Acilen Bütün Restoranların Menülerine Alması Gereken Filmlerde Yenen 17 Kült Yiyecek

Favorilerime
Ekle

Film izlemenin güzel bir yanı da, dakikalar geçtikçe deyim yerindeyse filmin evrenine girmemiz, adeta o karakterlerden biri olup çıkmamızdan ileri gelir. Zaman zaman karakteri yönlendirmek, bazen de onun yerinde olup o sahneleri yaşamak isteriz, doğruya doğru.

Mesela Aragorn'un yanında orklara karşı savaşmak, John Travolta ile milkshake içmek, Harry, Ron ve Hermione ile Hogsmeade'e gidip Üç Süpürge'de laflamak hangimizin hayali olmaz ki?

Bir de yiyecekler var; çok kıskandığımız ve bazılarını ne yazık ki asla tadamayacağımız. Sırf onlar için bile bir film karakteri olmak istiyor insan. Bugüne kadar hep izledik, hep özendik. Neler mi onlar? Sizin için derledik.

Varsa dikkatinizi çeken, eklemek istediğiniz, yorum olarak yazın, memnuniyetle ekleyelim.

Om nom nom: Ucuz Roman (Pulp Fiction)'daki Big Kahuna Burger'in cheeseburger'i

Big Kahuna Burger, yönetmen Quentin Tarantino'nun Ucuz Roman dahil birkaç filminde görünmüş hayali bir mekandır. Sonrasında birkaç girişimci bu isimle mekan açmışlarsa da aslında tamamen Tarantino kurgusudur. Filmde de Big Kahuna'nın cheeseburger'i ve gazozla kahvaltı yapan gençlerin evini basan adamlardan biri olan Samuel L. Jackson'ın canlandırdığı Jules Winfield, o burgeri nasıl iştahla yer, biz ekran başında nasıl iç geçiririz.

Accio bardak: Harry Potter'daki Madam Rosmerta'nın balkabağı suyu

Hogsmeade'deki Üç Süpürge'nin sahibi Madam Rosmerta'nın balkabağı suyu çok ünlüdür. Harry, Ron ve Hermione de bu içeceği o kadar sever ki ne zaman Üç Süpürge'ye gitseler, hemen birer tane, ardından birer tane daha söylerler. Onlar önemli konuları konuşurken biz balkabağı suyunun lezzetini hayal etmekle meşgul oluruz. Keşke Hogsmeade'e biz de gidebilsek.

30 dakikada gelir mi: Evde Tek Başına (Home Alone)'daki Little Nero’s peynirli pizza

slashfilm.com

Evde Tek Başına serisinin en unutulmaz sahnelerinden biridir bu aynı zamanda. Kevin ilk zamanlarda evin keyfini doyasıya çıkarmak ister ve sadece kendisinin yiyeceği favori pizzasını söyler. Pizzacı çocuğa da küçük bir şaka yapar. Kevin bu pizzayı o kadar sever ki bizim de Little Nero's'u arayıp pizza söyleyesimiz gelir.

Johhny Depp'in de tercihi: Chocolat'daki sıcak çikolata

standard.co.uk

Joanna Harris'in Chocolat kitabından uyarlama olan film, çikolata severler için hem bir cennet, hem de tonlarca çikolata yeme isteği uyandırmasıyla eziyet. Filmdeki sıcak çikolata ise bir dönem şeflere sıcak çikolata tarifi sorduracak kadar nefis görünür. Sıcak, lezzetli ve Roux (Johnny Depp)'un favorisi. Gizli tarifi içinde az miktarda kırmızı acı biber ve tarçın olduğu da söylentiler arasında.

Tam diyet yapmalık: Lord of The Rings'teki lembas

Lord of The Rings'de (Yüzüklerin Efendisi) hikaye kadar ünlü bir diğer şey de elflerin nefis lembas'ıdır. Küçük bir ısırık bile doymanızı sağlar. Lorien Ormanı'ndaki ağaçlardan Mallorn'un yaprağına sarılırsa çok uzun yıllar taze kalabilir. Elflerin bu sihirli ekmeği, Frodo ve arkadaşlarının uzun ve meşakkatli yolculuğunda ayakta kalmalarını sağladı. Ormanların kadim halkı Elfler yapar da güzel olmaz mı?

