Kahve Hazırlayabilen, Yemek Pişirebilen Türk Yapımı Robotla Tanışın: Ada

Favorilerime
Ekle

Yakında sabah kahvenizi bir robot yapacak, kahvaltınızı hazırlayacak, bulaşık makinesini çalıştıracak desek?

Jetgiller'de görüp özendiğimiz ev robotu teknolojisi gerçek oluyor. Türkiye'de üretilen Ada isimli robot yakında ev kadınlarının en büyük yardımcısı olursa şaşırmayın. Yani Westworld'de "Bring yourself back online, Dolores" diyebiliyorlarsa bizde de Ada var artık ne var yani...

Ada ile şimdiden tanışmak ister misiniz?

Ev kadınların yeni yardımcısı artık bir robot: Karşınızda Ada

hurriyet

Türkiye'nin ilk insansı robotu olan "Akıncı-1"i geliştiren yazılım firması şimdi geliştirdiği yeni robotla gündemde. Ada ismi verilen robot ise ev kadınlarının talebi üzerine geliştirilmiş. Kendilerine ev işlerinde yardım eden bir robot talebiyle gelen ev kadınlarını dinlediklerini söyleyen Akınsoft Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Akın, ikinci insan özellikleri taşıyan robotu bu hedefle üretmiş.

Kahve pişirebiliyor, yemek yapabiliyor, bulaşık makinesini çalıştırabiliyor

hurriyet

Ev kadınlarının evde en büyük yardımcısı olması amacıyla geliştirilen Ada robotun komutla kahve pişirme, yemek yapma, bulaşık makinesi ve buzdolabını programlama gibi birçok işi yapması bekleniyor.

Jetgiller'de Rosie, Türkiye'de Ada

hurriyet

Ada'yı geliştiren şirket, ondan şöyle bahsediyor:

"Bir ev hanımı kadar olmasa da ilk etapta onlara yardımcı olabilecek, buzdolabını, bulaşık makinesini programlayabilecek, ocağı kullanacak ya da sabah kahvenizi ve omletinizi hazırlayabilecek konseptte olacak robotumuz kısa süre sonra evlerde kullanılmaya başlanacak. Bunu da ev hanımlarından gelen yoğun talep üzerine geliştirdik.

İnsanlar 'Robotlar bizi ileride işsiz bırakacak' diye tedirgin olabiliyor. Robotlar insan sağlığını bozan kimyasalların kullanıldığı sanayilerde ya da monoton olarak yapılan işlerde görev alacak. İnsanlar ise beyin gücüne dayanan daha rahat yerlerde çalışacak."

Yani yakında siz sabah gazetenizi okurken kahvenizi, kahvaltınızı hazırlayan; mutfakta size yardım eden bir robotu evinizde görmeye hazır olun. ;)

Kaynak: hurriyet.com.tr


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?