Hazırlıklar Başlasın:

Kışlık Domates Konservesi Tarifi


Kış hazırlıkları yaparken en çok tercih edilen yöntemlerden biri konserve yapmaktır. Sebzeleri hatta meyveleri bu yöntemle saklayabilir. Lezzetli şekilde tüketebiliriz.

Devamını Oku

KAÇ KİŞİLİK

27 kavanoz

HAZIRLAMA SÜRESİ

4 saat

PİŞİRME SÜRESİ

2 saat
ingredients

Kışlık Domates Konservesi Tarifi İçin Malzemeler

  • 20kilogramsivri domates
  • 3yemek kaşığıtuz

Kışlık Domates Konservesi Tarifinin Püf Noktası

Tabi konserve yapmanın belli kuralları vardır. Ürün seçerken yumuşamış, ezilmiş, çürük, küflü olmamalıdır. Şişeler sıcak su ile yıkanmış temiz olmalıdır. Kapaklar, her yıl yeni alınmış olmalıdır. Eskiler kullanılmamalıdır. Ürün yerleştirdikten sonra kapak kapatmadan önce havası kaçırılmalıdır. Kapaklar da sıcak suda beklentilerek steril edilir. Domates konservesi salça gibi katı değil sos kıvamında olur. Kaynatılarak kıvamı ayarlanır. Halk arasında yumurta ya da sivri domates denilen çeşidi salça, sos yapmaya uygundur. Yazın bu çeşit çıktığı andan itibaren yemeklere de onu kullanırım. Fazla sulu değildir, etli kısmı yoğundur. Sert kabuklu dayanıklıdır.

Kışlık Domates Konservesi Tarifi Nasıl Yapılır?

  1. Domates kabuğunda bulunan likopen sağlığa faydalıdır. Bu yüzden kabuklarını soymuyorum. Bol su ile yıkayıp, tepesindeki sap kısmını alıyorum.
  2. Birkaç parçaya bölüp rondodan çekiyorum. Fazla suyu uçup, sos kıvamı alınca içine kalın tuz atıp, şişelere bir yandan kaynarken dolduruyorum.
  3. Kavanoz ağızlarının kuru olmasına dikkat ederek kapakları iki geri bir ileri çevirerek sımsıkı kapatıyorum.
  4. Hepsi bitince sıcağı ile daha iyi vakumlanması için üzerini örtüp, soğuyana kadar bekletiyorum. Ertesi gün kapaklara güvenlik bandı geçirip, fön makinesi ile bantı kapatıyorum.
  5. Hava alma olanağı olmayınca kapaklar şişip atmıyor. Emeğiniz ziyan olmuyor. Artık kilere kaldırabilirim.
  6. 20 kilogram domatesten kaynayıp kalan kavanozlanınca 15 kilogram kadar çıktı.
  7. Kışın yaz domatesi özleniyor. Makarna, pilava, yemeklere tat veriyor. Ayrıca Menemen, domates çorbası ve sos da yapılabilir. Afiyet olsun.Bu tarifi ne kadar beğendiniz?
5

MUTFAGIMDAN_LEZZET
Evimin ailemin aşçısıyım. Yemek yapmayı tariflerimi paylaşmayı seviyorum.
0takipçi5 içerik

Bu içerik Yemek.com üyesi tarafından yazıldı ve binlerce kişiyle paylaşıldı. Siz de Yemek.com içerik paneline girerek tariflerinizi, mekan önerilerinizi, eğlenceli içeriklerinizi Yemek.com okuyucuları ile paylaşabilirsiniz!

Sıkça Yenen Konular


Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?