Güzel olan her şey zararlı: Pamuk Prenses ve Yedi Cüce'deki zehirli elma

imdb.com.tr

Kıpkırmızı, pürüzsüz ve dolgun duruşuyla çok lezzetli görünmüyor mu? Sadece filmde de değil, kitabında da güzel mi güzel anlatılır bu elma. Eh tabi, cadının, pamuk prensesi kandırması için elmanın dolgun, kıpkırmızı, sulu ve lezzetli olması gerekir değil mi? Evet, tam da öyle işte. Keşke elmalar hep öyle olsa.

Aşk gibi leziz: The Godfather'da Peter Clemenza'nın Köfteli Sicilya Soslu Makarnası

firstwefeast.com

Sinema tarihinin kült filmlerinden The Godfather (Baba)'ın hikayesi de, sahneleri de unutulmaz elbette ama o makarnayı ve makarnayla gelen aşk dersini unutmak pek mümkün değil.

En acımasız ağır abilerden Peter Clemenza'nın önlüğü takmasıyla başlar nefis sahne. Makarnayı hazırlar, yanına The Godfather'ın oğlu Michael'ı alır ve Sicilya usulü sos tarifini anlatırken aşka dair de ders verir. Sonra bize de mutfağa gidip köfteli soslu makarna yapmak düşer.

Aynısı dışarıda maaş bıraktırır: Julie&Julia'daki boeuf bourguignon (Fransız usulü et sote)

Bu tarif, ünlü Fransız şef Julia Child'ın en ünlü tarifi olmakla birlikte Julie&Julia filminin de en dikkat çeken yemeklerinden. Julia Child'ın hayatından kesitlerin yer aldığı filmde Child'ın kitabındaki 524 tarifi 1 sene içinde pişirmeye karar veren Julie Powell'ı izliyoruz. Powell yemek yaptıkça bizim ağzımızın suyu akıyor, karnımız gurulduyor, mutfağa göz kırpmaya başlıyoruz. Aman dikkat; açken bakmayın.

Bir sebze ancak bu kadar güzel olabilir: Ratatouille'daki ratatouille

aminoapps.com

Ratatouille filmini hem minikler, hem de yetişkinler olarak çok severiz. Hem minik faremiz Ratatouille, hem de onun yemek aşkı bizi eğlendirir, aynı zamanda mutfağa girme konusunda cesaretlendirir. Sevimli fareyle aynı ismi taşıyan yemek ise kabak, soğan, domates, biber ve havuç içermesiyle sağlıklı mı sağlıklı bir sebze yemeğidir. Filmde de sevimli fare Ratatouille'un, bu yemeğe merakla ve heyecanla bakması da bundandır.

İşi gücü bırakıp dünya turuna çıkartır: Eat, Pray, Love'daki İtalyan pizza

Eat, Pray, Love (Ye, Sev, Dua Et)'te Liz Gilbert, seyahati esnasında Napoli'ye de uğrar ve nefis pizzanın tadına doyamaz. Filmde karakterin, bu pizzayı yerken “Aşık oldum. Pizzamla aşk yaşıyorum.” demesi, bize göre mütevazı bile kaçar çünkü pizzanın görüntüsü bile, güzel sözler fısıldamaya yetiyor. Julia Roberts'ın bu sahnede pizzayı yerken rol yaptığını düşünmüyor, gerçek bir iştahla pizzanın tadını çıkardığına inanıyoruz. Çünkü biz olsak öyle yapardık.

Sevgilini al, milkshake içmeye git: Pulp Fiction'daki milkshake

flixist.com

Sinemanın en unutulmaz, en kült filmlerinden biri olan Pulp Fiction (Ucuz Roman)'da Uma Thurman ve John Travolta o unutulmaz dansını etmeden önce birlikte milkshake içerler. Travolta, milkshake için oldukça iyi diye methiyeler düzerken, biz de o atmosferde milkshake içmenin bile ne kadar sinematografik olabileceğini görürüz.

