Bir Hafta Boyunca Sadece Nakit Harcayarak Para Biriktiren Yemek Tutkunu Kadın

Favorilerime
Ekle

Cüzdanındaki kartlara güvenip bütün bir ayı onlarla geçiren, sırf o kartlar nedeniyle alışverişten aslında hiç ihtiyacı olmayan türlü çeşit ürünle dönen, sırf bu yüzden bütçesinde büyük bir boşluk açılan herkesi bu tarafa doğru alalım hemen.

Siz ya da etrafınızdaki bir arkadaşınız, akrabanız, fark etmez, bu durum size çok aşina, biliyoruz. Ya etrafınızdakilerden dinliyor ya da bizzat yaşıyorsunuz...

Peki, bu durum nasıl iyileştirilebilir dersiniz?

Bugün sizi, tam bir alışverişkolik ve yemek tutkunu olan, bu yüzden de her ayın sonunda yüklü miktarda kart borcu ödemek zorunda kalan Danielle ile tanıştıracağız.

Kendisi, yaşadığı bu sıkıntıya dur diyebilmek için 1 haftalık alışveriş detoksuna girmiş ve yanında sadece belirli bir miktar nakit parayla gezmiş. Sonunda ne mi olmuş? Buyurunuz, hemen anlatmaya başlayalım.

Danielle neredeyse hiç nakit para kullanmıyor ve ay sonunda gelen faturalarla nasıl bir yanlış yaptığını fark ediyor...

instagram

http://cdn.yemek.com/wp-content/uploads/2014/05/ilk-bulusma-sakasi-prank.png |

Danielle, kabarık kart faturalarından gerekli dersi çıkarıyor ve 1 hafta sürecek kredi kartı detoksu başlıyor...

cosmopolitan

Danielle, gelen yüklü miktarda faturaların ardında harcama alışkanlıkları inceliyor ve bugüne kadar birçok şeyi ihtiyacı olduğu için değil, alabildiği için aldığını fark ediyor. Bu yüzden sürekli harcaması gereken miktardan fazla harcadığını anlayan genç kadın, kendine haftalık bir limit koyarak bir hafta boyunca sadece yanındaki nakit paralarla gezmeye karar veriyor.

Bir hafta için genel olarak 300-400 dolar harcadığını görünce de limitini 200 dolar olarak belirliyor ve kendi bütçesine göre tutumlu olacağı haftaya adım atıyor.

Pazartesi: Yemek ve kahve alışkanlıklarını değiştiriyor

cosmopolitan

Tam bir yemek tutkunu olan ve gün içinde bol bol kahve içen Danielle, başladığı bu "tutumlu" haftanın ilk günü bu alışkanlıklarını değiştirerek işe koyuluyor.

Bugüne kadar kahve bağımlılığı ve arkadaşlarıyla sosyalleşmek için gün içinde bol bol uğradığı kahveciye günde sadece bir kez gitmeye karar veren genç kadın, bunun yerine ofiste çay-kahve yapmaya başlıyor ve arkadaşlarıyla da ofiste daha çok zaman geçiriyor.

Gün içinde kahve, kahvaltı ve öğle yemeği için toplam 20 dolar harcıyor ve akşam yemeğini buzdolabında kalan yiyeceklerle geçirerek nakit para harcamaya başladığı haftanın ilk gününü 20 dolarla kapatıyor.

Salı: Alışveriş tutkusunu dizginlemeye başlıyor ve ihtiyacı olmayan hiçbir şeyi almamayı başarıyor

instagram

Bugüne kadar alışveriş merkezine ya da markete gittiğinde asla tek bir şey alıp çıkamadığını söyleyen genç kadın, bugün iradesini konuşturuyor ve dışarıda ne kadar gezerse gezsin vitrinlerden uzak durmasını biliyor.

Danielle, yanında sadece nakit parayla dolaşmanın iyi yanlarını da fak etmeye başlıyor ve salı günü yaşadıklarını şöyle anlatıyor:

"İşte nakit parayla ilgili en güzel şey: Cebinizde ne kadar varsa, o kadar alışveriş yapabiliyorsunuz. O yüzden işe giderken başımı eğip sağdaki soldaki marketlerin vitrinlerine bakmamaya çalıştım. Bugün de kahvaltı ve öğle yemeği için toplam 20 dolar harcadım ve günü tamamladım".

