himalaya

Mutlaka Bilmeniz Gereken 9 Farklı Tuz Çeşidi ve Tuzlar Arasındaki Farklar

Favorilerime
Ekle

Hemen hemen her yemeğin içinde bulunan, hatta tatlıların içine de girerek onlara farklı bir lezzet katabilen o güzide maddeden bahsediyoruz. Bugün konumuz: Tuz! Hatta günlük tuz ihtiyacımızı almadığımızda ya da ani tansiyon düşüklüklerinde imdadımıza koşan maddedir kendisi.

Vücudumuzun da bu kadar çok ihtiyacı olduğu tuzu yalnızca sofra tuzu olarak tanıyorsanız öğrenecek pek çok tuz çeşidi olduğunu da hemen söyleyelim. Tuz yalnızca tuz değildir yani. Belki bir de son zamanlarda özellikle patlaması nedeniyle Himalaya tuzunu biliyorsunuzdur. Akıllardaki bir soru işaretine daha yanıt vereceğiz bu kez. İyotlu tuz ve iyotsuz tuz arasındaki farka da değinelim, bol bol bilgilenelim diyoruz.

Başlayalım o halde.

Himalaya tuzu nedir?

himalaya

Dünya üzerindeki en saf tuzlardan bir tanesi olduğuna inanılan Himalaya tuzu, mineral bakımından da oldukça yüksek bir seviyeye sahiptir. Masaj ve diğer doğal bakım kürlerinde kullanılan tuzun asıl dikkat çekici özelliği ise sahip olduğu ısı tutma kabiliyeti nedeniyle bir tabak gibi de kullanılabiliyor olması. Rengi açık beyaz da olabilir, pembe de olabilir, kızıl da olabilir. Dekoratif amaçlı da kullanılmaktadır.

Çeşnili tuz nedir?

cesnili-tuz-yepyeni-1
Çeşnili tuz, limon ya da baharatlarla bir araya getirilmiş bir tuz tipidir. Genellikle risotto gibi farklı tatların ortaya çıkması istenilen yemeklerde kullanılır. Mutfakta yemeklerinin lezzetini arttırmak isteyenlere şiddetle önerilir.

Tütsülenmiş tuz nedir?

tutsulenmis-tuz-yeni-1

Tuzun da tütsülenmişi mi olurmuş demeyin. Yanan odunlar üzerinde tütsülenen tuzun sahip olduğu o odunsu koku özellikle ızgara üzerinde et yapılırken tercih ediliyor. Aynı zamanda etlerin yanında hazırlanan kumpir patatesler için de enfes bir tat sağlıyor.

Kaya tuzu nedir?

kaya-tuzu-faydalari

Bileşiminde 84 farklı element olduğu için insan vücudunun da ihtiyacı olan mineralleri tek başına karşılama gücüne sahip olan tuz çeşididir. Kristal, iri tanelere sahip olan kaya tuzu, sadece mutfakta değil dericilikten kozmetik sektörüne kadar birçok farklı alanda kullanılıyor.

Kaya tuzu ile ilgili tüm merak edilenler için de sizi şuradan alalım: Son Zamanlarda En Çok Merak Edilen Konu: Kaya Tuzu Faydalı mı, Zararlı mı?

Havai deniz tuzu nedir?

Siyah ya da kırmızı renkte olabilen, genellikle kalın bir şekilde çekilmiş tuzdur. Kırmızı renkteki tuz rengini Alaea maddesinden alır, siyah ise kömürden. Volkanik patlamalar sonucu ortaya çıkan bu tuzlar mineral bakımından zengindir ve deniz ürünleriyle birlikte harika bir lezzet oluşturur.

Fleur de Sel nedir?

"Tuz çiçeği" anlamına gelen bir kelimedir fleur de sel. Bu tuz, Fransa'nın Brittany bölgesinde yer alan Guérande şehrinde elle toplanır. Bu kadar meşakkatli bir iş olduğu için arkasında daha pahalıca bir tuzdur. Gerçek tuz tadına en yakın tuz olduğu bilinir. Özellikle sebzelerle oluşturduğu kombin bir harikadır. Son olarak pahalı olmasına rağmen sağlıklı ve doğal olduğu için her yemekte de kullanabilirsiniz.

Kar tuzu nedir?

kar-tuzu-flake-salt-yeni-1

Fleur de sel'e göre daha az mineral içerir. Genellikle salatalarda kullanılmak üzere tercih edilir. Yapısı daha çok kristal buz parçalarına benzer.

Büyük tuz (Grol sel) nedir?

Bir tür deniz tuzudur büyük tuz. Yapısal olarak büyük olduğu için adını bu şekilde almıştır. Değirmenin içine koyup çekerek kullanabilirsiniz. En çok da makarna suyuna yakışır.

Gri tuz nedir?

amazon

amazon

Tuzlu göllerden elde edilen bir tuzdur. Yapısal olarak oldukça büyüktür. Kelt denizinden de aynı şekilde gri tuz çıktığı bilinir. Özellikle pişirirken tercih edilmesi gereken yemek ise tahmin ettiğinizin aksine hamur işleridir.

Sofra tuzu nedir?

sofra-yuzu-tuzluk-yeni-1
Sodyum klorür bakımından diğer tüm tuzlardan daha fazlasını barındırır. Ancak sofra tuzlarının en dikkat edilmesi gereken noktası içerdiği yapay maddelerdir. Gerçekten soframıza gelene kadar pek çok işleme uğrar ve doğallığını kaybeder. Bu nedenle üstte yer alan 8 adet tuzdan bir tanesini tercih ederseniz daha sağlıklı bir tuz alımı yapmış olursunuz.

İyotlu tuzla iyotsuz tuz arasındaki fark

İnsan vücudunda tiroid üretimi için ihtiyaç duyulan maddeler iyotlu tuzun içerisinde mevcut. Bu yüzden herhangi bir tiroid rahatsızlığınız ya da guatr rahatsızlığınız yoksa iyotlu tuz tüketmeye özen gösterin. Doktorunuz önermediği sürece iyotsuz tuz kullanmanıza gerek yok. İyotsuz tuzların içerisinde tiroid üretimine destek olacak maddeler bulunmadığı için vücudunuza böyle bir katkı sağlamıyor. Aralarında böyle bir fark mevcut. Kısacası eğer bir tiroid rahatsızlığınız varsa iyotsuz, yoksa iyotlu tuz tüketin.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

Kardelen Kaptan Şevke7 Mart 2018 13:10
Bu tamamen bilimsellikten uzak, yanlış bir inanış. Tuzlar hakkında gerçek ve doğru bilgiye, google'a "tuz yalansavar" yazarak veya aşağıdaki linkten erişebilirsiniz. Konuyu anlatan akademisyenlerin kim olduklarına ve peer-reviewed makalelerine erişebilir, ona göre neye inanacağınıza kendiniz karar verebilirsiniz! https://yalansavar.org/2016/04/24/podcast-6-kaya-tuzu/
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?