Bir Hafta Boyunca Sadece Kahvaltılık Gevrek Yiyen Çılgın Adam

Favorilerime
Ekle

Tek tip beslenmeyle ilgili çeşit çeşit örnek görmüştük ama böylesine ilk kez tanık oluyoruz.

Daha önce 1 Ay Boyunca Her Gün Yaklaşık 4 Litre Su İçince Ne Oluyor? yazımızda yaptığı çılgın deneyi anlattığımız Wil Furton, bu kez karşımıza daha da çılgınca bir deneyle çıkıyor ve bir hafta boyunca kahvaltılık gevrekten başka bir şey yemiyor.

Peki, bu pek akıl karı gibi gözükmeyen deneyi nasıl sonuçlanıyor dersiniz?

Buyurunuz, aldığı tüm sonuçları gün gün paylaşan, yaşadıklarıyla hepimizi şaşırtan Wil Furton’ın kahvaltılık gevrek dolu sıra dışı haftasını birlikte öğrenelim.

Önemli bir uyarı: Bu ve benzeri deneyler, sağlık açısından birçok olumsuz etki yaratabileceğinden siz asla ama asla bu şekilde deneyler yapmayın.

Wil Furton, kahvaltılık gevreğin uzun süreli kullanımındaki etkilerini görmek için bir deney yapmaya karar veriyor…

thrillist

1 galon su tüketerek geçirdiği bir ayı anlatırken de söylediğimiz gibi Wil, New York’ta yaşayan bir yazar ve yaptığı çılgın deneyleri okuyucularıyla paylaşmayı çok seviyor. Kahvaltılık gevrekle ilgili yazdığı bir yazının ardından, kendi üzerinde böyle bir deney yapmaya karar veren genç adam, deneyin ilk gününde yeme programını oluşturuyor ve deneye hızlı bir giriş yapıyor.

İlk iş olarak, normal hayatında günde ortalama 2000 kalori aldığı için, kahvaltılık gevrek yerken de bu kalori miktarını tutturmayı amaçlıyor. Bu yüzden her zaman kullandığı klasik kahvaltılık gevrek ölçüsüne göre günde 13 ila 15 ölçü kahvaltılık gevrek yemesi gerektiğini, bunu yaparken de her bir kase için yarım su bardağı süt kullanması gerektiğini hesaplıyor.

Tüm bu deneyi boyunca vücuduna zarar vermemek adına arada bir meyve yemeyi de planlarına dahil ediyor ve böylece çılgın deney başlıyor.

Pazartesi: Kendini oldukça enerjik ve mutlu hissediyor…

thrillist

İşe geç kaldığı için sabah kahvaltısı olarak yiyeceği gevrekleri metroda yemeye karar veren Wil, deneye eğlenceli bir şekilde başlıyor aslında. Sabah yediği bir kase gevreğin ardından öğlen için favorisi olan tarçınlı mısır gevreğini tercih ediyor ve öğle yemeği olarak 2 kase kadar gevrek tüketiyor.

Akşam yemeğinde de favori kahvaltılık gevreğinden şaşmayan genç adam, günü toplamda 9 kase gevrekle tamamlıyor ve bu da gün içinde aldığı kalorinin azalmasına neden oluyor. Çünkü yediği gevrekler toplamda yaklaşık 1400 kalori ediyor ve bu, her zaman aldığı 2000 kalorinin altında.

İhtiyacı olan kaloriden çok daha az almış olmasına rağmen gün boyu kendini daha enerjik hissettiğini söyleyen Wil, normalde pazartesileri hiç yapmıyor olsa da koşu yapmaya bile çıkmış ve günü mutlulukla tamamlamış.

Salı: “Hala iyi hissediyorum”

thrillist

Deneyin ikinci gününe geldiğinde sabah uyanmakta biraz zorlandığını ve kendini miskin hissettiğini söyleyen Wil, kahvaltı ettikten sonra yine zinde hissetmeye başlıyor ve yeni bir kahvaltılık gevrekle vücudunu şaşırtmayı deniyor.

2 kase gevreği sütle karıştırıp yedikten sonra 1 kase de içine muz dilimleyerek yiyor ki midesine bir parça da olsa meyve girsin.

Genç adamın bu ikinci günde vücudunda fark ettiği en olumlu etkiyse gevreğe karıştırdığı sütten geliyor. Vücuduna günde 80 ila 120 gram kadar protein girdiğini fark edince mutlu olduğunu söleyen Wil ekliyor:

“Vücudumda kalsiyum tavan yaptı, kemiklerim kendini hiç bu kadar iyi hissetmemişti. Korkularım azaldı, en azından bir gün daha.”

Çarşamba: Canı sebze ve meyve istemeye başlıyor…

thrillist

Deneyin üçüncü gününde arkadaşlarıyla bol kahvaltılık gevrekli bir kahvaltı yapıyor Wil. En sevdiği gevrek olan tarçınlı mısır gevreğindense bıkmaya başladığını fark ediyor. Tabii bunda son 48 saat içinde neredeyse 1 kilo kadar o gevrekten yemesinin etkili olduğunu da söylüyor.

Günün ilerleyen saatlerinde canı sebze ve meyve yemek istiyor ama giriştiği bu çılgın deneyi baltalamamak adına bu isteğini de gevrek yiyerek bastırmaya çalışıyor. Tıpkı en sevdiği kahvaltılık gevrek gibi sürekli süt içmekten de sıkıldığını söyleyen genç adam, kahvaltılık gevreğini soya sütüyle renklendirmeye karar veriyor.