Çarşamba: Toplu taşımayı daha sık kullanmaya başlıyor

instagram

Başta da söylediğimiz gibi Danielle, işi için her gün New Jersey'den New York'a gidiyor. Bu da onun zamandan tasarruf etmek için daha çok taksi kullanmaya başlamasına neden olmuş.

Ama nakit para kullanmaya başladığı bu haftada, sık sık kullandığı taksi yerine daha çok toplu taşımayı tercih ediyor ve bu sayede yol masraflarını da azaltıyor. Gün içinde yine 20 dolar harcayan Danielle, bu kez akşam yemeğinde iş arkadaşlarıyla dışarıya çıkıyor ve bu yüzden 15 dolar daha harcıyor. Çarşamba gününü toplamda 35 dolar harcayarak tamamlamış oluyor.

Perşembe: Öğle yemeği için alışık olduğu düzeni bırakıp yemeğini başka bir yerden almaya karar veriyor

instagram

Danielle, öğle yemeği saati geldiğinde her zaman yediği belli başlı yemekleri sipariş vermeyi alışkanlık haline getirmiş, ta ki bu perşembe gününe dek.

Bugün bir değişiklik yaparak daha hesaplı bir yol seçiyor ve öğle yemeği için iş arkadaşını da yanına alıp yakınlardaki daha uygun fiyatlı bir restorana gidiyor. Bu sayede yaklaşık 6 dolar kara geçtiğini söyleyen genç kadın, kahvaltısı nedeniyle bütçesini biraz aşsa da toplam 22 dolarla günü tamamlıyor.

Cuma: Sadece yanındaki nakit parayla yaşamaya tamamen adapte oluyor

cosmopolitan

Kartlarından uzakta yaşadığı haftanın beşinci gününe geldiğinde Danielle, artık kartsız, hatta yanında sadece limitli bir miktar nakit para varken yaşamaya alışıyor ve alışveriş tutkusunu dizginlemeyi öğreniyor.

Ama yine de haftanın yorgunluğunu atmak için kendisini bir kahveyle ödüllendirmeyi de ihmal etmiyor. Elbette alışverişini yine nakit parayla yapıyor. Bugünü toplam 22 dolar harcayarak tamamlıyor.

Cumartesi: Günü hiç para harcamadan tamamlıyor

instagram

Hafta sonunu fırsat bilerek ailesini ziyarete giden Danielle, annesinin yaptığı enfes yemekler sayesinde bugün içinde yemeğe hiç para vermiyor ve tüm günü ailesiyle geçirdiği için başka hiçbir harcama da yapmıyor. Bu sayede günü hiç para harcamadan tamamlıyor.

Pazar: Arkadaşlarıyla buluşup eğlenceli bir gün geçirerek bütçesini biraz aşıyor

instagram

Haftayı arkadaşlarıyla buluşarak tamamlayacağı için yanına bu kez 20 dolar değil 45 dolar alan Danielle, bugüne kadar arkadaşlarıyla buluştuğunda ortalama 70 dolar civarında bir para harcıyormuş. Ancak bu kez yediklerini ve içtiklerini bütçesine göre seçerek daha az para harcamayı başarıyor.

Daha önce arkadaşlarıyla buluştuğunda onlara sürekli bir şeyler ısmarladığını da söyleyen genç kadın, bu kez o alışkanlığından da vazgeçmiş tabii ve günü toplam 40 dolar harcayarak tamamlamış.

Danielle, bu haftanın sonucunda vardığı sonuçları da herkesle paylaşmayı ihmal etmiyor...

instagram

Tam bir alışverişkolik olan Danielle, bu haftanın sonunda paranın zor kazanıldığını ve bu yüzden cep telefonundaki bir uygulamayla ya da plastik kartlarla öyle akılsızca harcamamak gerektiğini fark ettiğini söylüyor ve ekliyor:

"Elinizdeki nakit para olunca değerini daha çabuk anlayıp daha koruyucu bir tavır sergileyebiliyorsunuz. Mesela ben yemek yemeyi seviyorum ve yeni lezzetleri keşfetmekten vazgeçmeyi düşünmüyorum. Ama bu keşifler için daha akılcı bir yol var. Mesela, malzemeleri kendim alıp evde daha fazla yemek yapabilirim. Bundan sonra şişirilmiş fiyatlarla sununan trend yemekler yok benim için!

Artık genel olarak nakit kullanmaya çalışacağım. Bu durum finansal hedeflerimi tutturmamda bana çok yardım edecek gibi gözüküyor."

Kaynak: cosmopolitan


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?