Editor
YAZI GÖNDERMEK İÇİN
/
Tatil Tadında:

Kalamar Tava Tarifi

Tatil Tadında:

Kalamar Tava Tarifi

https://yemek.com/tarif/kalamar/ | Kalamar Tava Tarifi
Bu tarifi ne kadar beğendiniz?0

Alp Tuncer

Marmara Üniversitesi'nde Türk Dili ve Edebiyatı okudu. Pişman olmadı ancak mezun olduktan sonra bir de MSA'da uzun dönem aşçılık eğitimi aldı. Medya sektöründe, birçok yemek dergisi ve kitabında çalıştı. Hali hazırda kendine sakladığı tarifler var. Mutfakta bekleniyorsunuz!

Deniz kokar kalamar, bir parça da tatil. Dostlarla çevrili geniş bir masanın ortasında yer alır yanında tarator sosuyla. Konukları çıtırtısıyla selamlar bir bir. "Kalamarı evde taze taze hazırlamak mümkün müdür?" diye sorarsanız, cevabımız evet olur.

Onları sevginizle yumuşatmak için tuz, karbonat, toz şeker ve maden suyu yeter de artar bile. Hazırsanız başlıyoruz, yağı kızdırın siz.

KAÇ KİŞİLİK

2 kişilik

HAZIRLAMA SÜRESİ

30 dakika

PİŞİRME SÜRESİ

15 dakika

KALORİ
680/kcal

Malzemeler

 • 1 adet
  bütün kalamar
 • 200 ml.
  maden suyu
 • 1/2 yemek kaşığı
  toz şeker
 • 1/4 tatlı kaşığı
  karbonat
 • 1/2 çay kaşığı
  tuz

  Kızartmak için:

 • 3 yemek kaşığı
  un
 • 2 su bardağı
  ayçiçek yağı

Püf Noktası

Kalamarları beklettiğiniz karışımda maden suyu yerine bira ya da süt kullanmayı tercih edebilir, vaktiniz olduğu sürece kalamarları marine karışımında bir gün kadar bekletebilirsiniz.Hazırladığınız karışım içinde beklerken yumuşayan kalamarları, sertleşmemesi için durulamayın. Direkt olarak una bulayın ve kızartın.

Pişirme Önerisi

Pişirme işlemini fritözde, derin yağda gerçekleştirebilirsiniz.

Nasıl Yapılır?

 1. Bütün olarak satın aldığınız kalamarın iç organlarını kuyruk kısmından çekerek çıkartın. Uç kısmından tuttuğunuz kalamarın dış kısmında bulunan deriyi hızlı bir şekilde çekerek alın.

 2. Ortasında yer alan şeffaf kemiği tek parça halinde aldıktan sonra kalamarın iç ve dış kısmını bol suda yıkayın. Derisini aldığınız bütün haldeki kalamarın üzerinde kalan zar tabakasını sıyırmak için bıçağın ters ve keskin kısmıyla üzerinden bir kez geçin.

 3. Hazır durumda olan kalamarı arzu ettiğiniz kalınlıkta halka halka dilimleyin.

 4. Kalamarları; toz şeker, tuz ve karbonat ile köpürene kadar yaklaşık 30 dakika ovun. Giderek yumuşayan kalamarlara maden suyunu ekledikten sonra buzdolabında 2-3 saat bekletin.

 5. Marine karışımında bekleyen kalamarları süzdürün, durulamayın. Unu geniş bir servis tabağına alın. Suyu süzülen kalamarların her bir tarafını una bulayın.

 6. Ayçiçek yağını derin bir tencerede kızdırın. Una buladığınız kalamarları, kızgın ve derin yağda renk alana kadar kızartın. Fazla yağlarını bırakması için 5 dakika kadar kağıt havlu üzerinde beklettiğiniz kalamarları sevdiklerinizle paylaşın.

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?