Büyükannesinin Ballı Limonata Tarifi Sayesinde Milyoner Olan 13 Yaşındaki Girişimci Kız

Favorilerime
Ekle

Henüz 13 yaşında bir kız düşünün, şu an milyon dolarlık bir şirketi olsun, CEO olarak girişimcilik dersleri versin, etkinliklere katılarak yüzlerce insana ilham vermeye devam etsin.

Ailesinin "Sen küçüksün yapamazsın" demediği, aksine onu destekleyip bugünkü haline gelmesine destek olduğu şu an 13 yaşındaki Mikaila Ulmer'den bahsediyoruz.

Onun başarı hikayesi herkese ilham olacak türden.

Her şey arıları korumak için

Mikaila'nın "iş hayatına" atılışı 4 yaşında başlıyor. Evinin önüne kurduğu bir standda limonata satan küçük kızın hayatını ise ilerleyen zamanlarda iki şey değiştiriyor.

Bunlardan biri Mikaila'nın iki hafta aralıkla arılar tarafından sokulması. Mikaila bu olaydan sonra arılardan korkmaya başlıyor. Ancak ailesi kızlarına her arı gördüğünde korkması yerine onları araştırmasını öğütlüyor.

Mikaila böylelikle arıları, onları ekosistemdeki yerini araştırmaya başlıyor ve çok etkileniyor. Arıları nasıl koruyabileceğini düşünürken hayatını değiştirecek ikinci bir tesadüfle yolları kesişiyor.

Büyükannesinin keten tohumlu, ballı limonata tarifi her şeyi değiştiriyor

Tam bu sıralarda Mikaila'nın dikkatini büyükannesi Helen'in gönderdiği bir tarif kitabı çekiyor. Bu kitapta 1940'lardan kalan bir limonata tarifi var ve bizim bildiklerimizden çok farklı.

İçinde keten tohumu ve tatlandırıcı olarak bal olan bu limonata tarifini üretmeye başlayan Mikaila'nın yaptığı bu içecekler çok beğeniliyor. Mikaila ailesinin de yardımıyla Me & The Bees adıyla bir şirket kuruyor ve bu ballı limonataları üretip satmaya başlıyor. Amacı satıştan kazandıklarını arıları korumak üzere çalışan organizasyonlara bağışlamak.

11 milyon dolarlık bir şirketin sahibi şu an

cnbc

cnbc

Önce yerel bir pizza mağazasıyla anlaşıp ürünlerini satan Mikaila daha ilk yıldan kar ediyor. Ama asıl başarısını 2015 yılında, yani 9 yaşındayken ünlü market zinciri Whole Foods Market ile anlaşmasıyla yakalıyor. Şirket; "Mikaila'nın yaptıkları dikkatimizi çekti çünkü harika bir tada sahip hiçbir örneği olmayan bir ürünü, sosyal bir mesajı ve tutkulu, güçlü bir kurucusu vardı" diyor bu anlaşma hakkında.

Bundan sonra Mikaila'nın geleceği daha da parlak hale geliyor. Birçok yatırımcının da dikkatini çeken Mikaila'nın şirketine yüklü yatırımlar yapılıyor, televizyon programlarına çıkmaya, etkinliklere konuşmacı olarak çağrılmaya başlıyor. Hatta Obama'nın davetiyle Beyaz Saray'a bile gidiyor.

Mikaila 13 yaşında 11 milyon dolarlık bir şirketin sahibi şu an. Yılda 360 bin şişe limonata satan Mikaila hem okulunu ihmal etmiyor, hem de şirketini yönetiyor.

4 yaşında küçük bir standda limonata satarken başladığı macerası ailesinin büyük desteğiyle şimdi milyon dolarlık bir şirketin CEO'su olmakla devam ediyor kısacası.

Mikaila'nın başarısı hem ailelere hem de tüm miniklere örnek olsun.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?