Türkiye'deki Kadınların Temizlik Alışkanlığına Dair 11 Dikkat Çekici Sonuç

Favorilerime
Ekle

Bugün sizleri, bazılarında kendinizi bulacağınız, bazılarınaysa şaşıracağınız bir araştırmanın sonuçlarıyla buluşturacağız.

Profilo Dayanıklı Ev Aletleri'nin TNS Araştırma Şirketine yaptırdığı "Ev Aletlerinin Kullanımı ve Türkiye'deki Kadınların Temizlik Alışkanlıkları" araştırmasının sonuçları geçtiğimiz günlerde açıklandı ve ortaya birbirinden ilginç sonuçlar çıktı.

İstanbul, Kırklareli, Bursa, Manisa, Zonguldak, Samsun, Kayseri, Konya, Erzurum, Malatya ve Gaziantep gibi toplam 18 ilde 753 kadınla yapılan anketlerden çıkan sonuçlar şöyle...

Ev işine ayrılan zamanın çoğu temizlikle geçiyor

rd

Araştırmanın ilginç sonuçlarından biri ev işlerine ayrılan süreler üzerine. Buna göre ev işlerine ayrılan sürenin %42'si temizlikle geçiyor.

Temizliğin ardındansa %23'le yemek yapmak ve %20'yle ütü yapmak geliyor.

Türkiye'deki ev kadınlarının çoğu haftada 1 geniş ev temizliği yapıyor

rd

Ankete katılan kadınların %26'sı evini haftada bir kez detaylı olarak temizliyor. %20'si bunu 15 günde 1 yaparken, %23'ü de ayda 1 kez yapıyor.

100 kadından sadece 6'sı geniş ev temizliğine ihtiyaç duymuyor.

Cam temizliğiyse ayda 1 yapılıyor

stayathomemum

Araştırma sonuçlarına göre cam temizliğini ayda bir yapma oranı %32. Ancak 15 günde ya da haftada 1 yapanlar da hiç az değil.

15 günde 1 camlarını temizleyenler, katılımcıların %26'sını oluştururken, cam temizliğini haftada 1 yapanların oranı da %16.

Ankete katılanların %7'siyse hiç cam temizliği yapmıyor.

En sevilmeyen ev işi açık arayla ütü yapmak oluyor

kidspot

Ankete katılan her 100 kadından 41'i, en sevmedikleri ev işi sorusuna ütü yapmak yanıtını vermiş.

Ütü yapmanın ardındansa sırasıyla yer silmek, toz almak, bulaşık yıkamak ve evi toplamak geliyor

cleanmyspace

Yapılan araştırmaya göre ev işleri arasında en sevilmeyen ütüyken, onun hemen ardından da %15'le yer silmek, %13'le toz almak, son olaraksa %11'le bulaşık yıkamak ve evi toplamak geliyor.

Ayda ortalama 8 kez elektrikli süpürge çalıştırılıyor

amazon

Araştırma sonucunda varılan diğer bir sonuç da şöyle: Elektrikli süpürge kullanımı ayda ortalama 8.

Ankete katılan 100 kadından 11'i elektrikli süpürgeyi her gün kullandığını söylerken, 2 günde 1 kullandığını söyleyenlerin sayısı 35, haftada 1 kullandığını söyleyenlerin sayısıysa 39.

Çamaşır yıkama işlemiyse genel olarak 2 günde 1 gerçekleştiriliyor

which

Ankete katılan kadınların %49'u çamaşırlarını 2 günde 1 yıkadıklarını söylerken, haftada 1 yıkadığını söyleyenlerin oranıysa %30.

Çamaşır yıkarken en çok uğraştıran leke sorulduğundaysa birinciliğe yağ lekesi oturuyor

myhomelifemag

Katılımcıların çamaşır yıkama alışkanlıkları incelenirken ortaya çıkan tabloya göre, en çok uğraştıran leke %38'le yağ lekesi oluyor.

Onu %24'le ter ve %21'le çamur-sokak kiri takip ediyor.

Karadeniz Bölgesi'nde ortalama 4 evden 1 tanesinde bulaşık makinesi bulunuyor

drrichswier

Türkiye genelinde ortalama 100 evden 61'inde bulaşık makinesi bulunurken, Karadeniz Bölgesi'nde bu oranın %25 olduğu, bu bölgede yaşayan kadınların bulaşıkları elde yıkama alışkanlığının daha fazla olduğu da anketin sonuçları arasında.

Bulaşık makinesini kullanma sıklığı ortalama 2 günde 1

sosclorox

Ankete katılan kadınların %47'si bulaşık makinesini 2 günde 1 kez çalıştırdıklarını söylerken %32'si her gün, %13 ise haftada 1 çalıştırdığını açıklıyor.

Son olarak, yer temizliği de genellikle haftada 1 kez yapılıyor

cleanipedia

Araştırmanın sonuçlarına göre yer temizliği konusunda da durum şöyle: Kadınların ortalama %33'ü haftada 1 kez yer temizliği yapıyor.

İki günde bir yer temizliği yaptığını söyleyen kadınların oranı %24 olurken, ayda 1 yer temizliği yapanların oranı da %16.

Kaynak: MilliyetDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?