File Torbalara Dönüş: Türkiye'de Naylon Poşet Kullanımı Yasaklanıyor

Favorilerime
Ekle

Plastikler hayatımızı adım adım ele geçirdi ve geçirmeye devam ediyor desek yanlış olmaz. Üstelik onlardan uzak durmak için ne kadar çaba gösterirsek gösterelim, bazı durumlarda çaresizce, bazense hiç fark etmeden kullanıyoruz onları.

Mesela marketlere, alışveriş merkezlerine gidip de bir şeyler aldığımızda kasada hemen tutuşturuluyor elimize naylon poşetler. Ne yazık ki çoğumuzun da yanında bez ya da file torba taşıma gibi bir alışkanlığı olmadığından alıveriyoruz hemen.

Neyse ki bugün size güzel bir haber vereceğiz konuyla ilgili. Sıkı takipçilerimiz hatırlayacaktır, daha önce Fransa'da plastik çatal-bıçak ve tabaklar yasaklanınca takdir etmiş, "keşke bizde de bu tarz uygulamalar olsa" demiştik. İşte benzer bir uygulama aşamalı olarak ülkemize de geliyor.

Peki, bu uygulamanın içeriği ne ve ne zaman başlayacak?

Buyurunuz, hemen anlatmaya başlayalım.

Önemli güncelleme: 1 Ocak 2018'de yürürlüğe girmesi planlanan bu uygulamanın süresi 1 yıl uzatılmıştı ancak takvim yeniden değişti. Yeni açıklamalara göre, Ekim 2018'in sonuna dek tüm alışverişlerde yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Market ve mağazalardaki naylon poşet kullanımına sınırlama geliyor...

nbcnewyork

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının Atık Yönetmeliği kapsamında ülkemizde 1 Ocak 2018'den itibaren naylon poşet kullanımına sınırlama getiriliyor.

Türkiye Perakendeciler Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Altunbilek'in geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamaya göre, bu uygulamayla naylon poşetin hem doğa hem de insan sağlığına olan zararlarını en aza indirmek amaçlanıyor. Uygulamanın öncelikli olarak başlayacağı yerler arasındaysa metropoller var.

Bugüne dek çöp poşeti yapmak için marketlerden hep fazla fazla alınan o poşetlere elveda demeye az kaldı anlayacağınız. Bundan böyle hepimiz daha çevre ve insan dostu ürünlere yöneleceğiz. Peki, naylon poşete alternatif neler olacak dersiniz?

Naylon poşet yerini bez ve file torbalara bırakıyor...

projourno

Uygulamanın başlamasının ardından neler olacak derseniz hemen anlatalım: Market ve mağazalar uygulamanın ilk aşamasında bez ve karton torbalar hediye ederek müşterilerinin alışveriş deneyimini sekteye uğratmamak için elinden geleni yapmayı hedefliyor.

Naylon poşetlerinse şimdilik kesin olmamakla birlikte ücretli olması planlanıyor.

Uygulamanın devamında ise bu durumun insanlarda bir alışkanlık halini alması ve yanlarında bez ya da file torbalarla alışverişe çıkmaya başlamaları amaçlanıyor.

Bu sayede hem çevreye zarar veren atık maddelerin azalması hem insan sağlığının plastik maddelerden daha az etkilenmesi sağlanacağa benziyor.

E haliyle bize de sevimli file torbalarımızı, bez çantalarımızı hazırlamak düşüyor! Mis.

Kaynak: Milliyet


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?