde Sahip Olanlar İçin Evde Yapabilecekleri 6 Arındırıcı Maske

Favorilerime
Ekle

Yüzünüzü sabah temizleyicilerle yıkadınız, gün ortasında bir baktınız ki cildiniz parlamaya başlamış. Maalesef bu parlaklık yağlı cilt probleminden ortaya çıkıyor. Yağlı cilt konusunda yapılması gereken ilk şey yeme alışkanlığında değişikliklere gitmek ve vücudun yağlanmasını engellemek.

Ancak yalnızca yağsız yiyerek olabilecek bir şey değil bu, cildinizin yıllardır alıştığı bir sistem var. O cilt yağlanacak, yağlandıkça siz bakım yapacaksınız ve onu yağsız olmaya alıştıracaksınız.

Madem bu işi yapacaksınız, güzelleştireceksiniz kendinizi, o halde mutlaka bakım ve temizleme kürü uygulamanız gerekiyor. Yüzünüzü asla duş jelleriyle ya da şampuanlarla yıkamayın. Asla! Cilt çok hassastır ve sizi yarı yolda bırakmaya hazırdır.

O halde yağlı cilt problemini ortadan kaldırmaya niyetlenen doğal temizleme kürlerini yazalım ve siz de not alın. İşinize yarayacaktır.

En basiti: Salatalık, limon ve yumurtalı bakım kürü

Ne işe yarar: Gözeneklerin açılmasına yardımcı olur, siyah noktaları ortadan kaldırır.

Malzemeler: 1 yemek kaşığı salatalık suyu, 1 yumurta beyazı, 4-5 damla limon suyu, yarım yemek kaşığı kil

Hazırlanışı: Tüm malzemeleri iyi bir karışım olana kadar karıştırın. Göz çevrenize gelmeyecek şekilde yüzünüze sürün ve 15 dakika bekleyin. Ardından ılık suyla yıkayın. Bu işlemi haftada 1 gerçekleştirin.

Mevsimi de gelmişken: Kayısılı ve yoğurtlu bakım kürü

kayisi

kayisi

Ne işe yarar: Yağ oranını dengeler, akne oluşumunu önler.

Malzemeler: 1 kayısı, 1 yemek kaşığı yoğurt, yarım yemek kaşığı kil

Hazırlanışı: Kayısıyı iyice ezin ve incecik püremsi bir yapı elde edin. Kil ve yoğurdu da karıştırarak yüzünüze sürün. Yüzünüzde 20 dakika boyunca tutun ve ılık suyla yıkayın. Bu işlemi haftada 2 kere gerçekleştirin.

Mis gibi kokar: Ballı ve muzlu bakım kürü

Ne işe yarar: Nemi dengeler, ölü hücreleri yok eder.

Malzemeler: Yarım muz, yarım yemek kaşığı bal, 5 damla limon suyu

Hazırlanışı: İncecik, pürüzsüz bir form elde edene kadar malzemeleri karıştırın ve ezin. Yüzünüze uygulayın ve 20 dakika sonra soğuk suyla yıkayın. Bu işlemi haftada 1 kere gerçekleştirin.

Kili unutmayın: Çilekli ve limonlu bakım kürü

Çilek

Çilek

Ne işe yarar: Akne sorununu ortadan kaldırır, cildi besler ve yağı dengeler.

Malzemeler: 8 adet çilek, 5 damla limon suyu, 1 yemek kaşığı kil

Hazırlanışı: Tüm malzemeleri yumuşak bir form elde edene kadar ezerek karıştırın. Yüzünüze uygulayın ve 15 dakika bekleyin. Ardından soğuk suyla iyice yıkayın. Bu işlemi haftada 2 kere gerçekleştirin.

Bu tam bir harika: Yeşil çaylı bakım kürü

yesil-cay-nasil-icilir

Ne işe yarar: Fazla yağı absorbe eder, cildi pürüzsüzleştirir.

Malzemeler: 2 yemek kaşığı yeşil çay, 1 yemek kaşığı bal, 2 yemek kaşığı kil, 1 yemek kaşığı Aloe Vera jel

Hazırlanışı: Tüm malzemeleri her zaman olduğu gibi iyice karıştırın, yüzünüze ve bu kez boynunuza da uygulayarak 15 dakika bekleyin. Soğuk suyla yıkayın. Bu işlemi haftada 2 kere gerçekleştirin.

Tam olarak doğal: Elmalı, ada çaylı bakım kürü

elma-kabuklari-yeni-farkli

Ne işe yarar: Serbest radikallerle çalışıp yaşlanmayı önler, yağı dengeler.

Malzemeler: 1 adet elma, 5 damla limon suyu, yarım yemek kaşığı ada çayı, yarım yemek kaşığı, yarım yemek kaşığı biberiye

Hazırlanışı: 1 adet elmayı iyice kaynatın ve yumuşak bir form almasını sağlayın. Çekirdeklerini temizledikten sonra tüm malzemelerle birlikte iyice karıştırın. Bu işlem için blender da kullanabilirsiniz. Yüz ve boyun bölgenize uygulayıp 20 dakika bekleyin. Ardından ılık suyla yıkayın. Bu işlemi haftada yalnızca 1 kez gerçekleştirin.

Önemli Uyarı

Bu yazı genel bilgilendirme amaçlıdır, reçete niteliği taşımaz. Cilt doktoruna ve/veya güzellik ve bakım uzmanına danışmadan hiçbir cilt bakım ürününü uygulamamalısınız. Bu yazıdaki bilgiler de dahil olmak üzere uzmanların sizin için uygun görmediği hiçbir yöntemi denememelisiniz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?