256-yil-yasayan-adam

256 Yaşına Kadar Yaşadığı İddia Edilen Adamın Şaşırtıcı Beslenme Sırları

Favorilerime
Ekle

Kim uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmek istemez ki? Bilim insanoğlunun ömrünü uzatmak için yeni yollar ararken bundan yüzyıllar önce doğmuş ve bu işin sırrını çözmüş biriyle tanıştıracağız sizi.

Li Ching-Yuen. 256 yaşında ölen, dünyanın en uzun yaşayan insanı... En azından iddialar bu yönde.

Ve onun bu şaşırtıcı derecede uzun yaşamında beslenmenin büyük rolü var. Buyursunlar.

hurriyet

Li Ching-Yuen, Çinli bir bitki bilimcisi ve dövüş sporcusu. Li Ching Yuen, yukarıda fotoğrafını gördüğünüz köyde 1677 yılında doğmuş ve resmi kayıtlara göre 1933 yılında ölmüş. Neredeyse üç yüzyıl görmüş, biraz dayansa ölümsüzlüğü keşfedecek olan bir adamdan bahsediyoruz.

Resmi kayıtlar onun 1736 yılında doğduğunu yani 197 yaşında öldüğünü söylese de Li Ching-Yuen her halükarda dünyanın en fazla yaşayan insanı.

Sırrı 40 yıl boyunca her gün tükettiği bitkiler

hurriyet

Bir dağ köyünde doğan ve büyüyen Li Ching-Yuen hayatını bitki bilimine adamış. Dağların eteklerinde bitki toplayan Li Ching-Yuen, 10 yaşından öldüğü güne kadar dağlarda ot toplamış ve uzun yaşamın sırlarını araştırmış. Ve görünen o ki bulmuş da...

Li Ching-Yuen'in neredeyse 40 yıl boyunca hep aynı gıdalarla beslendiği biliniyor. Bunlarsa Reishi Mantarı, kurt üzümü, yabani ginseng, goji meyvesi, he shou wu, Gotu kola ve pirinç şarabı.

Yani biz günümüzdeki, şehirde yaşayan insanlar gibi rafine şeker, fast food, yağlı gıdalarla hiç tanışmamış Li Ching-Yuen ve tamamen kendi topladığı otlardan oluşan bir beslenme düzeni belirlemiş. Ve bunu da her gün hiç sıkılmadan uygulamış. Ona göre uzun yaşamın sırrı doğada ve onun sunduğu doğal otlar ve meyvelerde...

hurriyet

Li Ching-Yuen'in diğer bir sırrı da spor. Bizim gibi spor salonlarında ter dökmek yerine dövüş sanatlarına merak salan Li Ching-Yuen 71 yaşındayken Çin ordusuna katılmış ve burada dövüş sanatları öğretmeni olarak görev almış.

Bu arada Li Ching-Yuen'in tam 23 kez evlendiği ve 200'den fazla çocuğu olduğu söyleniyor.

“Temiz bir kalbin olsun, bir kaplumbağa gibi otur, bir güvercin kadar hayat dolu yürü ve bir köpek gibi uyu…”

hurriyet

Uzun yaşayan birinin son sözleri hep merak edilir. Li Ching-Yuen'in ölüm döşeğindeki son sözleri ise bizi çok şaşırtmıyor. Şöyle demiş dünyanın en uzun yaşayan adamı: "Bu dünyada yapmam gereken her şeyi yaptım."

Sağlığında ona uzun yaşamın sırrı sorulduğunda ise verdiği cevap düşündürten cinsten.

“Temiz bir kalbin olsun, bir kaplumbağa gibi otur, bir güvercin kadar hayat dolu yürü ve bir köpek gibi uyu…”

Ne dersiniz, haklı mı?

Kaynak: hurriyet.com.tr, Vikipedi


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

5

Beyza Nuroğlu4 Nisan 2017 22:57
Bir yerde kadın olduğunu duymuştum....
Yanıtla
Beyza Nuroğlu 4 Nisan 2017 22:59
Yanıtla
Ayrıca 127 yaşındaydı
Duygu Arslan 5 Nisan 2017 12:38
Yanıtla
Bambaşka insanlardan bahsediyoruz :) Hayatta olan en yaşlı insandı ama artık aramızda değil :( http://www.telegraph.co.uk/news/11066298/Mexican-woman-becomes-worlds-oldest-person-but-lost-her-only-proof-40-years-ago.html
Beyza Nuroğlu 6 Nisan 2017 20:42
Yanıtla
Aynı fotoğraftı
Duygu Arslan 7 Nisan 2017 12:33
Yanıtla
Üstteki linke tıklarsanız farklı kişiler olduğunu göreceksiniz :)

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?