Çarşamba gününe geldiğinde artık koşu yaparken, hatta eve giderken bile zorlandığını, bağışıklık sisteminin çökmeye başladığını hissettiğini de eklemeyi ihmal etmiyor.

Perşembe: Odaklanmakla ilgili sorunlar yaşamaya başlıyor…

thrillist

Deneyin dördüncü gününe geldiğinde yaklaşık 1 kilo verdiğini ve birçok sorunla yüzleşmeye başladığını anlatan Wil, perşembe günü yaşadıklarını şöyle anlatıyor:

“Daha hikayemin ortasındayım ve duvara çarpmış durumdayım. Garip şeyler oluyor. Odaklanmakta çok zorluk çekiyorum. Durup dururken ayakta olduğumu veya dolaşıp durduğumu fark ediyorum. Normalde konuşmadığım insanlarla konuşuyorum ve genelde söylediğim şeyler saçmalık.

Kendimi sade kahvaltılık gevrek yemeye zorluyorum çünkü artık süt görünce midem bulanıyor. Ben normalde sadece kahvenin içinde süt tüketirdim.

Diyetisyenim ‘Muhtemelen beyin sisi geçiriyorsun.’ dedi. İhtiyacım olan besinleri almadığım için kan şekerim sürekli olarak yükseliyor ve düşüyormuş.”

Cuma: Yaptığı bu çılgın deney nedeniyle görüntüsünün bile değiştiğini söylüyor…

thrillist

Kalkıştığı bu şaşırtıcı deneyle ilgili pişman olmaya başlayan genç adam, cuma gününe geldiğinde kendisini iyiden iyiye kötü hissetmeye başlıyor. Dış görünüşünün bile değiştiğini ve daha kasvetli bir insana dönüştüğünü söyleyen genç adam deneyin beşinci gününü şöyle trajikomik bir şekilde özetliyor:

“Daha fazla süt içmeye dayanamıyorum. O yüzden kahvaltıda sütsüz gevrek yiyorum. Rastgele tatlar ve yemekler aşeriyorum. Mesela ketçabın tadını özledim, kerevizin kokusunu ya da eti… Et dolu marketlerin önünden geçiyorum. İnsanlar kahve içiyor… Çok zor.

Bugün birkaç arkadaşım daha kardeşlik adı altında destek için benimle birlikte kahvaltılık gevrek yiyecek. Onlara güveniyorum. Süte ek olarak muz da var çünkü artık kaygılanmaya başladım. O da gevrek sayılır. Tamam mı!”

Cumartesi: “Bu kadar kötü olacağımı hiç düşünmezdim”

thrillist

Deneyin bitmesine bir gün kala Wil, sabah uyandığında bir şey yapamaz hale geliyor. Yine de koşu yapmaya çıkan genç adam, bacaklarına hakim olamadığını fark edince koşuyu yarıda kesmek zorunda kalıyor.

Kan şekerinin sürekli dengesiz bir şekilde seyrediyor oluşunun hayatını çok değiştirdiğini, eski, her zamanki cumartesi günlerini özlediğini de ekliyor.

Pazar: “Beynimin bir daha asla böyle olmasını istemem”

thrillist

Deneyin son gününe gelen çılgın adam, bu bir hafta boyunca toplamda 81 kase kahvaltılık gevrek yiyor ve günde yaklaşık 1735 kalori almış oluyor.

Amacına ulaşıp tüm haftayı gevrek yiyerek geçirebildiği için mutlu olduğunu söylerken bu deneyinden çıkardığı sonuçları da paylaşmadan geçmiyor:

“Bir haftada 2 kilodan fazla zayıflamışım ama bu, zihinsel olarak beni tüketti. Yükselen kan şekeri, sütle gelen mide kavgaları bitti. Muhtemelen bir daha hiç o çok sevdiğim kahvaltılık gevreği yemeyeceğim. Her şey dozunda güzelmiş.

Bu diyeti kimseye önermem. Pek sağlıklı bir seçenek değil. Kahvaltılık gevreğin diyetimizde yeri olabilir ancak belki günde bir kase kadar. Sağlıklı seçenekse her şeyi ayarında yemek.

Umarım hayatımın geri kalanında bir daha kendimi böyle hissetmem.”

Biliyoruz, siz zaten yapmazsınız ama biz yine de uyarmadan geçmeyelim, Wil Furton’un da söylediği gibi siz böyle bir deneyi asla ama asla yapmayın. Zayıflamak, forma girmek için önerilen bu tarz tek tip beslenme diyetleriyle ilgili mutlaka doktorunuza danışın ve kendi vücudunuza uygun olmayan hiçbir diyet programını uygulamaya çalışmayın. Aman diyelim, sağlığınızı tehlikeye atmayın.

Kaynak: thrillist


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

2

Başak Blena Kıvrak3 Nisan 2017 06:18
aynı diyeti 74 kilo iken uyguladım sanırım 15-16 yaşlarındaydım 43 kiloya düşmüştüm 3 ayda çok zor bir diyetti 3 aylık süreden sonra normal yemek yiyemez olmuştum bulumia gibi bir rahatsızlığım olmuştu yemek yemeye çalıştığımda midem bulanırdı. şimdi 26 yaşındayım ve 60 kiloyum kilolu olmak sağlıksız olmaktan daha iyi kesinlikle tavsiye etmem
Yanıtla
Mertcan Topal31 Mart 2017 16:24
Ben bunun aynısını bir ay boyunca gerçekleştirdim ve kas kilo enerji kaybı dışında bir şeyde yaşamadım
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?