Balkan Mutfağından:

Çıplak Böreği Tarifi

10 Kasım 2019
Tarif Defterime
Ekle

Kırklareli mutfağında, özellikle yörenin Balkan köylerinde çokça yapılan bir tarif. Adına bakmayın. Ne börek, ne çörek, ne pide. Bir parça iç harçlı bir mısır ekmeğini andırabilir fakat... Yok, öyle de değil. Fotoğrafı gören Arnavut göçmenler hemen çıkışacaklardır. "Bu bizim Plaska, ne zaman Çıplak Böreği oldu?" diyeceklerdir. Duyar gibiyim. Yöre mutfaklarını zenginleştiren yahut benzerinden farklı kılan da detaylar değil midir?

Çıplak böreği, evet malzeme kullanımı ve genel hatlarıyla benzese de yöreye Bulgaristan'dan gelen eski göçmenlerin yaptığı bir lezzet. Plaskaya göre küçük farklılıklar gösterir. Bu tarifte iki ayrı kıvamda hamur var ve pırasalı iç harç orta yere ayrı bir katman gibi yayılır. Oysa "Plaska" yaparken pırasalı harç hamurun içine karıştırılıp fırına verilir. Üzerine bir parça sıvıyağ gezdirilip hamur parlatılır. Böylece plaskaya göre nisbeten pürüzsüz, daha parlakça bir yüzey elde edilir. Çıplak böreğinde pırasalı harç kavrulurken, plaskada çiğden una harmanlanır. Öyleyse hadi buyurun tarifimize.

Devamını Oku

KAÇ KİŞİLİK

12 adet orta boy

HAZIRLAMA SÜRESİ

30 dakika

PİŞİRME SÜRESİ

1 saat
Bu tarif Yemek.com üyesi tarafından üretilmiştir.
ingredients

Çıplak Böreği Tarifi İçin Malzemeler

 • 3su bardağımısır unu
 • 1demetpırasa
 • 1,5su bardağıyoğurt
 • 1,5su bardağısıvı yağ
 • 1çay kaşığıkarbonat
 • 1çay kaşığıtuz
 • 1çay kaşığıkarabiber
 • 1çay kaşığıtoz kırmızı biber
market-icon

Eksik malzemeleri indirimli tamamlamanın kolayı var.

Et, sebze, meyve, baharat ya da ihtiyacın olan ne varsa; hem taptaze, hem sürpriz indirimlerle Yemeksepeti Market ve Yemeksepeti Mahalle ile yanında, eksik malzemelerin dakikalar içinde kapında!

Çıplak Böreği Tarifinin Püf Noktası

Bu tarifte iri dişli, mümkünse değirmende çekilmiş mısır unu kullanın. Marketlerde satılan beyaz un inceliğindeki unları tercih etmeyin. Tarifteki basamklarda göreceğiniz gibi, iki ayrı kıvamda mısır unlu harç bu tarifin püf noktası. Plaskadan ayıran özelliklerden biri bu kıvam farkı, bir diğeri de pırasalı harcın havrulması ve nihayet bu iç harcın ortaya tek tabaka gibi yayılması. Plaskada ise bu malzeme çiğden, aynı kıvamdaki hamura katılır. Pırasayı kavururken yakacak kadar değil, çünkü fırında da pişecek, lakin yumuşayıp terletecek nispette kavurun. Pul biber çok yakışır. Elinizi, acınızın kuvvetini göz önüne de alarak, korkak alıştırmayın.

nasil-yapilir

Çıplak Böreği Tarifi Nasıl Yapılır?

 1. Pırasalarınızı ince kıyıp sıvıyağdan iki kaşık alarak kavurmaya başlayın. Kavururken önce tuzunu katıp yumuşamasını hızlandırın. Sona doğru baharatlarını ekleyin. Acı sevenler pul biberi bir parça baskın kullanabilirler. Çok yakışır.
 2. Mısır ununu derince bir kaba alıp 3/4 bardak sıvıyağ, yoğurt, kontrollü ekleyeceğiniz ılık su ve tuz ile kek kıvamında bir unlu harç hazırlayın.
 3. Orta boy fırın tepsinizin altını ve yan duvarlarını yağlayıp, mısır unlu harcın yarısını dibine yaydırın. Tepsiyi tegaha vurdurarak yüzeyi pürüzsüzleştirin.
 4. Bu nispeten daha kıvamlı mısır unlu tabanın üzerine ılıttığınız pırasalı harcı her yerine gelecek ( hatta yüzeyin neredeyse kaplanması bile iyidir ) şekilde yayın.
 5. Unlu harcın kalan yarısını bir parça daha ılık su, hatta yourt ve yağ ilavesiyle altta kullandığınızdan daha akışkan ( boza kıvamında ) hale getirin. Bu yarı akışkan unlu harcı pırasalı orta katmanın üzerine gezdirin.
 6. Fırına gitmezden evel sıvı yağın kalanını ( 1/3 ) elinizden süzdürerek bu harcın en üstüne gezdirin. Pırasaların yüzer gibi hal alması sizi şaşırtmasın. Hamur kendisini frında toplayacaktır.
 7. Orta hararetli bir fırında yaklaşık bir saat gibi pişmeye alın. Üzerinin nar gibi kızarması, kenarlarının çıtırdaması gözlemlenir. Lakin bu tarifte iki ayrı kıvamda harç olduğu için üst ve altın pişmesi, hamurun kendini toplaması ayrı zamanlarda gerçekleşir. Fırının alt üst dengesini, ürününüzü bir kürdan testi ile gözlemleyerek ayarlayın.
 8. Fırından çıkartınca bir bez örtü altında yarım saat kadar dinlendirip, iri porsiyonluk dikdörtgen dilimler kesin. Ilık olarak servise alın.


youtube-thumbnail

Yorumlar

4

cngzdgn19 Ocak 2021 11:44
Harika. Göçmen arkadaşlarımda tatmıştım. Mis gibi.
Yanıtla
Vildan_Goksel13 Ocak 2020 12:18
Çok güzeeeeeeeel.
Yanıtla
Dila Şen Sancak11 Kasım 2019 22:23
Bu ne böyle? Akşam akşam yapılır mı ? Rahmetli babaannem çok güzel yapardı. 🙁
Yanıtla
Banu Alabaşoğlu 14 Kasım 2019 19:44
Yanıtla
Rehmet istemiş olmalı, bu vesileyle onu bir daha hatırlamış, yad etmiş olduk Dila hanım. Beğendiğinize de sevindim.

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?