Cepte taşınan pizza: Back To The Future'daki pizza

Back to the Future Pizza Tarifi

Back To The Future (Geleceğe Dönüş) filmindeyiz. Yıl 2015'tir ve susuz pizza, kurabiye boyutunda, rahatlıkla cepte taşınacak ve acıkınca makinaya konup büyütülecek pratikliktedir. Cepteki susuz minik pizza, Black&Decker su ile hidratlama makinesinde normal boyutuna gelir ve herkes afiyetle pizzasının tadını çıkarır. Gelelim diğer konuya; yıl 2017. Pizzalar hala normal boyutunda.

Yanalım: Charlie's Chocolate Factory'deki çikolata nehri

foodnetwork.co.uk

Yüzmek için iyi bir yer arıyorsanız, sıkı durun evrenin en iyi yerini öneriyoruz; Charlie's Chocolate Factory (Çarli'nin Çikolata Fabrikası)'deki çikolatanın içinde istediğiniz gibi yüzebilirsiniz. Çikolatayı hem filmi, hem de kitabı o kadar güzel anlatır ki, filminden önce kitabı çıktığında o dönem çocuk olanlar, o çikolataları hala hatırlar, hatırladıkça da yutkunurlar. Film de kitaptan aşapı kalır mı? Çikolata nehri yaptılar. Çikolata nehri. Başka sözümüz yok hakim bey.

Delirdiği kadar var: Friends'te Ross'un sandviçi

Friends sevenler çoktan anladı neden bahsettiğimizi. Evet, o sandviç. Hani Monica'nın, Şükran Günü'nden arta kalanlarla Ross için hazırladığı sandviç. Hani ofiste iş arkadaşına kaptırınca Ross'un deliye döndüğü sandviç. İki katlı ve eminiz ki çok lezzetli bu sandviçte gözümüz kalmadı değil hani. Ross'un kızdığı kadar var.

Aslında çok kolay: V for Vendetta'ta V'nin hazırladığı kahvaltı

pinterest

Evey sabah uyandığında bir bakar ki V kahvaltıyı hazırlamış bile. Ah, hazır kahvaltıya uyanmak ne güzeldir. Hele bir de kahvaltı böyle güzelse tadından yenmez. Ekmeğin içindeki yumurta, günün hangi saatinde bu filmi izlerseniz izleyin, çekici gelecektir. Bir gün belki sevgiliniz size sürpriz yapar, kim bilir.

Bir yengeç burger lütfen: Spongebob Squarepants'teki yengeç burger

hollywood.com

Çizgi filmi kadar sinema filmi de çok eğlencelidir Spongebob Squarepants (Süngerbob Kareşort)'in. Ama bir yengeç burgeri var ki, hani bir tadına baksak Süngerbob kadar seveceğimizden çok eminiz. Plankton'un peşinden koştuğu kadar var, hani biri sesimizi duysa da yengeç burgeri gerçeğe dönüştürse, biz de Yengeç Restoran'a gelen müşteri balıklar gibi mutlu olsak.

Issız Adam bonusu: Alper'in Ada'ya yaptığı havuçlu kek

Filmin ilk vizyona girdiği zamanları hatırlayanlar olacaktır, bir nesil bu film yüzünden beter oldu. Erkekler ıssız adam, kadınlar da ortada kalan zavallı Ada... Eh tabi o dönem fırınlar bol bol havuçlu kek pişirdi. Aşklar da, ayrılıklar da havuçlu kekin hamuruna fısıldandı. Restoran sahibi yakışıklı Alper'in mutfakta sevgilisine yaptığı ıssız kek hem gönlümüzü, hem de damağımızı şenlendirdi. Yıllardır bildiğimiz havuçlu kek, oldu bize ıssız adam keki.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?