Yediği İncir Sayesinde 44 Yıl Önce Öldürüldüğü Yerde Bulunan Kıbrıslı Adam

Favorilerime
Ekle

Size Kıbrıs'ta bir mağara içinde yetişen bir incir ağacının yıllardır kayıp olan bir adamın bulunmasına yardım ettiğinizi söylesek?

Filmlere konu olacak hem ilginç hem de acıklı bir hikayeye davetlisiniz.

Mağaranın içinde alışılmadık bir şekilde büyüyen bir incir ağacı

Amacı Kıbrıs'ta 1963-1974 yılları arasında yaşanan olaylar sırasında kaybolan kişileri araştırmak olan Kayıp Şahıslar Komitesi (KŞK) geçtiğimiz günlerde ilginç bir olaya imza atıyor.

Kıbrıs'ta bir mağaranın içinde yetişen büyük bir incir ağacı olduğunu fark eden araştırmacılar ağacın bu rakımda ve bir mağaranın içinde nasıl büyüdüğünü merak ediyor ve kazı yapmaya karar veriyorlar.

Araştırmacıların şüpheleri doğru çıkıyor ve mağara içinde üç cesede ulaşıyorlar. Bunlardan biri de 1974 yılından beri kayıp olan Ahmet Hergüner.

Ahmet Hergüner'in ölmeden önce yediği incirin çekirdeğinden ağaç yetiştiği ortaya çıkıyor

Araştırmacılar çeşitli testler sonucu Ahmet Hergüner'in öldürülmeden önce incir yediğini ve midesinde kalan incir çekirdeğinden mağaranın içinde yıllar içinde bir incir ağacı yetiştiğini tespit ediyorlar.

Ahmet Hergüner ve yanındaki iki Türk'ün sığındıkları mağarada bir dinamit patlaması sonucu öldürüldükleri söylenirken patlama sonucu mağarada açılan delikten giren ışık, içerideki nem ve hava koşulları burada bir incir ağacı yetişmesine imkan tanıyor.

Böylelikle de 44 yıldır aranan Ahmet Hergüner'e ne olduğunu da ortaya çıkıyor.

44 yıl sonra ailesi Ahmet Hergüner'e ne olduğunu öğrendi

hurriyet

hurriyet

Ahmet'in bulunmasına yol açan incir ağacı hakkında abisi 87 yaşındaki Münür Hergüner şunları söylüyor:

"Adanın güneyinde yarısı Türk yarısı Rum 4 bin nüfuslu Piskobu köyünde yaşıyorduk. 1963-1964’te küçük Türk köyleri büyüklerle birleştirildi. 1974’te yeniden karışıklık çıktı. Kardeşim Ahmet, Türk Mukavemet Teşkilatı’ndaydı (TMT). 10 Temmuz günü evinden alıp götürdüler. 15 Temmuz’da Rumların saldırısı olunca köyümüze en yakın İngiliz üssüne sığındık. Altı ay başka köylerden de gelen 10 bin kişiyle üsteki kampta yaşadık. Sonra bizi uçaklara koyup Türkiye’ye gönderdiler. Adana’da kaldıktan sonra anlaşmayla Kıbrıs’a geri geldik. Rumların çıkartıldığı evlere girdik. Biz kurtulduk ama kardeşimi kurtaramadık. Yıllarca yetkililerin kapısını çaldık ama sonuç alınamadı.

Paraklişa köyünde bir araştırmacı dağlık alanda o bölgede yetişmeyen bir incir ağacı görüp şüphelenmiş. Altını kazınca üç kişi buldular. Kimin evinde bu ufak tip ‘angoriniga inciri var’ diye araştırdılar. Kardeşimin kayıp olduğunu öğrenince kan testi yaptılar ve onu buldular. Küçük kayıkla dağın altındaki mağaraya götürüp dinamitle patlatmışlar. Midesindeki incir, patlama sonucu delinen kayadan giren güneş ışığıyla hayatta kalıp büyümüş. Kardeşimi o incir ağacı sayesinde buldular. Biz de gidip yeri gördük. Acımız hiç bitmedi... Yıllar sonra eski köyümüzü görmeye gittik. Eski köyümüzü, komşuluklarımızı özleriz.”

Kaynak: 1, 2, 3Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

2

Yüksell Gürbüzz9 Ekim 2018 6:13
okkk teşekkürler sunarım size??
Yanıtla
Yüksell Gürbüzz9 Ekim 2018 6:11
Bence herkesin yemek kurtarıcısı olacak var olanı pisirbek kolay az olup nasıl pisircem zor bu bana gore çok teşekkürler
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?